ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 8

bullet.png Użytkowników online: 1
marli61

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,083
bullet.png Najnowszy użytkownik: monklo

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Hall: nowa Karta Nauczyciela powinna być dokumentem nowoczesnym
 


Nowa Karta Nauczyciela powinna być dokumentem nowoczesnym

Nowa ustawa Karta Nauczyciela, jako dokument regulujący sprawy statutu zawodowego nauczycieli, powinien być nowoczesny, napisany współczesnym językiem prawniczym, powinien być zrozumiały dla każdego nauczyciela - uważa minister edukacji Katarzyna Hall.
Jej zdaniem, nauczyciele zasługują na taki dokument. W środę w Ministerstwie Edukacji Narodowej doszło do pierwszego spotkania powołanego dzień wcześniej Krajowego Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli z kierownictwem resortu. W skład zespołu weszli przedstawiciele wszystkich środowisk związanych z oświatą: związków zawodowych, samorządów, dyrektorów szkół i oświaty niepublicznej.
Zespół ma być ciałem opinio-doradczym, który zajmie się przygotowaniem propozycji założeń nowego dokumentu, dotyczącego statusu nauczycieli. Minister przypomniała, że status zawodowy nauczycieli w Polsce reguluje ustawa Karta Nauczyciela, która ma już 28 lat.
Od 1982 r. była ona przedmiotem wielokrotnych cząstkowych nowelizacji. Powstała, bowiem w rzeczywistości oświatowej daleko odbiegającej od współczesnej, np. nie było wtedy oświaty niepublicznej. "Nowelizacji ustawy było ponad 60, w tym pięć razy ustawa była nowelizowana w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności jej przepisów z konstytucją. Tylko w 2007 r. ustawę zmieniano sześć razy, w 2008 r. trzy razy, a w 2009 r. pięć razy" - poinformowała minister.
Dodała, że od dnia uchwalenia ustawy uchylono w niej w sumie 49 przepisów: artykułów, ustępów, punktów. "W efekcie jest to - można powiedzieć - +dziurawy dokument+, który jest trudno przeczytać od początku do końca, jako spójny, informujący nauczyciela o jego prawach i obowiązkach. Chciałabym, by nauczyciel miał dokument, który łatwo zrozumieć" - zaznaczyła. Dlatego - jak podkreśliła Hall - warto się zastanowić w gronie środowisk związanych z oświatą, czy nowy dokument powinien powstać i co powinien zawierać.
Minister zadała zgromadzonym szereg pytań, dotyczących statusu zawodowego nauczycieli, m.in.: Jaki zakres ma mieć nowa Karta? Co powinno zostać w niej uregulowane? Kogo powinna ona dotyczyć? Czy wszystkich grup nauczycieli? Jak powinien wyglądać awans zawodowy nauczycieli? Czy rozbudowywać obecny system, czy budować cały system od nowa? Jak modyfikować organizację pracy szkoły i nauczyciela? "Warto myśleć o tym, jak sprawić, by nauczyciel, który jest bardziej niż inni zaangażowany w pracę z uczniami, był i czuł się doceniony" - powiedziała.
"Warto się zastanawiać nad tym, by odbiurokratyzować awans zawodowy nauczycieli" - mówiła także Hall. Podkreśliła, że jest otwarta na rozwiązania, które przedstawi zespół. Minister zaznaczyła, że jeśli będzie on chciał zostać przy obecnych rozwiązaniach, a nie wprowadzać w ich miejsce innych, to nie wprowadzi się merytorycznych zmian, lecz stare zapisy sformułowane zostałyby nowym językiem.
Hall zaproponowała, by zespół spotykał się co miesiąc przez pół roku; następne spotkanie ma się odbyć w kwietniu. Pozytywnie do propozycji MEN odnieśli się przedstawiciele samorządów oraz przedstawiciele środowiska dyrektorów szkół. "Trzeba Kartę napisać od nowa. Nawet, jeśli de facto zmienione zostaną tylko niektóre segmenty ustawy, to i tak trzeba cały dokument napisać nowym językiem. To potrzebne, by uporządkować wiele spraw, które rodzą konflikty. Wynika to z nieprecyzyjnych zapisów ustawy" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Lubicz Marek Olszewski.
Sceptycznie do pomysłu prac nad nową Kartą Nauczyciela podeszły związki zawodowe. "Warto było się spotkać, po to, by strony poznały swoje oczekiwania, choć część argumentacji to pustosłowie na niewyobrażalnym poziomie ogólnikowości. Niemniej jednak, takie spotkania są potrzebne, by wszystkie strony przedstawiły swoje stanowiska w dyskusji" - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
"Inną kwestią jest to, czy potrzebna jest zmiana ustawy, tak szeroka jak dziś przedstawiono. W dalszym ciągu mam poważne wątpliwości, wręcz jestem przekonany, że nie ma uzasadnienia merytorycznego do takiej radykalnej zmiany, jak pisanie ustawy na nowo" - dodał.
Jego zdaniem, jeśli istnieją problemy prawne dotyczące statusu nauczycieli, to "wynikają one nie z ustawy, lecz z aktów wykonawczych do niej, czyli rozporządzeń ministra edukacji, z fatalnej wykładni prawnej czy złej interpretacji".
"Dyskusja na każdy ważny temat społeczny, a takimi są edukacja i status nauczycieli, jest potrzebna. Nie wiem, jednak, czy jest konieczne pisanie nowej ustawy dotyczącej nauczycieli. Mnie pani minister nie przekonała. Będziemy jednak uczestniczyć w pracach zespołu, zobaczymy, w jaką stronę to pójdzie, choć na razie wygląda to na stwarzanie pozorów dialogu z partnerami społecznymi" - ocenił Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.
"Serdecznie myślimy o edukacji, stąd nasz udział w dzisiejszym spotkaniu. Nie można jednak patrzeć na edukację wyrywkowo, nie można analizować Karty Nauczycieli, bez analizowania ustawy o systemie oświaty. Początkowo wyglądało na to, że ministerstwo chce zlikwidować Kartę - na to nie ma naszej zgody, to Kodeks Pracy dla nauczycieli i układ zbiorowy, teraz wydaje się, że resort łagodnieje. Zobaczymy, co dalej" - zaznaczył przewodniczący Sekcji Krajowej światy i Wychowania NSZZ "Solidarność" Stefan Kubowicz. DSR

PAP - Nauka w Polsce

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

11. kwietnia 2024 08:58
w Olsztynie bardzo

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]