ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 10

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,046
bullet.png Najnowszy użytkownik: Marteczka

Ostatnie komentarze
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
bullet.png Im niższy indeks ty...
bullet.png Proszę o podpowied...
bullet.png W punkt.:)
 
Za bicie uczniów grozi tylko nagana
 


Za bicie uczniów grozi tylko nagana

Nauczycieli bronią często sami rzecznicy dyscyplinarni, którzy już na etapie wniosku złożonego przez dyrektora umarzają postępowania. Niestety członkowie komisji dyscyplinarnej i rzecznicy powoływani są z tego samego środowiska, wręcz się znają. Przewinienie musi więc być bezsprzeczne, aby nauczyciela spotkała dotkliwa kara.

Nieskazitelny charakter

Od nauczycieli wymaga się nienagannej postawy i dawania przykładu innym. Muszą też dbać o rzetelne realizowanie zadań oraz wspierać każdego ucznia w jego rozwoju. Nie mogą też uchybiać godności zawodu. Takie obowiązki nakłada na nich art. 6 Karty nauczyciela. Jeśli nie wywiązują się właściwie z nałożonych na nich wymagań, może dojść do postępowania dyscyplinarnego.
Skarg jest z roku na rok coraz więcej. W 2009 roku do rzeczników wpłynęło ich 243, w 2010 roku – 296, a w 2011 roku – 362. Do wielkopolskiego rzecznika dyscyplinarnego w 2009 roku trafiło 11 skarg, a w ubiegłym roku było ich już 33. Na Śląsku w 2009 roku wniosków o ukaranie nauczycieli wpłynęło 30, w kolejnym roku 38. W ubiegłym roku było ich tam już aż 63. Podobna sytuacja jest w Małopolsce. Tam w 2009 roku było 44 wniosków, a w ubiegłym już 73. Również w województwie łódzkim w 2009 roku były 23 skargi, a w 2011 roku dwukrotnie więcej.

Kuratorzy wskazują, że rosnąca liczba wniosków wynika z większej świadomości społecznej.

– Wiedza rodziców i uczniów, którzy jako pełnoletni mogą się poskarżyć, przyczynia się do tego, że mamy coraz więcej tego rodzaju spraw. Kilka lat temu nikt nie wszczynał postępowania, jeśli nauczyciel za złe zachowanie skarcił ucznia – mówi Janina Jakubowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Jej zdaniem nauczyciele często nie wytrzymują psychicznie nagannego zachowania uczniów i wybuchają. Podawane są też inne przyczyny narastających skarg na uczących w szkołach.
– Ze względu na niż demograficzny szkoły bardziej niż w przeszłości zabiegają o uczniów. Wielką przeszkodę w rekrutacji stanowią nauczyciele, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów, w szczególności prawa oświatowego – wyjaśnia Wincenty Janowiak, dyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego i rozwoju edukacji Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Wskazuje, że taki nauczyciel nie buduje dobrego wizerunku szkoły w środowisku. A to – w dłuższej perspektywie – może prowadzić do likwidacji placówki.

Bezkarność słabych

Rodzice lub uczniowie skarżą się dyrektorom placówek, którzy kierują sprawę do rozpatrzenia przez rzecznika dyscyplinarnego.
Okazuje się, że najwięcej spraw trafia jednak od dyrektorów szkół, którzy zamiast wystawić nauczycielowi negatywną ocenę jego pracy lub zwolnić dyscyplinarnie, wolą nie wywoływać z nim konfliktu i kierują wniosek do rzeczników dyscyplinarnych.
– Nawet gdy mam zastrzeżenia do pracy nauczyciela i dowody, to w gestii komisji dyscyplinarnej jest rozpatrzenie, czy pedagog dobrze wypełnia swoje obowiązki z art. 6 Karty nauczyciela – żali się Tomasz Malicki, dyrektor I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie.
Tłumaczy, że sprawy, które dotyczą jakości kształcenia uczniów, są często umarzane. W efekcie trafiają tam tylko ewidentne przypadki. Co więcej, jeśli rzecznik umorzy wniosek, to nie przysługuje od tej decyzji żadne odwołanie.

Biją uczniów

Wśród skarg na nauczycieli pojawia się również przemoc wobec uczniów.
– Zarzuty dotyczą najczęściej złego odnoszenia się do młodzieży, używania wulgarnych i obelżywych słów, niesprawiedliwego oceniania, naruszenia nietykalności osobistej ucznia – potwierdza Franciszek Kaniewski, rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie wielkopolskim.
Podobna sytuacja jest w innych regionach. Na przykład na Śląsku odnotowuje się przypadki agresji fizycznej oraz słownej wobec uczniów, a także molestowania dzieci.
Do komisji dyscyplinarnych trafiają też takie zarzuty, jak przychodzenie do pracy pod wpływem alkoholu lub prowadzenie pojazdu w takim stanie. Nauczyciele dopuszczają się również fałszerstw. Np. w województwie podkarpackim karani są najczęściej za plagiat prac służących im do kolejnego stopnia awansu zawodowego. To niezrozumiałe zachowanie, bo osoby, które przystępują do postępowania lub egzaminu, nie mają problemu z jego zaliczeniem.
Przypadki fałszowania dokumentów były też odnotowywane w województwie śląskim.

