SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ NA TEMAT AGRESJI CZ 1
TEMAT: TRUDNE SYTUACJE W NASZEJ KLASIE
CELE ZAJĘĆ:
1. Lepsze poznanie się,
2. Wychwycenie błędów w zachowaniu,
3. Kształtowanie świadomej postawy uczniowskiej,
4. Integrowanie zespołu klasowego,
5. Ćwiczenie swobodnego wypowiadania się,
6. Uczenie się odróżniania zachowań agresywnych,
7. Zapoznanie z przyczynami powstawania zachowań agresywnych,
8. Uświadomienie uczniom jakie formy zachowań zaliczymy do przemocy.
FORMY PRACY:
Indywidualna, grupowa.
METODY PRACY:
Dyskusja, "burza mózgów", mini wykład,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tablica, kreda, kartka, ołówek, przygotowanie materiały przez nauczyciela
CZAS:
45 min.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie, sprawdzenie listy obecności, wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z pojęciem agresji?.
Agresja (łac. aggresio - napaść ) to dowolne zachowanie, którego świadomym celem jest wyrządzenie komuś szkody, krzywdy skierowane może być przeciwko ludziom, zwierzętom, roślinom lub rzeczom.
3. Szukamy odpowiedzi na pytanie:,
Dlaczego uczniowie zachowują się agresywnie ?
Spróbujmy zastanowić się, co wywołuje zachowania agresywne(uczniów dzielimy na 4 grupy-poprzez odliczenie 1-4.Każda z grup otrzymuje jedno środowisko agresji, i próbuje znaleźć w niej przyczyny - źródła powstawania zachowań agresywnych)
A.przyczyny tkwiące w rodzinie (np. brak ciepła, brak zainteresowania sprawami dziecka, pobłażliwość, przyzwolenie na stosowanie agresji, brak rozgraniczenia co wolno i nie, agresja w rodzinie wobec dzieci i dorosłych, wychowanie w duchu "dziecko nie ma głosu", kryzysy rodzinne - kłótnie, rozwód, gorący temperament dziecka)
B. przyczyny istniejące w szkole (hałas, ocenianie, narzucony porządek, wiele sytuacji narzucanych bez wyboru, poniżanie, ośmieszanie przed klasą, straszenie, wymagania bez nagrody, zbyt dużo wymagań, brak docenienia wysiłków, niesprawiedliwość w traktowaniu, nuda podczas lekcji)
C. wpływ grupy rówieśniczej (naśladowanie złych przykładów, popularność, brak reakcji dorosłych, brak odpowiedzialności, inni też zaczynają dokuczać)
D. wpływ mediów (uczenie się agresywnych zachowań, media nie pokazują cierpienia ofiary i negatywnych skutków przemocy)
Uczniowie czytają to, co napisali, reszta klasy i nauczyciel ewentualnie, dopowiada. Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie. Zadaje pyt. Czy trudno znaleźć przyczyny zachowań agresywnych?
4. Jakie formy przemocy można spotkać w naszej klasie?
Wypełniamy razem na lekcji tabelę na tablicy.
PRZEMOC FIZYCZNA PRZEMOC SŁOWNA
bicie
popychanie
podcinanie
wymuszanie pieniędzy
zamykanie
niszczenie własności
kopanie
plucie
chowanie tornistrów
przezywanie
wyśmiewanie
grożenie
ośmieszanie
plotkowanie
namawianie się
szantaż
obrażanie
5. Jak aktywnie przeciwdziałać przemocy w naszej klasie - propozycje.
a. pomagamy sobie w nauce
b. nie chowamy teczek
c. staramy się być dla siebie mili
d. nie plujemy z rurek
e. nie obgadujemy się
f. nie wyśmiewamy się
g. staramy się pomóc uczniowi, któremu ktoś zrobił krzywdę
h. nie mówimy brzydkich wyrazów
i. nie bijemy się
j. szanujemy się nawzajem itd.
6. Jakie znamy rodzaje zachowań agresywnych ze względu na przedmiot agresji?
Wykres rodzajów zachowań ( nauczyciel rozdaje na każdą ławkę kartkę z wykresem, następnie omawia go przy dużej aktywności uczniów- podają przykłady)
6. Dyskusja
Uczniowie poszukują odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego ludzie używają przemocy" Na polecenie nauczyciela podchodzą do tablicy i zapisują swoje wypowiedzi.
7. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za aktywny udział a lekcji.
|