ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 7

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,083
bullet.png Najnowszy użytkownik: monklo

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Nowa ustawa regulująca system oświaty już za dwa tygodnie
 

Odpowiadała ona w Sejmie na pytania posłanek PO Krystyny Szumilas i Kingi Gajewskiej-Płochockiej.
Szumilas przypomniała, że w obronie gimnazjów zebrano ponad pół miliona podpisów. "Minister edukacji Anna Zalewska oszukała zaangażowanych w akcję ludzi dając najpierw nadzieję na wysłuchanie ich postulatów, a następnie bezwzględnie ogłaszając swój program likwidacji gimnazjów" - powiedziała. Według niej, minister nie wysłuchała protestujących nauczycieli, rodziców i pedagogów. Jak mówiła debaty prowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dotyczyły struktury szkolnictwa.
"Wątpliwości budził też termin ogłoszenia zmian - pierwszy dzień wakacji - kiedy to rodzice, nauczyciele mają urlopy. Nie liczono się podczas ogłaszania zmian z opinią publiczną" - oceniła Szumilas.
Odpowiadając jej Wargocka podkreśliła, że po raz pierwszy od 25 lat zmiany w edukacji poprzedziła społeczna debata na temat potrzeby zmian. "Dlaczego w tych debatach nie było miejsca na debatę o strukturze? Nie zmiana struktury szkolnictwa w Polsce jest celem zmiany w systemie szkolnictwa. Ta zmiana została wypracowana w skutek wcześniejszych debat, analiz, sięgania do opracowań instytutów naukowych, które prowadziły badania nad efektywnością gimnazjów w Polsce na przestrzeni co najmniej kilkunastu lat" - zaznaczyła wiceminister.
Podkreśliła, że struktura szkolnictwa to "rzecz wtórna do zmiany, którą należy przeprowadzić w polskiej edukacji". Dodała, że będzie jeszcze wiele miejsca i czasu by przedstawić argumenty dlaczego zmiana co trzy lata etapu edukacyjnego (edukacja wczesnoszkolna - klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI, 3-letnie gimnazjum, 3-letnie liceum) absolutnie nie sprawdza się.
Wargocka skrytykowała obecnie obowiązującą podstawę programową kształcenia ogólnego, w tym brak spiralnego powrotu na wyższych etapach kształcenia do treści poznanych już przez uczniów na etapie niższym. "To merytoryczna przesłanka do tego, że jest nowa propozycja dotycząca struktury" - zaznaczyła.
Wiceminister mówiła także, że zarówno w trakcie ogólnopolskiej debaty "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana", jak i po podsumowaniu jej 27 czerwca w Toruniu, w resorcie edukacji trwają bardzo intensywne prace.

Projekt nowej ustawy regulującej system oświaty już jesienią

"Zapewniam państwa, że w MEN praca jest bardzo wytężona, w zasadzie uszczegóławiamy, opracowujemy harmonogramy zaplanowanych zmian. W momencie opracowania założeń do ustawy - a myślę, że jest to kwestia dwóch tygodni - rozpoczną się prekonsultacje, a następnie konsultacje społeczne wymagane regulaminem prac rady ministrów" - poinformowała Wargocka.
W ubiegłym tygodniu w Toruniu minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała m.in. zmianę struktury szkolnictwa w Polsce. W miejsce obecnych 6-letnich szkół podstawowych, 3-letnich gimnazjów, 3-letnich liceów ogólnokształcących, 4-letnich techników i 2- lub 2,5-letnich zasadniczych szkół zawodowych mają się pojawić nowe szkoły. Mają to być: 8-letnia szkoła powszechna, w której edukacja wczesnoszkolna będzie w klasach I-IV oraz powrót do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, dwuetapowych 5-letnich szkół branżowych.
Zmiany mają być wprowadzane stopniowo od roku szkolnego 2017/2018 poprzez wydłużenie nauki w szkołach podstawowych i wygaszanie gimnazjów.
Zalewska poinformowała wówczas także, że jesienią powinien być gotowy projekt ustawy mówiący o nowym ustroju szkolnym, "po to, by dla kilku roczników mieć gotową podstawę programową i podręczniki".
Powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum zapowiedziała w listopadzie ubiegłego roku w expose premier Beata Szydło. (PAP)


Źródło: www.oswiata.abc.com.pl



Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

11. kwietnia 2024 08:58
w Olsztynie bardzo

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [458]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png poszukuję pracy ... [16]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]