ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 6

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,083
bullet.png Najnowszy użytkownik: monklo

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Wystąpienia Zarządu Głównego ZNP do wojewodów i kuratorów
 


Wystąpienia Zarządu Głównego ZNP do wojewodów i kuratorów

Ustawodawca w art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy Karta Nauczyciela przekazał kompetencje organowi prowadzącemu do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, tj. zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów, pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.
Realizacja w praktyce tej kompetencji nie może jednak oznaczać dowolnego i arbitralnego działania samorządów. Organ prowadzący tworząc akt prawa miejscowego nie może przekraczać norm prawnych zawartych w akcie nadrzędnym jakim jest ustawa Karta Nauczyciela regulujących kwestie czasu pracy nauczycieli, w tym nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jst.
Pomimo zamieszczenia na wniosek ZNP na stronie MEN stanowiska Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli: psychologów, logopedów, pedagogów oraz pomimo nadzoru prawnego wojewody, jak również ustawowego obowiązku sprawowania przez kuratorów oświaty w imieniu wojewodów nadzoru nad publicznymi szkołami i placówkami oraz kontroli tego nadzoru przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, w dalszym ciągu funkcjonują w obrocie prawnym wadliwe uchwały. Ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz na poziomie nie tylko 40, ale również 38, 35, 33 po doliczeniu obowiązkowych 2 godzin realizowanych na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a spowoduje ,że realizacja pozostałych elementów czasu pracy, o których mowa w art. 42 ust. 2 i 3 (zadań statutowych szkoły, przygotowania do zajęć, samokształcenia i doskonalenia zawodowego) będzie następowała z przekroczeniem 40 godzinnej tygodniowej normy pracy, o której mowa w art. 42 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela.
W związku z powyższym ZG ZNP postanowił o skierowaniu w dniu 27 marca br. wniosków do wojewodów o podjęcie działań w trybie art. 93 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz do kuratorów o podjęcie działań w trybie art. 34 ust. 5 ustawy o systemie oświaty w celu wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwych uchwał.

Wystąpienie do Pana Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego i Pana Karola Semika, mazowieckiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XXI/111/2012 Rady Gminy Jabłonna Lacka z dnia 23 maja 2012 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, logopedów w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolu prowadzonych przez gminę Jabłonna Lacka oraz nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin zajęć, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego w dniu 17 grudnia 2012 r. poz. 9868.
2.
Uchwały Nr 14.90.2012 Rady Gminy Grabów Nad Pilicą z dnia 16.04.2012 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XXVI/125/09 Rady Gminy Grabów nad Pilicą z dnia 27 kwietnia 2009 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół i placówek nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, w tym:
• nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin,
• nauczycieli pedagogów.
nieogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwały te rażąco naruszają prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów i logopedów zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Jabłonna Lacka na poziomie 38 godzin zajęć oraz w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów i logopedów zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Grabów nad Pilicą na poziomie 40 godzin zajęć.
Ponadto uchwała Rady Gminy Grabów rażąco narusza prawo w zakresie w jakim weszła w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 09.2012 r. w związku z faktem niedopełnienia przez Gminę Grabów nad Pilicą obowiązku przekazania uchwały do publikacji w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, do czego zobowiązują zapisy ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. 2000 Nr 62, poz. 718 z póź.zm).

Wystąpienie do Pani prof. Jolanty Szołno-Koguc, wojewody lubelskiego i Pana Krzysztofa Babisza, lubelskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XXI/104/2012 Rady Gminy Ruda-Huta z dnia 28 września 2012 r. zmieniającej uchwałę w sprawie rozliczenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, zasad udzielania i rozmiaru udzielanych zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego w dniu 29 listopada 2012 r., poz. 3939.
2.
Uchwały Nr XXII/207/2012 Rady Gminy Chełm z dnia 30 listopada 2012 r. zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, przyznania zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagoga szkolnego, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego w dniu 21 grudnia 2012 r., poz. 4482.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwały te rażąco naruszają prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów oraz doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Ruda-Huta na poziomie 38 godzin zajęć oraz w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela pedagogów szkolnego, logopedy i psychologa zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Chełm na poziomie 40 godzin zajęć.

