ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 23,994
bullet.png Najnowszy użytkownik: ianuarius
Ostatnie komentarze
bullet.png DOBRE :)
bullet.png Bardzo dziękuje za ...
bullet.png Rzeczniczka prasowa ...
bullet.png No tak. Ja kojarzę ...
bullet.png Pedagoga i (lub?) ps...
bullet.png Gdzie/kiedy MEN zapo...
bullet.png Doświadczenie oczyw...
bullet.png Ja też nie. Z dośw...
bullet.png " Najlepiej byłoby,...
bullet.png Gdyby nagle ze szko...
Myśli o wychowaniu i nauczaniu
Nie ma takiego ubóstwa umysłu, by kształcenie nie przyniosło mu żadnej poprawy - Jan Amos Komeński

Zapraszam do współtworzenia strony. Do dodawania newsów, linków, artykułów i scenariuszy ( po zalogowaniu, zakładki: dodaj link, dodaj artykuł lub scenariusz, dodaj newsa ) oraz do odpowiedzi na pytania pojawiające się na forum.

FORUM DLA RODZICÓW

Ostatnio poruszane tematy
  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
"kłopotliwe" zapisy w dzie...
dokumentacja
3138 30 Kazimierz
21. październik 2018 22:25
dostosowania
dydaktyka
4390 65 reszta
21. październik 2018 17:27
doradztwo zawodowe
różności
12600 248 reszta
21. październik 2018 17:23
nowy IPE-T?
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
25943 363 Kazimierz
20. październik 2018 23:27
szkolny program profilaktyki
profilaktyka
30571 339 Kazimierz
20. październik 2018 20:11
muzyczka (i nie tylko) na s...
ani słowa o pracy
3700 101 jch88
20. październik 2018 19:05
reforma
prawo oświatowe
64443 2043 reszta
19. październik 2018 17:21
picie alkoholu w miejscu pu...
wychowanie
566 23 sandras15
18. październik 2018 21:21
dziecko agresywne z ADHD
Problemy dziecka w szkole
2607 84 Tomek
18. październik 2018 18:04
jakie programy profilaktyczne?
szkolenia, kampanie, programy
14242 206 Zetka
17. październik 2018 20:31
pomoc pp - po "nowszemu"
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
62838 883 ToJa
17. październik 2018 14:27
informacje o dziecku
opieka
1331 34 sandras15
17. październik 2018 09:24
egzamin ósmoklasisty - dos...
dydaktyka
842 21 mucha27
16. październik 2018 21:15
dobra książka/nowa książka
literatura
6148 79 Kazimierz
16. październik 2018 18:46
nauczyciel wspomagający
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
10354 240 magaga
14. październik 2018 21:38
cukrzyk w szkole
Problemy z nauczycielami
384 13 Kazimierz
12. październik 2018 15:03
respektowanie opinii
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
7471 140 ewa kempa
12. październik 2018 09:45
teczka ucznia wg nowego roz...
dokumentacja
7736 59 ewa kempa
12. październik 2018 09:30
dla kogo notatka służbowa
Tematy dawno zapomniane lub zamknięte
862 15 reszta
11. październik 2018 20:03
szkoły oddziałami psychia...
opieka
193 6 anin
11. październik 2018 15:12
 
Wszystkiego najlepszego w Dniu Nauczyciela
 


Wszystkiego najlepszego w Dniu Nauczyciela
 
Specjalista poszukiwany
 


Specjalista poszukiwany

Niemal każda branża ma kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników w określonych zawodach. Lukę pokoleniową mogą skutecznie powstrzymać zmiany przepisów i większa współpraca między szkołami i firmami. W ten sposób działa już np. energetyka.
Osoby, które posiadają kwalifikacje zawodowe, są coraz starsze, a młodych po szkołach zawodowych zaczyna coraz bardziej brakować na rynku. Dlatego, aby zapobiec pogłębianiu się problemu braku specjalistów, samorządy i szkoły branżowe muszą ściśle współpracować z lokalnymi firmami. W tym celu powinny odpowiednio wcześniej reagować na potrzeby potencjalnych pracodawców. Z powodu luki pokoleniowej niemal 40 proc. przedsiębiorców zatrudnia pracowników z zagranicy, a blisko 60 proc. nosi się z takim zamiarem. Jak podkreślają, głównym powodem takich działań jest brak pracowników o wymaganych kwalifikacjach. Już teraz wśród deficytowych zawodów jest m.in. elektromonter, spawacz, ślusarz, elektryk oraz elektryk budowlany, sprzedawca, mechanik samochodowy, kucharz.

