ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 19

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,078
bullet.png Najnowszy użytkownik: Pedagog Zsps

Ostatnie komentarze
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
bullet.png Im niższy indeks ty...
 
Nauczyciele pytają o godziny
 


W sprawie godziny "karcianej"

Od tego roku szkolnego nauczyciele oprócz pensum (18 godzin przy tablicy) mają się rozliczać z jednej godziny przepracowanej z uczniami w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. MEN chciał, by ta godzina przeznaczona była na rozwijanie zainteresowań zdolnych dzieci lub wyrównywanie szans słabszych.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przez cztery miesiące zbierał informacje ze szkół, jak przepis MEN funkcjonuje w praktyce. – Dane ujawniają nieprawidłowości w realizacji tej godziny – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Jakie?

Godzina często wykorzystywana jest przez nauczycieli na zastępstwa: odbywają się w jej czasie lekcje, a tak być nie powinno. Zdarza się też, że szkoły zwalniają wychowawców świetlic i kierują tam nauczycieli, którzy muszą się rozliczyć z dodatkowej godziny. ZNP podaje, że tak było w jednej ze szkół województwa podkarpackiego.
Poza tym niektóre szkoły ustaliły liczbę uczestników zajęć w ramach tej godziny. Tymczasem zgodnie z Kartą nauczyciela ten czas może być poświęcony nawet jednemu uczniowi.
Maria Zaremba-Ślachciak, dyrektor Gimnazjum nr 24 w Poznaniu, przyznaje w rozmowie z „Rz”, że czasami jest problem z zachęceniem uczniów do udziału w zajęciach wyrównawczych. Zdarza się, że nauczyciel sam siedzi w klasie.
Z kolei dla wiejskich szkół oraz tych w dużych miastach, które pracują na dwie zmiany, kłopotem jest pora, gdy dodatkowa godzina ma się odbyć. Bo na wsiach gimbusy zabierają wszystkich uczniów o stałej godzinie do domu, a w dużych placówkach brak w tygodniu sal. Z tego powodu w jednej ze szkół w Poznaniu nauczyciele prosili uczniów o przyjście w sobotę.
Niektóre gminy wymagają od dyrektorów, by w ramach tej godziny nauczyciele prowadzili kółka zainteresowań. W ten sposób oszczędzają na wypłatach za dodatkowe zajęcia, ale oferta edukacyjna dla uczniów się nie zmienia.
Szef ZNP przyznaje, że dane są szacunkowe. Podobnie jak wyliczony przez związek na 52 godziny tygodniowy czas pracy nauczyciela. – W tej chwili nikt nie ma oglądu sytuacji w kraju – mówi Sławomir Broniarz. – Dlatego chcemy, by MEN zbadał czas pracy nauczycieli.
ZNP uważa też, że do czasu wyeliminowania stwierdzonych przez nich nieprawidłowości powinno się odłożyć wprowadzenie drugiej dodatkowej godziny. Stać się to ma w nowym roku szkolnym.

Co na to MEN?

Resort edukacji wydał w piątek oświadczenie, w którym stwierdza, że nieprawidłowości powinny być zgłaszane samorządom i kuratoriom. Minister Katarzyna Hall nie wypowiedziała się, czy zbada czas pracy nauczycieli.
Ale dyrektorzy chwalą zmianę. – Wyszła szkole i uczniom na dobre. Przedtem niektórym nauczycielom brakowało chęci i czasu, by zrobić coś dodatkowo – mówi „Rz” Małgorzata Oniszko, dyrektor SP nr 34 w Krakowie.

Rzeczpospolita


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

19. kwietnia 2024 10:45
My nie żądamy Smile

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

11. kwietnia 2024 08:58
w Olsztynie bardzo

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
bullet.png awans pedagoga
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [456]
bullet.png poszukuję pracy ... [16]
bullet.png prawnik - prawo o... [0]