ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 5

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,082
bullet.png Najnowszy użytkownik: AnnaPe

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Liderzy pomogą nauczycielom?
 


Liderzy pomogą nauczycielom?

Minister Katarzyna Hall chce zmian w Karcie nauczyciela. Resort już nad nimi pracuje. Chodzi przede wszystkim o reformę awansu zawodowego nauczycieli.
Obecnie zaczynają oni pracę jako stażyści, a ich kariera kończy się osiągnięciem stopnia nauczyciela dyplomowanego. Od stopnia awansu zależy wysokość wynagrodzenia. – Gdy ktoś w wieku 35 lat zostaje nauczycielem dyplomowanym, przez następne 20 lat pracuje bez finansowej motywacji, by się doskonalić – twierdzi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zgadza się, że potrzebna jest dyskusja o awansie zawodowym.
Minister edukacji nie chce zupełnie zmieniać ścieżki awansu. Jej zdaniem należałoby rozważyć wprowadzenie nowego stopnia – nauczyciela lidera, który w szkole otrzymywałby dodatkowe zadania, np. koordynowanie pracy innych. – Z taką funkcją związany byłby dodatek finansowy – mówi minister Hall.
Jednak prezes ZNP uważa, że mnożenie kolejnych dodatków nie jest dobrym pomysłem. – Należałoby uprościć naliczanie pensji nauczycieli i zwiększyć udział pensji zasadniczej w wynagrodzeniu – zaznacza.
MEN rozważa za to wycofanie tzw. dodatku wiejskiego. Katarzyna Hall tłumaczy, że wprowadzono go, by przyciągnąć nauczycieli do pracy na wsi. – Dziś nie spełnia on tej funkcji. Nie liczy się też do wysokości emerytury – twierdzi minister. Nie wiadomo, kiedy te zmiany wejdą w życie.
Pewne jest natomiast, że od nowego roku szkolnego zmienić się ma pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach. MEN chce, by specjaliści z poradni pracowali z uczniami bezpośrednio w szkołach. Mają też prowadzić warsztaty dla nauczycieli. Szkoła będzie również mogła sama, bez opinii poradni, decydować np. o przeniesieniu w ciągu roku ucznia do wyższej klasy.

Rzeczpospolita


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Pikotka dnia 27. listopada 2009
Bezpośrednia praca w szkołach jest prowadzona przez pracowników Poradni Psych - Ped. i to zarówno z uczniami jak i nauczycielami min. poprzez prowadzenie zajęć warsztatowych, pogadanek, prelekcji. Nie rozumiem więc na czym mają polegać owe zmiany. Jako pedagog Poradni powiem tylko, że diagnozowanie uczniów w szkołach niestety się nie sprwadza (dzwonki, szum , hałas i mnóstwo innych zakłócających czynników). Poza tym każdy pedaog, psycholog lub logopeda ma w poradni w gabinecie przygotowany warsztat pracy z niezbędnymi pomocami, testami itp. trudno by zapakować się z tym wszystkim i nieść do szkoły.
#2 | Kazimierz dnia 29. listopada 2009
Też tak myślę. Pewnie znowu skończy się na pozorowaniu działań
#3 | is dnia 29. listopada 2009
Zgadzam się z Pikotką i nie wiem,dlaczego zmieniac coś,co do tej pory raczej sie sprawdza. Pracownicy mojej poradni zawsze chętnie służą nauczycielom radą. Moze jedynie należałoby wznowic punkty konsultacyjne poradni w miejscowościach, które sa daleko oddalone od poradni i jest problem z dojazdem dzieci i rodziców. a co do tego nowego stopnia awansu- to cos mi sie wydaje,że o kasę tu chodzi.
#4 | monk dnia 02. grudnia 2009
Oby nie skończyło się na tym, że pracownicy poradni zastapią pedagogów szkolnych. Oszczędności nigdy dla ministerstwa za wiele, szczególnie w oświacie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

11. kwietnia 2024 08:58
w Olsztynie bardzo

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [458]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png poszukuję pracy ... [16]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]