Źródło: edukacja.dziennik.pl

 
Fragment wywiadu jakiego udzielił prof. Bogusław Śliwierski "Gościowi Niedzielnemu"
 


Fragment wywiadu jakiego udzielił prof. Bogusław Śliwierski "Gościowi Niedzielnemu"

Maciej Kalbarczyk: Media alarmują, że co piąty nastolatek cierpi na depresję, a 40 w miesiącu targa się na swoje życie. Oddziały psychiatryczne podobno nie są już w stanie pomieścić najmłodszych pacjentów. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą wyłącznie rodzice czy także szkoła?

Prof. Bogusław Śliwerski: To są bardzo poważne zjawiska, ale warto podejść do tych danych z pewnym dystansem. Określenie liczby chorych na depresję i podejmujących próby samobójcze na podstawie badań przeprowadzonych na niewielkiej grupie respondentów to niewystarczający powód do uogólniania wniosków na całą populację. Informacje płynące ze szpitali są bardziej wiarygodne i potwierdzają, że problem istnieje. Jakie są jego przyczyny? Wszelkie zaburzenia psychiczne związane są z socjalizacją, której najważniejsze etapy przechodzi się w domu. To rodzina jest środowiskiem, w którym dzieci są przygotowywane do życia w społeczeństwie. Jeśli rodzice zawiodą, młody człowiek przeżywa trudności. Oczywiście szkoła także może źle wpływać na dziecko, ale rzadko bywa przyczyną depresji. Zwykle o jej wystąpieniu przesądzają problemy rodzinne oraz zły wpływ mediów i rówieśników. Szkoła rozumiana jako instytucja pozwala natomiast dostrzec negatywne zjawiska: dobrze przygotowany do swojej pracy nauczyciel szybko zorientuje się, że funkcjonowanie dziecka w społeczności szkolnej jest zaburzone.

Jedną z przyczyn podejmowanych przez nastolatków prób samobójczych są jednak niepowodzenia w nauce. Może dzieci są przeciążone nadmiarem obowiązków, które narzuca im szkoła?

Spojrzałbym na to inaczej. W ostatnim dwudziestoleciu mamy do czynienia z radykalnym wzrostem aspiracji edukacyjnych rodziców. Odpowiedzialni za ten stan rzeczy są rządzący, którzy obniżyli standardy egzaminowania. Żeby zdać w Polsce maturę, wystarczy 30 proc. punktów. Jeżeli politycy ustalają próg na tak niskim poziomie, automatycznie zwiększają aspiracje rodziców uczniów, którzy w innych warunkach nie zdaliby egzaminu dojrzałości i nawet nie pomyśleliby o rozpoczęciu studiów. Obecnie żyjemy w społeczeństwie wiedzy, potrzeba zdobycia wykształcenia jest rozumiana przez coraz więcej osób. Rodzice oczekują, że ich dzieci osiągną jak najlepsze wyniki, nawet jeśli nie mają ku temu predyspozycji. Stąd biorą się problemy psychiczne części młodych ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie z oczekiwaniami bliskich.

A jak Pan ocenia pracę psychologów i pedagogów? MEN zapowiada, że od 1 września 2019 r. będą obecni w każdej szkole.

