ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 11

bullet.png Użytkowników online: 2
Lena_25, paulinapedagog

bullet.png Łącznie użytkowników: 23,972
bullet.png Najnowszy użytkownik: soworka
Ostatnie komentarze
bullet.png DOBRE :)
bullet.png Bardzo dziękuje za ...
bullet.png Rzeczniczka prasowa ...
bullet.png No tak. Ja kojarzę ...
bullet.png Pedagoga i (lub?) ps...
bullet.png Gdzie/kiedy MEN zapo...
bullet.png Doświadczenie oczyw...
bullet.png Ja też nie. Z dośw...
bullet.png " Najlepiej byłoby,...
bullet.png Gdyby nagle ze szko...
 
Premier usłyszał postulaty Oświaty.
 


Premier usłyszał postulaty Oświaty.

Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 7 sierpnia w Gdańsku, poznał także postulaty oświatowej „Solidarności”. Głos zabrali między innymi Andrzej Piegutkowski, członek Prezydium KSOiW oraz Jarosław Lange, członek Rady KSOiW.
Andrzej Piegutkowski przypomniał, że rząd PiS nie wywiązał się z przedwyborczych obietnic dotyczących oświaty. Skierował do premiera Mateusza Morawieckiego apel o realizację najważniejszych postulatów, czyli m.in. żądania podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń i nowelizacji systemu wynagradzania nauczycieli. O niekorzystnych zmianach dotyczących wydłużenia awansu zawodowego nauczycieli mówił natomiast Jarosław Lange.
W spotkaniu wzięła udział również minister edukacji Anna Zalewska. Padły wobec niej zarzuty, że MEN zrealizowało wprawdzie wiele postulatów, które przedstawiła oświatowa „Solidarność”, jednak te najważniejsze nie zostały spełnione.

Źródło:www.solidarnosc.org.pl

 
Apogeum problemów oświaty przed nami
 


Apogeum problemów oświaty przed nami

Tegoroczny wrzesień będzie trudny, chociaż prawdziwe apogeum dopiero przed nami. Nie jest żadnym pocieszeniem fakt, że kolejny rok szkolny 2019/2020 – czyli ostatni rok funkcjonowania gimnazjów - będzie jeszcze gorszy - twierdzi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, oceniając reformę oświaty.

Źródło: www.prawo.pl

 
Egzamin ósmoklasisty 2018
 


Egzamin ósmoklasisty 2018

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała termin egzaminu ósmoklasisty. Pierwszy taki egzamin odbędzie się w dniach od 15 do 17 kwietnia 2019 roku. Dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych czy wypadków losowych nie będą mogli wtedy napisać egzaminu, przygotowano termin dodatkowy – od 3 do 5 czerwca. W latach 2019-2021 uczniowie klas ósmych przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów: j. polskiego, matematyki i języka obcego (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski; uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych).
Czas egzaminu:
język polski - 120 minut;
matematyka - 100 minut;
język obcy - 90 minut.

 
Koniec nauczycielskich śmieciówek
 


Koniec nauczycielskich śmieciówek

Od 1 września 2018 roku wszyscy nauczyciele pracujący w szkołach czy przedszkolach - publicznych czy niepublicznych - będą musieli być zatrudnieni na umowę o pracę.
Jak tłumaczył resort edukacji zatrudnienie na podstawie umowy o pracę ma unormować sytuację nauczycieli pracujących w niepublicznych placówkach czy pomoc w wyeliminowaniu nadużycia polegającego na podpisywaniu umowy wyłącznie na 10 miesięcy trwania roku szkolnego. W wakacje taki pracownik pozostawał sam sobie.
- To zmiana w dobrym kierunku. Porządkuje kwestie dotyczące równego traktowania - w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl mówi Sławomir Wittkowicz, szef branży oświaty nauki i kultury Forum Związków Zawodowych. Jak dodaje, punktem wyjścia w przyznawaniu wysokości dotacji dla placówek niepublicznych były zasady funkcjonujące w placówkach publicznych. - Tymczasem w tych pierwszych wyglądało to tak, że dotacja była na podobnym poziomie, co dla szkół państwowych, natomiast nauczyciele byli zatrudniani na gorszych warunkach. Nieraz tylko na 10 miesięcy, choć dotacja była podobna, a rodzice czesne płacą przez 12 miesięcy - dodaje.

Źródło:www.portalsamorzadowy.pl

 
Znajdą się chętni do zawodu?
 


Znajdą się chętni do zawodu?

Nauka na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pedagogika specjalna będzie mogła odbywać tylko na jednolitych studiach magisterskich. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie studiów, który przygotował resort nauki i szkolnictwa wyższego.
W ocenie kierownictwa resortu, standardy kształcenia nauczycieli są coraz niższe i wiele szkół wyższych edukuje ich w sposób niezadowalający. Dlatego począwszy od roku akademickiego 2022/2023 (czyli po pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej), studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela będą mogły prowadzić wyłącznie uczelnie, które mają co najmniej kategorię naukową B w dyscyplinie, do której przypisany jest kierunek studiów. Jeżeli natomiast nie spełnią tego warunku, będą musiały zawrzeć porozumienie o współpracy przy prowadzeniu tych studiów z uczelnią, która będzie miała kategorię naukową A+, A albo B+.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Wydaje się, że zamiast podwyższać kryteria naboru do zawodu nauczyciela, trzeba je będzie raczej obniżać, bo za minimalną płacę przez kilka pierwszych lat pracy nikt przy zdrowych zmysłach (oprócz pasjonatów - a ilu ich jest?) nie będzie chciał pracować.
Bez poprawy warunków pracy i solidnych podwyżek śrubowanie wymagań ma taki sam sens jak większość reform oświaty w ostatnich latach.Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16. październik 2018 19:42
Hej, u kogo Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki realizował programy rekomendowane i jakie? Jakie są wasze opinie? Z Smile góry dziękuję i proszę o kontakt

16. październik 2018 18:48
Ja też Wink

16. październik 2018 17:35
Na Rubikonie mieli fajną ofertę, dodatkowo poradnik psych-ped do wyboru za darmo Wink Zamówiłam 2 dni temu Smile

16. październik 2018 16:57
Jest też w bonito Smile

16. październik 2018 12:36
Wykupiłam Wink jest też na stronie Gandalf

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png dziecko agresywne z ...
bullet.png pomoc pp - po "nowsz...
bullet.png jakie programy profi...
bullet.png informacje o dziecku
bullet.png egzamin ósmoklasist...
Najciekawsze tematy
bullet.png reforma [2039]
bullet.png pomoc pp - po "no... [882]
bullet.png dziennik [496]
bullet.png nauczyciel wspoma... [240]
bullet.png jakie programy pr... [205]