ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 7

bullet.png Użytkowników online: 1
karolinaord

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,082
bullet.png Najnowszy użytkownik: AnnaPe

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Wolne dla uczniów z okazji Euro 2012 nie na rękę rodzicom
 


Wolne dla uczniów z okazji Euro 2012 nie na rękę rodzicom

Rodzice i związki oświatowe ostro krytykują pomysł resortu edukacji. MEN proponuje, aby dyrektorzy szkół z miast, w których będą rozgrywały się mecze mistrzostw Euro 2012, mieli możliwość zamknięcia szkoły w dniu rozgrywek. Rozporządzenie w tej sprawie właśnie trafiło do konsultacji społecznych.
Rodzice i związki oświatowe pytają, kto w czasie mistrzostw będzie się opiekował uczniami. Na forach internetowych rodzice przekonują, że zostali zostawieni sami sobie. Będą musieli brać dodatkowe wolne lub organizować opiekę.
– Co mam powiedzieć pracodawcy: żeby założył świetlicę czy dodał mi 10 dni urlopu? – pyta Anna, mama ośmiolatka.
Suchej nitki na projekcie nie zostawia też Związek Nauczycielstwa Polskiego. – Apelujemy o wstrzemięźliwość przy wprowadzeniu tego typu zmian bądź wręcz o wycofanie się z nich – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
W jego ocenie przyniosą one efekt odwrotny do zamierzonego. – W takiej sytuacji tylko szkoła jest w stanie zapewnić uczniom bezpieczeństwo, nie sądzę bowiem, by pracodawcy w związku z meczami Euro 2012 masowo rozdawali dni wolne rodzicom. Gdy szkoły na ten czas zostaną zamknięte, będziemy mieli do czynienia z rzeszami uczniów zbierających się pod stadionami bądź przechadzającymi się po mieście, a to naraża ich na niebezpieczeństwo – ostrzega Broniarz.
Dodaje, że jeżeli przepisy nie zostaną zmienione, rodzice powinni wymóc na szkole organizację zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Nawet ci, którzy rozumieją motywy MEN, uważają, że sprawa powinna być załatwiona w inny sposób. – We wstępnych konsultacjach była mowa o tym, że choć rok szkolny będzie krótszy, to krótsze też będą wakacje i tak powinno być – mówi Krystyna Starczewska, prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej.
Projekt przygotowanego przez resort rozporządzenia przewiduje, że szkoła może zawiesić zajęcia, gdy na terenie, gdzie są organizowane, mogą wystąpić zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, utrudnienia w ich dotarciu do szkoły lub utrudnienie w organizacji zajęć w związku z przygotowaniami i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych. Takie brzmienie jest bezpośrednim odesłaniem do Euro 2012.
Rozporządzenie jest w tej chwili konsultowane ze stowarzyszeniami rodziców, rzecznikiem praw obywatelskich i rzecznikiem praw dziecka, organizacjami nauczycielskimi. Te powinny przygotować opinie w pierwszej połowie maja.
Według wyliczeń samorządowców, nauczyciele mają w roku wolne średnio 78 dni roboczych. Poza wakacjami i feriami dość często zwalniają uczniów do domu np. z powodu matur. Na początku tego roku samorządy wystąpiły do ministra finansów i ministra edukacji z propozycją, by liczbę wolnych dni zredukować do 52 dla nauczycieli, a 35 dla przedszkolanek.

Źródło: Gazeta Prawna

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | kerbi dnia 03. maja 2011
Poza wakacjami i feriami dość często zwalniają uczniów do domu np. z powodu matur. właśnie od jutra mamy matury, ale jesteśmy w pracy, zatem nie są to dni wolne dla nauczycieli.
#2 | is dnia 04. maja 2011
My też wszyscy pracujemy w czasie matur, Dnia Edukacji itp. nawet jeśli w szkole nie ma uczniów,. Nie mieliśmy ani jednego dnia dyrektorskiego a 2 maja odpracowaliśmy w sobotę. Złości mnie, kiedy np. w radiu mówią o tym,że wszyscy nauczyciele mają wolne. jeżeli chodzi o pomysł zamknięcia szkół w czasie EURO 2012, to jest to chyba najgorsze z możliwych wyjść. uczniowie w szkole na pewno bedą bezpieczniejsi niż na ulicy. A jeżeli szkoła jest w pobliżu stadionu i istnieje obawa,że uczniom coś może grozić, to zawsze można coś zorganizować(wycieczki, wyjścia do kina itp.), ew. rodzic może zapewnić dziecku opiekę ale to powinien być jego wybór a nie konieczność. Dla młodszych dzieci można zorganizować punkty zap. opiekę w bezpiecznych częściach miasta.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

11. kwietnia 2024 08:58
w Olsztynie bardzo

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [458]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png poszukuję pracy ... [16]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]