ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 16

bullet.png Użytkowników online: 3
sawyer, Madalena, annan

bullet.png Łącznie użytkowników: 22,241
bullet.png Najnowszy użytkownik: Kajetaan
Ostatnie komentarze
bullet.png Dzięki bardzo. Pozdr...
bullet.png Nie jest określone, ...
bullet.png Zgodnie z nowym rozp...
bullet.png Tylko poczucie humor...
bullet.png Pani minister wie le...
bullet.png Może i dyrektor tyle...
bullet.png Przez wiele lat klik...
bullet.png 1. A jaką przedstawi...
bullet.png W dniu dzisiejszym p...
bullet.png Świetna robota! Wszy...
 
Koniec z kształceniem w Koziej Wólce?
 


Koniec z kształceniem w Koziej Wólce?

Jarosławowi Gowinowi nie podoba się to, że tak dużo uczelni oferuje studia dla przyszłych pedagogów oraz że wybiera je tak wielu maturzystów. – Bezsensowne jest uruchamianie np. kolejnych pedagogik. Liczba uczelni, które prowadzą ten kierunek studiów jest i tak za duża. To nie oznacza, że nie będziemy w przyszłości potrzebować pedagogów. Ani też, że skoro ktoś ma pasję, aby uczyć, to nie powinien iść na takie studia. Ale nie powinny mieć one charakteru tak masowego, jak obecnie – przyznał Gowin w wywiadzie dla DGP.
Studia nauczycielskie powinny prowadzić tylko najlepsze placówki w Polsce – uważa. W jego ocenie ta możliwość powinna dotyczyć tylko uczelni akademickich i pedagogicznych. Jeżeli tak by się stało, wiele placówek straciłoby uprawnienia do kształcenia pedagogów.


Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

 
Kolejne nocne manewry pis
 


Zmieniają Kartę nocną porą

Dziś późnym wieczorem Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie MEN-owskiego projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w tym obszerny pakiet przepisów odbierających nauczycielom część dodatków socjalnych, ograniczających dostęp do urlopów dla poratowania zdrowia, zmieniających system oceniania i wydłużających drogę awansu zawodowego.
Jeszcze na początku tygodnia w planowanym porządku obrad tego posiedzenia Sejmu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie było. To zmieniło się w środę, gdy w oficjalnym harmonogramie posiedzenia pojawił się punkt dotyczący m.in. zmian w Karcie Nauczyciela. Pierwsze czytanie projektu ma się odbyć dziś w godzinach 20.30-22.00. Prezydium Sejmu przewidziało pod tym punktem pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół.
Skierowanie projektu na pierwsze czytanie pod obrady plenarne Sejmu, a nie na sejmowej komisji oznacza, że w dyskusji nie wezmą udziału m.in. związki zawodowe i organizacje społeczne. - 28 września w godzinach wieczornych w Sejmie odbędzie się, bez udziału partnerów społecznych, pierwsze czytanie nowelizacji Karty Nauczyciela. Zachęcamy do obejrzenia transmisji z obrad na stronie www.sejm.gov.pl - zaapelował Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. - Nowelizacja dotyczy między innymi nowej formuły awansu zawodowego, oceny pracy nauczyciela, urlopu dla poratowania zdrowia, likwidacji dodatków socjalnych, przesunięcia wypłaty wynagrodzeń. Takie procedowanie oznacza, że w najbliższym czasie ustawa zostanie przyjęta - dodał.
W projekcie znalazł się obszerny pakiet przepisów zmieniających Kartę Nauczyciela. I uderzających nauczycieli po kieszeni. Do najbardziej bolesnych pomysłów Anny Zalewskiej należy likwidacja prawie wszystkich dodatków znajdujących się w artykule 54 Karty Nauczyciela. Chodzi o prawo do lokalu mieszkalnego, dodatku mieszkaniowego, prawo do mieszkania dla nauczyciela, który przeszedł na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Ocaleje jedynie dodatek wiejski, z którego korzystają nauczyciele pracujący na wsi i w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.
To nie wszystko. Nauczyciele stracą też prawo do działki (art. 56) i prawo do mieszkania w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły (art. 58). Przy czym, osoby obecnie korzystające z lokalu mieszkalnego i działki będą mogły z nich korzystać do końca okresu, na jaki zostały im one przyznane. Do przeszłości ma trafić także zasiłek na zagospodarowanie (art. 61). Zasiłek ten jako ostatni otrzymają nauczyciele, którzy spełnili wszystkie wymagania do dnia 1 września 2018 r.
Ministerstwo wymyśliło nowy dodatek - za wyróżniającą ocenę pracy. Przysługiwać ma nauczycielowi dyplomowanemu z co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole na tym stanowisku. Nauczyciel otrzyma dodatek tylko w okresie, w którym jego praca była oceniana jako wyróżniająca, czyli na trzy lata. Pierwsze pieniądze nauczyciele zobaczą jednak dopiero za trzy lata! Według wyliczeń urzędników Anny Zalewskiej dodatek wyniesie od 1 września 2020 r. 95 zł, od 1 września 2021 r. - 206 zł, a od 1 września 2022 r. - 507 zł. Z szacunków wynika, że dodatek trafi do co trzeciego uprawnionego nauczyciela dyplomowanego, czyli do ok. 100 tys. osób.
Nie ma nic za darmo - ministerstwo zamierza wydłużyć ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli z obecnych 10 lat do 15. Choć w wyjątkowych sytuacjach będzie można ją albo wydłużyć do lat 18 albo skrócić do lat 12. Jeżeli nauczyciele będą później awansować, to automatycznie będą zarabiać mniej niż gdyby awansowali w obecnym tempie. Cały ten mechanizm przyniesie gigantyczne oszczędności. Już w 2019 r. budżet zaoszczędzi na tej operacji 23 miliony złotych. W 2020 r. będzie to 69 mln zł, w 2021 r. - 178 mln zł, w 2022 r. - 590 mln zł, w 2023 r. - 982 mln zł, a w 2024 r. - rekordowy 1 miliard 37 milionów złotych! W kolejnych latach państwo wyda na nauczycielskie pensje o 900 milionów - 1 miliard złotych mniej.
Bolesnym rozwiązaniem dla nauczycieli stanie się także zamiana systemu wypłaty wynagrodzeń "z góry" na "z dołu".
Ministerstwo chce też zmienić zasady przyznawania urlopów dla poratowania zdrowia, o które będzie znaczenie trudniej niż obecnie. Dziś dyrektor udziela nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarza, który go leczy. Wkrótce to ma się skomplikować. Prawo kierowania na urlop dla poratowania zdrowia otrzyma tylko lekarz medycyny pracy.
Nauczyciele powinni też się przygotować na to, że już niedługo będą oceniani według innych zasad niż obecnie. MEN opracowało szczegółowy wykaz kryteriów oceniania pracy nauczycieli, na podstawie których dyrektorzy szkół i placówek oświatowych napiszą własne regulaminy oceniania.


