ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 11

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,074
bullet.png Najnowszy użytkownik: Martap66

Ostatnie komentarze
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
bullet.png Im niższy indeks ty...
 
Anoreksja
 


Anoreksja opanowała polskie gimnazja

Marzą, by wyglądać jak modelki. Zaczynają niewinnie, od zwykłego liczenia kalorii. Potem wymieniają na przerwach receptury diet odchudzających. Jedna zachwycona jest dietą ogórkową - rano kiszony ogórek, do szkoły zielony, wieczorem znów kiszony. Inna codziennie pije ocet i zażywa środki przeczyszczające. Nie zauważają momentu, kiedy wpadają w anoreksję.
Najnowsze wyniki badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego są zatrważające. Na przykład co trzecia gimnazjalistka z woj. łódzkiego o prawidłowej masie ciała przynajmniej raz w życiu się odchudzała. Co ósma odchudzała się radykalnie, stosując środki farmakologiczne albo głodówkę.
Po raz pierwszy od 20 lat GIS przebadał 10 tys. uczniów w wieku 12-16 lat i ich rodziców w całym kraju w ramach programu ''Trzymaj formę''. Inspektorzy sanitarni chcieli sprawdzić, ilu uczniów ma nadwagę.
- Z otyłością nie jest tak źle, jak sądzono. Zadziwiające jest jednak to, że większość dziewcząt o normalnej sylwetce uważa, że jest grubych i chce się odchudzać - mówi Jan Bondar, rzecznik GIS. I dodaje, że pod tym względem nie ma różnic między regionami. Różne mogą być jednak przyczyny choroby.
Kasia mieszka w Łodzi. W ubiegłym tygodniu skończyła 13 lat. Ma 151 cm wzrostu. Dziś waży 30 kg, ale jeszcze miesiąc temu ważyła 3 kg mniej. Co piątek bierze udział w terapii. Do lekarza przyprowadzili ją rodzice. Żałują, że nie zrobili tego wcześniej. W podstawówce Kasia zawsze miała najlepsze oceny w klasie, wygrywała konkursy i olimpiady. Mama ciągle powtarzała jej, że bez dobrych ocen nie dostanie się na studia, a potem nie znajdzie dobrej pracy.
Kiedy dziewczynka trafiła do gimnazjum, oprócz piątek w dzienniku zaczęły pojawiać się też czwórki i trójki. Kasia uczyła się nawet nocami, ale z klasówek i tak dostawała gorsze oceny. Za każdym razem rodzice pytali, dlaczego nie dostała piątki. Ze stresu w końcu przestała jeść. Oprócz dwóch listków sałaty i rzodkiewki na śniadanie, prawie nic więcej nie brała do ust. Któregoś wieczoru zemdlała w łazience. Dopiero wtedy mama zauważyła, że Kasia to sama skóra i kości. Wtedy poszła z nią do lekarza. Tam obie dowiedziały się, że Kasia jest chora na anoreksję.
Gimnazjalistek, które pomimo prawidłowej wagi ciała odchudzają się, jest coraz więcej. Winni temu są przede wszystkim rodzice. Jeśli dziecko nie jest w stanie spełnić tego, co chce mama czy tata, wtedy stara się wykazać w dziedzinie, na którą może mieć wpływ. A wpływ może mieć głównie na własną wagę ciała. Niestety, rodzice zbyt późno dostrzegają problem, a czasami wręcz go bagatelizują - mówi Tomasz Kajl, łódzki psycholog i psychoterapeuta. - Najmłodsza pacjentka, jaka do mnie trafiła, miała 11 lat. Najczęściej zgłaszają się 12- i 13-latki. Ważą średnio od 20 do 30 kg.
Leczenie anoreksji trwa nawet kilka lat. - Z anoreksją jest tak, jak z każdym uzależnieniem. Alkoholikiem i anorektykiem jest się przez całe życie - mówi dr Wojciech Bieńkiewicz, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Do szpitala zgłasza się tyle młodych pacjentek, że na leczenie trzeba nawet czekać. - Z dnia na dzień przyjmujemy tylko dziewczynki, gdy istnieje zagrożenie życia.
Agnieszka Wilkaniec-Herman, psychoterapeutka z ośrodka Therapeuticus, codziennie odbiera kilka telefonów od osób, które chcą rozpocząć terapię. - Wiele z nich potrzebuje leczenia szpitalnego - uważa psychoterapeuta. - Z doświadczenia wiem, że często dziewczyny mają problemy z przyjęciem do szpitala i muszą oczekiwać na leczenie w kilkumiesięcznych kolejkach.
Lekarze alarmują, że skutki anoreksji są straszne: osteoporoza, zanik mięśni, zaburzenia hormonalne, zahamowanie wzrostu , obniżenie odporności, uszkodzenie mózgu i związane z tym problemy psychiczne. Wojciech Bieńkiewicz podkreśla, że anoreksja może doprowadzić do śmierci. - Anorektyczki nie czują się chore. Często stają przed lustrem i choć jedyne, co widać, to wystające obojczyki, one dopatrują się za grubych ud czy zbędnego tłuszczu.
Wszystko przez współczesne kanony piękna. Dziewczynki chcą wyglądać jak modelki. Bez względu na cenę, jaką muszą za to zapłacić.
- Od niedawna leczymy także chłopców - mówi dr Marta Miłek, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Warcie. - Anoreksja dotyka szczególnie tych, którzy mają zaburzony obraz własnego ciała.
Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia, odbiera telefony od nauczycieli, którzy są przerażeni skalą zjawiska.
- Dostaję sygnały dotyczące nawet uczennic podstawówek, chociaż najwięcej problemów jest w ostatnich klasach gimnazjum - mówi Osuch. - Moim zdaniem, w programach lekcji brakuje wiedzy, dzięki której młody człowiek mógłby się bronić przed idealnymi wizerunkami kobiet z kolorowych czasopism.

( źródło : Agnieszka Jasińska, Polska Dziennik Łódzki 2009-12-29 )




Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

11. kwietnia 2024 08:58
w Olsztynie bardzo

11. kwietnia 2024 08:58
Cześć. Czy w waszych szkołach też są okrajane godziny specjalistów?

11. kwietnia 2024 07:22
Ja i tak się dziwię, że nie każą łączyć klas w jedną wielką klasę i prowadzić zajęć na sali gimnastycznej Wink

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
bullet.png awans pedagoga
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [452]
bullet.png poszukuję pracy ... [16]
bullet.png prawnik - prawo o... [0]