Własna ochrona

Komisje dyscyplinarne funkcjonują w każdym zawodzie zaufania publicznego. Problem jednak w tym, że rozpatrywaniem spraw zajmują się osoby z tej samej grupy zawodowej i tego samego województwa. W efekcie wszyscy członkowie komisji znają się z osobą, której zachowanie lub działanie mają ocenić.
Niestety, postępowania dyscyplinarne często są umarzane jeszcze przed rozpatrzeniem. Na przykład w województwie wielkopolskim w 2010 roku z 29 spraw rzecznik umorzył 14. W kolejnym roku sprawy już były na tyle poważne, że na 33 umorzył pięć, a 27 przekazał do rozpatrzenia przez komisję dyscyplinarną. Podobnie było na Śląsku. Na 63 sprawy rzecznik umorzył aż 24.
Podobnie dzieje się w przypadku wymierzania kar. Nawet za poważne przewinienia komisje najczęściej stosują najmniej dotkliwą karę przewidzianą w katalogu sankcji, czyli naganę z ostrzeżeniem.
– W 2011 roku komisja wymierzyła 22 kary, w tym 15 nagan z ostrzeżeniem, pięć zwolnień z pracy, jeden zakaz wykonywania zawodu przez trzy lata i jedno wydalenie z zawodu – mówi Krystyna Radziuk-Kwak, przewodnicząca Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim.
Również w województwie dolnośląskim najczęściej przyznawano najlżejszą z możliwych kar, czyli naganę z ostrzeżeniem.
– Nauczyciele wzajemnie się chronią. Za takie przewinienia jak przychodzenie do pracy pod wpływem alkoholu czy plagiat pracy powinno grozić wydalenie z zawodu, a nie zwykła nagana – mówi Edmund Wittbrodt, senator i były minister edukacji.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna ...ukochana

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | reszta dnia 29. lutego 2012
już wiemy czemu ukochany retaktor, z ukochanej gazety nie lubi nauczycieli...Shock
#2 | zielonaDanusia dnia 29. lutego 2012
hmmm....
I koniec artykułu? Nic więcej? Żadnych wniosków autor nie wyciąga? Żadnych postulatów? Refleksji? Przesłania?
Na nic więcej autora nie stać?
Czemu mają służyć takie teksty? Kształtowaniu opinii publicznej?
Przy takim formułowaniu zarzutów, w którym obraz przedstawia się tak, że polscy nauczyciele to banda nie dość, że nieudaczników, to jeszcze ... przestępców, opinia może być tylko jedna...
Tylko znów pytam - czemu ma służyć takie a nie inne (tzn. jednostronne, uogólniające, niesprawiedliwe dla większości nauczycieli) pisanie...
Przykre... bardzo przykre... i w mojej ocenie NIEPROFESJONALNE i dalekie od misji służby społeczeństwu "takie sobie" pisanie pod publikę... Zapachniało mi tandetą...

Ale co nas nie zabije, to nas wzmocni.. Smile Prawdaż?
#3 | Rafal dnia 29. lutego 2012
Ja myślę, że w tym artykule jednak jest coś z prawdy. Zawsze podejrzewałem, że te artykuły są wynikiem traumatycznych przeżyć w szkole redaktorków. Pewnie miał taki dostać od nauczyciela klapsa w d...., ale jak wiadomo u niektórych osobników głowę łatwo pomylić z d..... i uraz gotowy. Teraz mamy efekt w postaci cotygodniowych artykułów anty nauczycielskich. Wszystko to przez nauczycieli. Należy ich ukarać, np. zabierając 14 - stki, o których GP pisała. Niech mają za swoje.
#4 | reszta dnia 29. lutego 2012
oj Rafał...dlaczego nie śledzisz uważnie naszej gazety??? Jakie "cotygodniowych"?!? Radwan jak nie napisze "artykułu" na tych darmozjadów vide nauczycieli, co 2,3 dzień to chodzi blady, bo mu mocz zalega na mielincePfft
#5 | reszta dnia 29. lutego 2012
p.s. KIPU dla Radwana....jak myślicie? objąć go pomocą pp? PDW dla sfrustrowanych prawników, dla których zabrakło miejsca w wielkich koropracjach prawniczych
#6 | Kazimierz dnia 29. lutego 2012
Ja mu już kiedyś postawiłem diagnozę. Ani chybi teściowa nauczycielka (ewentualnie zdradzająca żona).
#7 | Rafal dnia 29. lutego 2012
KIPU ??? reszta chyba miałaś IPET na myśli?Wink Chociaż to raczej przypadek kliniczny. Mam znajomego lekarza, mogę mu załatwić leczenie. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak zbawiennie na prosty umysł działa lewatywa trzy razy dziennie. Terapia prosta i skuteczna. Chociaż w skrajnych przypadkach i to może nie pomóc. Jak to mówią, chłop ze wsi zawsze wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy. Bywają przypadki beznadziejne. Jednak KIPU można założyć, niech będzie wszystko zgodnie z procedurami.
#8 | Zetka dnia 29. lutego 2012
Taaaa..., a ciekawe jakie formy zastosujecie ?

Ale jakby co, to sposoby i metody już mam na uwadze Wink
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27. marca 2024 00:12
Tak, jeśli wynika to z realizacji zadań zawartych w orzeczeniu.

26. marca 2024 21:23
Czy zgodnym z przepisami jest zatrudnienie pomocy nauczyciela dla ucznia z autyzmem w szkole ogólnodostępnej w klasach 1-8?

21. marca 2024 09:36
Ktoś ma może "podzielić się " planem pracy pedagoga szkolnego szkół średnich ?

15. marca 2024 14:00
Witam! Może ktoś ma lub może pomóc co napisać w opinii mentora dla psychologa. Pozdrawiam.

12. marca 2024 17:38
Nie, nie może. Są osoby uprawnione do sprawdzania dzienników. Rodzice nimi nie są.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
bullet.png jakie programy profi...
bullet.png POLECANY PRAWNIK - p...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [437]