 
Okulary wiedzy
 


Okulary wiedzy

Skąd biorą się różnice w postępach w nauce wśród dzieci już na początku szkoły podstawowej? Długo sądzono, że oprócz zdolności różnice te wynikają ze statusu społecznego i ekonomicznego rodzin uczniów. Ale okazało się, że w tej układance brakuje kluczowego elementu: okularów. Trzy lata temu badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa przyjrzeli się kilkuset drugo- i trzecioklasistom z Baltimore. Przypadkowo postanowili, że dwóm z nich zafundują okulary. Wyniki dwóch „okularników” w ciągu jednego roku szkolnego poprawiły się niewiarygodnie (bo wreszcie widzieli, co jest napisane na tablicy). Rok temu Uniwersytet Johna Hopkinsa we współpracy z ratuszem Baltimor i sponsorami rozdali ponad 2 tys. Okularów. Opublikowane niedawno wyniki wykazały duży postęp „okularników” – tym razem na znacznie szerszą skalę . Okazało się, że w wielu przypadkach rodziców po prostu nie było stać na zakup okularów.

Źródło: Polityka nr 36


 
Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych
 


Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych


Projekt z dnia 30 maja 2017 r.

USTAWA z dnia ........ o finansowaniu zadań oświatowych

ART.80

22)w art. 42:
a) w ust. 3 w tabeli dodaje się lp. 12 i 13 w brzmieniu:
Nauczyciele: pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, terapeuci pedagogiczni, doradcy zawodowi, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych - 22
Nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniani dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym - 20
( chodzi oczywiście o "pensum" )


Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. z wyjątkiem niektórych zapisów (w tym wyżej cytowanego), które zaczną obowiązywać od 1.09.2018.


 
Beczka śmiechu II
 


Beczka śmiechu II

Pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 15 procent w ciągu trzech lat. Taką podwyżkę zapowiedziała premier Beata Szydło, biorąc udział w inauguracji nowego roku szkolnego w Dobrzechowie na Podkarpaciu. Wraz z szefową rządu do Dobrzechowa przyjechała minister edukacji Anna Zalewska.
Pierwsza, 5-procentowa transza podwyżki, będzie 1 kwietnia 2018 roku, druga - 1 stycznia 2019 roku, a trzecia - 1 stycznia roku 2020.


Wiceszefowa MEN Marzena Machałek kilka miesięcy temu, w radiowych Sygnałach Dnia stwierdziła, że podwyżki będą znaczące, a nauczyciele będą z nich zadowoleni.

A dzisiaj? To jest zawód zaufania publicznego i jako taki powinien być dobrze wynagradzany - powiedziała Beata Szydło

Fragmencik dialogu z forum pedagog szkolny.pl
- kochani ile zarabia pedagog na pół etatu? Nauczyciel kontraktowy, mgr z przygotowaniem pedagogicznym. Po prostu płakać mi się zachciało jak spojrzałam na konto.
- no i będziesz płakać do emerytury, nawet jak przejdziesz na pełny etat
- Ale 930 złotych?! Na prawdę?!Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18. październik 2017 10:28
Witajcie. Poszukuję kontaktu z pedagogami szkolnymi pracującymi w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii. Potrzebuję wymiany doświadczenia w tej sferze. Zapraszam do kontaktu.

16. październik 2017 18:32
Witaj hanko23 Smile

16. październik 2017 16:49
Witaj Haniu Smile

16. październik 2017 16:49
cześć! z nami bądź Wink

16. październik 2017 16:21
Cześć Jestem Hania jestem tu nowa i wszystkich serdecznie pozdrawiam

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png dziennik
bullet.png zwolnienie z nauki d...
bullet.png wymiar czasu pedagoga
bullet.png upośledz. umiarkowane
bullet.png reforma
Najciekawsze tematy
bullet.png reforma [1152]
bullet.png pomoc pp - po "no... [560]
bullet.png Prezentacja [462]
bullet.png dziennik [421]
bullet.png nowy IPE-T? [285]