ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 11

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 30,046
bullet.png Najnowszy użytkownik: dewiza3

Ostatnie komentarze
bullet.png Poniżające!
bullet.png Od wielu lat nauczyc...
bullet.png Czarnek to już twoj...
bullet.png Wszyscy są przeciw,...
bullet.png Bardzo mądre słowa :)
bullet.png Jak najbardziej
bullet.png Czas przyjąć zasad...
bullet.png :( brak słów
bullet.png Przypomniał mi się...
bullet.png Na tym stanowisku ty...
 
Dyskusja o reformie systemu wynagradzania nauczycieli utknęła w martwym punkcie
 


Dyskusja o reformie systemu wynagradzania nauczycieli utknęła w martwym punkcie

Na 30 listopada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaprosił przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych do rozmów na temat aktualnych problemów i wyzwań polskiej szkoły. Dyskusja odbędzie się w ramach nowo powołanej grupy roboczej w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.
Głównym tematem rozmów mają być kwestie związane z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi oraz odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli. Tymczasem przy wysokiej inflacji środowisko od wielu miesięcy domaga się podwyżek, które mogłyby poprawić pozycję nauczycieli w społeczeństwie. Związkowcy mają zgłosić ewentualne inne tematy do rozmów.

Źródło:www.portalsamorzadowy.pl


 
Chętni do pracy w szkole nabici w kursy kwalifikacyjne
 


Chętni do pracy w szkole nabici w kursy kwalifikacyjne

Kuratoria na polecenie MEiN biorą pod lupę rynek kursów kwalifikacyjnych, które mają zapewniać kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela. W rzeczywistości nie otwierają drzwi do żadnych szkół.
Placówki kształcenia ustawicznego nie są uprawnione do prowadzenia kursów kwalifikacyjnych dla nauczycieli – potwierdza rzeczniczka MEiN Adrianna Całus.

Źródło:serwisy.gazetaprawna.pl

 
Cytat dnia
 


Cytat dnia

Wynagrodzenia nauczycieli powinny być jeszcze wyższe niż w tej chwili – powiedział w czwartek w Studiu PAP wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.

 
Konferencja dla nauczycieli: (Nie)pokój nauczycielski. Jak zaciekawić i efektywnie uczyć pokolenie Z i Alfa
 


Konferencja dla nauczycieli: (Nie)pokój nauczycielski. Jak zaciekawić i efektywnie uczyć pokolenie Z i Alfa

Konferencja dla nauczycieli: (Nie)pokój nauczycielski.
Jak zaciekawić i efektywnie uczyć pokolenie Z i Alfa

❓ Jak uczyć pokolenie Z i Alfa? Do jakiej szkoły wrócimy w nowym roku szkolnym? Gdzie szukać inspiracji i motywacji do nauczania? Z czym mierzyć się musi psychika współczesnego nastolatka? Jaki wpływ na szkolnictwo i relację z uczniami wywarła izolacja oraz dynamiczna sytuacja geopolityczna Europy?
👩‍🏫 Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań udzielimy podczas zbliżającej się konferencji online dedykowanej nauczycielom i pedagogom.
🔔 20.09.2022, wtorek, godz. 09:30, online (udział bezpłatny)

💬📣 Gościem specjalnym będzie prof. Jan Miodek. Konferencję otworzy wywiad z Dariuszem Martynowiczem, Nauczycielem Roku 2021. Wśród prelegentów i prowadzących wykłady znajdą się również wykładowcy Dolnośląska Szkoła Wyższa Maciej Jonek, dr Anetta Pereświet-Sołtan, dr Beata Rajba oraz Aleksandra Musielak z Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Katarzyna Kasprzyk z Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, Zyta Czechowska, Nauczycielka Roku 2019, a także Jolanta Majkowska i Urszula Jasieńska.
Partnerami medialnymi wydarzenia są: Klett Polska, TIK w Edukacji, Głos Nauczycielski, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Perspektywy, Pedagog Online, Pedagogszkolny.pl oraz Dolnośląska Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.
✍️ Zapisz się już dziś! 👉 Formularz dostępny na: www.konferencjadlanauczycieli.pl


 
Nowe uprawnienia dyrektora szkoły w ustawie o resocjalizacji nieletnich
 


Nowe uprawnienia dyrektora szkoły w ustawie o resocjalizacji nieletnich

12 sierpnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw poz.1700 ukazała się ustawa o resocjalizacji nieletnich z 9 czerwca br.
Zawarte w niej nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 września br.
Wraz z jej wejściem w życie uchylona zostanie obowiązująca dotychczas ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Od 1 września dyrektor szkoły nie będzie musiał zawiadamiać policji lub sądu rodzinnego o każdym przypadku popełnienia czynu karalnego przez ucznia. Zamiast tego, w przypadku drobnych wykroczeń, będzie mógł za zgodą rodziców sam zdecydować o rodzaju konsekwencji, jakie poniesie winowajca.
Nowe kompetencje dyrektora szkoły oraz katalog środków wychowawczych, jakie ma on do swojej dyspozycji opisuje artykuł 4 pkt 4 ustawy :„W przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły”.

Uwaga! Przepis ten nie ma zastosowania w przypadkach:

- gdy nieletni dopuścił się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego. W takiej sytuacji szkoła ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia sądu rodzinnego lub policji oraz niedopuszczenia do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu zabronionego;
- niewyrażenia przez rodziców, opiekunów prawnych lub samego nieletniego zgody na zaproponowane przez dyrektora szkoły środki wychowawcze. Wówczas ma on obowiązek zawiadomienia o sprawie sądu rodzinnego.

Ustawa definiuje również okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego. Zgodnie z jej zapisami są nimi w szczególności:
- dopuszczenie się czynu zabronionego,
- naruszanie zasad współżycia społecznego,
- uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki,
- używanie alkoholu, środków odurzających,
- substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych,
- uprawianie nierządu.

Źródło:portaledukacyjny.krakow.pl


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

31. stycznia 2023 20:58
Kciuki przydadzą się Smile ale jeszcze nie dziękuję Smile

31. stycznia 2023 20:51
Z niewolnika nie ma pracownika. Życzę, by Twój szef to rozumiał. Próbować zawsze warto, a do odważnych świat należy. Trzymam kciuki Smile

31. stycznia 2023 20:40
Zetko, dziękuję za optymistyczną odpowiedź. Boję się, że z moim obecnym będzie problem, ale - jak nie spróbuję - to się nie dowiem.

31. stycznia 2023 20:18
A na poważnie - do przeniesienia trzeba dwojga. Jeśli obecny szef i przyszły szef się dogadają, to jak najbardziej. Prawnych przeszkód nie ma.

31. stycznia 2023 20:15
A, to Ciebie obowiązek pracy, a tym bardziej nauki, raczej nie dotyczy Wink Grin

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zajęcia (nie)specja...
bullet.png ciekawe pomoce dydak...
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png ocena pracy nauczyciela
bullet.png wydłużenie etapu e...
Najciekawsze tematy
bullet.png zajęcia (nie)spe... [144]