Wystąpienie do Pana Aleksandra Marka Skorupy, wojewody dolnośląskiego i Pani Beaty Pawłowicz, dolnośląskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XVI/95/2012 Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki z dnia 30 marca 2012 r. o zmianie uchwały nr XLIII/208/10 Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, psychologów, logopedów, pedagogów, doradców zawodowych, nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne oraz realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego w dniu 27 kwietnia 2012 r., poz. 1598.
2.
Uchwały Nr 0007.XX.114.2012 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli szkół niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym obowiązkowym tygodniowym wymiarze zajęć, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego w dniu 27 lipca 2012 r., poz. 2695.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwały te rażąco naruszają prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów oraz doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Kamieniec Ząbkowicki oraz miasto Złotoryja na poziomie 35 godzin zajęć.

Wystąpienie do Pana Jerzego Millera, wojewody małopolskiego i Pana Aleksandra Palczewskiego, małopolskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XXI/136/12 Rady Miejskiej w Bobowej z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie zasad obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli pełniących obowiązki w ich zastępstwie oraz ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, logopedów zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Bobowa, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego w dniu 20 czerwca 2012 r., poz. 2842.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwała ta rażąco narusza prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustala tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, logopedów w szkołach prowadzonych przez gminę Bobowa na poziomie 35 godzin zajęć.

Wystąpienie do Pana Zygmunta Łukaszczyka, wojewody śląskiego i Pana Stanisława Fabera, śląskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XX/250/12 Rady Gminy Bobrowniki z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie określenia rozmiaru i zasad udzielania dyrektorom szkół, przedszkoli i zespołów obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz oraz ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga, psychologa, logopedy i nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego w dniu 18 czerwca 2012 r., poz. 2470.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwała ta rażąco narusza prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustala tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów i logopedów w szkołach prowadzonych przez gminę Bobrowniki na poziomie 33 godzin zajęć.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego będzie oczekiwał informacji o działaniach podjętych w wyżej wymienionych sprawach.

Źródło: ZNO


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Bo60 dnia 30. marca 2013
Bardzo dobra wiadomość! Miejmy nadzieję, że MEN jednak określi nam pensum Smile
#2 | biedroneczka dnia 31. marca 2013
Bo60, dodaj, że może określi pensum na ODPOWIEDNIM poziomie - trzeba być precyzyjnym w wypowiadaniu życzeńSmile
#3 | belferka 1 dnia 01. kwietnia 2013
Przepraszam, że zabijam entuzjazm, to tylko wystąpienia, to nic konkretnego nie oznacza. Moje aktualne pensum to 33 godziny w tygodniu z dojazdami do 2 szkół to 34 godziny. Co będzie jeśli wszystkim nam zrównają pensum na poziomie 40 godzin ?
#4 | biedroneczka dnia 01. kwietnia 2013
belferko, wolę nawet nie myśleć co będzie - współczuję 33h, nie da się w takich warunkach efektywnie pracowaćSad
#5 | belferka 1 dnia 01. kwietnia 2013
dziękuję za współczucie Wink
#6 | nina29 dnia 02. kwietnia 2013
działania samorządów w ich mniemaniu są ekonomicznie uzasadnione 40 h pensum, od nowego roku szkolnego zrobienie 1/2 etatu i za połowę kasy mają wykształconego specjalistę na tylu godzinach ile ma każdy belfer i tyle....
#7 | martat dnia 03. kwietnia 2013
a ja pracuję już 2 lata na 35+2 w szkole podstawowej teraz żeby było ciekawiej op zdecydował że trzeba oszczędzać i w podstawowej mam mieć pół etatu i w gimnazjum też pół a co niech się pedagog do czegoś przyda skoro jest -fajnie ? ta samowolka opów jest nienormalnaAngry
#8 | belferka 1 dnia 03. kwietnia 2013
Moim zdaniem jest nas zbyt mało żebyśmy mogli cokolwiek wskórać i tyle, alt gratuluję zapału.
#9 | belferka 1 dnia 03. kwietnia 2013
biedroneczko nie jest źle to tylko 34 godziny, mogłoby być przecież np. 60 ..... :|a dlaczego nie?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

11. kwietnia 2024 08:58
w Olsztynie bardzo

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [458]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png poszukuję pracy ... [16]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]