Kuratorium Oświaty w Szczecinie - odpowiedź na pytanie dyrektorów
Kuratorium Oświaty w Szczecinie - odpowiedź na pytanie dyrektorów
Odpowiedź szczecińskiego kuratorium na pytanie dyrektorów szkół/placówek przesłane drogą e-mailową:
Czy pedagog szkolny pracujący na pełnym etacie posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć z rewalidacji może realizować (nie łamiąc przepisów) takie zajęcia w ramach swojego tygodniowego pensum?
Zakres zadań pedagoga w szkole określa § 23 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013 r. poz. 532). Do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, o których mowa w § 23 pkt 3 zalicza się warsztaty, porady i konsultacje. Nie zalicza się do nich prowadzenia: zajęć w klasach terapeutycznych, zajęć rozwijających uzdolnienia, zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, zajęć specjalistycznych (korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym) oraz zajęć związanych z wyborem kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej - w przypadku uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia w klasach terapeutycznych, zajęcia rozwijające uzdolnienia oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze prowadzą nauczyciele właściwych zajęć edukacyjnych, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym - terapeuci pedagogiczni, zajęcia logopedyczne - logopedzi, zaś zajęcia związane z wyborem kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej - doradcy zawodowi.
Do zadań pedagoga nie należy zatem prowadzenie zajęć rewalidacyjnych - są to obowiązkowe zajęcia dydaktyczne, które prowadzą nauczyciele zajęć rewalidacyjnych.
W opinii tut. Kuratorium pedagog szkolny w ramach swojego tygodniowego pensum nie może prowadzić zajęć rewalidacyjnych.
(co prawda w odpowiedzi jest odwołanie do starszego rozporządzenia - pytanie było zadanie jakiś czas temu - ale nie ma to znaczenia, bo zakres naszych obowiązków znacząco się nie zmienił od tego czasu).
Reszto, miałas racje, na OSKKO nadal niektórzy nie zrozumieli. Dzieki ergo za udostępnienie, może znajdą się tacy dyrektorzy, którym da to do myślenia.
Ale też "niektórzy" na OSKKO rozumieją to bardzo dobrze i przez myśl im nie przechodzi, że może być inaczej. BRAWO ONI. Nad panią rzewą spuszczam już zasłonę miłosierdzia. Nie mam dzisiaj nastroju do pastwienia się.
W dniu dzisiejszym pani z kuratorium oświaty w Koszalinie na szkoleniu dyrektorów i inspektorów oświaty z pełnym przekonaniem uświadomiła ich , że rewalidacja może być w naszym pensum!!!
1. A jaką przedstawiła podstawę prawną? A nie mówiła też czasem, że matematyk w swoim pensum też może mieć rewalidację, albo polonista, albo konserwator, albo pani księgowa?
2. Niech pani z Koszalina przedstawi swoje stanowisko (tak jak kuratorium szczecińskie) na piśmie. Wtedy podyskutujemy, bo inaczej, to jest coś na zasadzie "jedna rzewa, drugiej rzewie" - o..... sorry "jedna pani, drugiej pani".
Mam uczennice z Ukrainy która uczy się także w szkole ukraińskiej- tamtą właśnie kończy. U nas jest w klasie 7. Czy na podstawie ukończenia szkoły ukraińskiej może iść do szkoły branżo
Czy jest jakieś nowe rozporządzenie w sprawie współorganizowania kształcenia dla ucznia ze spektrum? Słyszałam o pomyśle zatrudnienia pomocy nauczyciela jako jedynego "wspomagacza"
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 65,331,831 unikalne wizyty