Wykonują świetną robotę, nie tylko w bezpośredniej pracy z młodzieżą, ale również jako osoby ułatwiające nawiązywanie relacji z różnymi środowiskami: harcerzami, przedstawicielami parafii czy terapeutami zajmującymi się profilaktyką uzależnień. Z ich wsparcia zadowoleni są także nauczyciele. Myślę, że ze względu na narastające problemy psychiczne uczniów tacy specjaliści będą w szkołach coraz bardziej potrzebni. Obawiam się jednak, że ministerstwo może mieć problem z realizacją swojej zapowiedzi. Istnieje rozporządzenie, które pozwala szkołom na zatrudnianie takich pracowników wyłącznie na pełnym etacie. Nie każdego dyrektora stać na przyjęcie zarówno pedagoga, jak i psychologa. Byłoby lepiej, gdyby władze danej placówki samodzielnie mogły podjąć decyzję, który specjalista jest bardziej potrzebny na miejscu. Moim zdaniem w większości przypadków wystarczyłby dobry pedagog, ale tam, gdzie zanotowano np. próby samobójcze czy problemy z nałogami, niezbędny może okazać się psycholog. Warto podkreślić, że taki specjalista nie powinien być oderwany od procesów dydaktycznych. Najlepiej byłoby, gdyby, tak jak inni nauczyciele, na co dzień uczył jakiegoś przedmiotu.

Źródło: www.gosc.pl

Polecam lekturę całości.

 
Nauczyciele wyszli na ulice
 


Nauczyciele wyszli na ulice

Zwiększenia nakładów na edukację, w tym podwyżek o 1000 zł dla nauczycieli oraz dymisji minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej domagają się uczestnicy ogólnopolskiej manifestacji zorganizowanej przez ZNP, która rozpoczęła się w sobotę w Warszawie. To część ogólnopolskiej akcji organizowanej w Warszawie przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych pod hasłem „Polska potrzebuje wyższych płac!”
– Mamy dość chaosu w edukacji, którego twarzą jest minister edukacji Anna Zalewska. Mamy dość żenujących nakładów na edukację, które lokują polskiego nauczyciela na samym dole, jeśli chodzi o zarobki – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP, otwierając sobotnią manifestację. Podkreślił, że nauczyciele nie mogą dać sobie wmówić, że tylko oni są odpowiedzialni za edukację i jej poziom. –To wspólna sprawa rodziców, organów prowadzących, nauczycieli i tych wszystkich, którzy odpowiadają za polską edukację – wskazał.

Źródło: www.forbes.pl

 
Cud edukacyjny
 


Cud edukacyjny

My w Polsce ciągle szkołę reformujemy, na dodatek coraz bardziej chaotycznie. W ostatnich kilkunastu latach był tylko jeden rocznik, któremu niczego po drodze nie zmieniono. To jest swego rodzaju edukacyjny cud, że przy takim rozchybotaniu ten okręt płynie i nawet ma niezłe wyniki na arenie międzynarodowej - mówi dr hab. Przemysław Sadura z Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: wyborcza.pl


RODO
www.pedagogszkolny.pl dostosowało i wdrożyło procedury i środki niezbędne, by przetwarzanie danych w ramach www.pedagogszkolny.pl odbywało się zgodnie z RODO. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych przez www.pedagogszkolny.pl pod następującym adresem: www.pedagogszkolny.pl/viewpage.php?page_id=195
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

22. październik 2018 09:23
Czy w IPET muszą być uwzględnione cele edukacyjne i terapeutyczne? Bo w rozporządzeniu nie ma takiego punktu

21. październik 2018 22:35
jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma Wink

21. październik 2018 22:31
Ładnie, żeby to się jeszcze przełożyło na aktywność, choćby na forum. Smile

21. październik 2018 22:27
wszyscy, widzieliście?

21. październik 2018 22:26
23,994 Wink Kaziu, widziałeś? Grin

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png "kłopotliwe" zapisy...
bullet.png dostosowania
bullet.png doradztwo zawodowe
bullet.png nowy IPE-T?
bullet.png szkolny program prof...
Najciekawsze tematy
bullet.png reforma [2043]
bullet.png pomoc pp - po "no... [883]
bullet.png nowy IPE-T? [363]
bullet.png szkolny program p... [339]
bullet.png doradztwo zawodowe [248]