ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 6

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 24,796
bullet.png Najnowszy użytkownik: lucia16
Ostatnie komentarze
bullet.png Eh, jakie braki. Mia...
bullet.png pięknie!!! prawd...
bullet.png i to jest prawdziwa ...
bullet.png No i dobrze, bo marn...
bullet.png I praca w młodym, d...
bullet.png Tak, zabraknie specj...
bullet.png Pewnie partia mu nie...
bullet.png przy takim rozkładz...
bullet.png :o [url]https://www...
bullet.png Z ogonkiem:):) Super...
 
Zmiany, zmiany, zmiany
 


Zmiany, zmiany, zmiany

Z wykształcenia magister historii. Ukończył w 1988 studia na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Odbył też studia podyplomowe: menedżerskie (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, 1996), z zarządzania kadrami w administracji publicznej (Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, 2001) i z zarządzania oświatą (UwB, 2001). Pracował jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.
Od 1990 działał w Porozumieniu Centrum, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Od 1994 do 2007 zasiadał w białostockiej radzie miasta. W przedterminowych wyborach do sejmiku podlaskiego w 2007 uzyskał mandat radnego z listy Prawa i Sprawiedliwości. W maju tego samego roku po zawiązaniu koalicji przez PiS i PSL został powołany na urząd marszałka województwa. Odwołano go z tej funkcji w styczniu 2008 po zmianie układu sił w sejmiku i podpisaniu porozumienia przez Platformę Obywatelską, PSL i „Prawicę Podlasia”, zawiązaną przez część radnych PiS. W 2010 ponownie został radnym województwa. W 2010 reprezentował PiS w wyborach na prezydenta miasta Białegostoku.
Był oskarżony o przywłaszczenie w 2008 funkcji publicznej, co było związane z podpisywaniem dokumentów jako marszałek województwa po głosowaniu nad jego odwołaniem i powołaniem następcy. Polityk nie przyznawał się do sprawstwa. W 2013 sąd prawomocnie uznał go za winnego popełnienia tego czynu, umarzając jednocześnie warunkowo postępowanie na okres próby.
W wyborach krajowych w 2011 został wybrany na posła VII kadencji. Został członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 startował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 3 (województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie) i nie uzyskał mandatu, zdobywając 28 685 głosów. W 2015 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (dostał 28 378 głosów). W lutym 2019 został przewodniczącym struktur PiS w województwie podlaskim.


Źródło:pl.wikipedia.org

 
Moja chata z kraja
 


Moja chata z kraja

[...] Własny interes jest stawiany ponad wszystko, a cnotą jest unikanie konfliktów oraz potrzeba bezpieczeństwa i przewidywalności, która podczas strajku została wystawiona na próbę. W konsekwencji Polacy w większości wybrali po prostu święty spokój [...].
A wcale nie stało się to pierwszy raz. W niedalekiej przeszłości Polacy już raz wybrali własną strefę komfortu i zwrócili się przeciw nauczycielom. Przy okazji likwidacji gimnazjów znacząca cześć społeczeństwa zaakceptowała zmianę proponowaną przez PiS, bo dzięki niej mogła przerzucić na gimnazja winę za swoje porażki wychowawcze. To już nie rodzice, lecz szkoła stała się odpowiedzialna za obecny profil młodego pokolenia Polaków. Zabiegani na co dzień za pracą rodzice nie mają już możliwości wykroić dla swoich dzieci zbyt wiele czasu, bo są przytłoczeni zawodowymi obowiązkami. Gimnazja odegrały w związku z tym idealnie rolę kozła ofiarnego. [...]

Źródło:www.polityka.pl

 
Dzieci nie chcą żyć
 


Dzieci nie chcą żyć

Na przestrzeni pięciu lat aż sześciokrotnie wzrosła liczba nieletnich, którzy podjęli próbę samobójczą z powodu problemów w szkole.
Z policyjnych kartotek wyłania się dramatyczny obraz. W ubiegłym roku na swoje życie targnęło się 160 uczniów. Było ich aż trzykrotnie więcej niż w roku 2016 i sześciokrotnie więcej niż w roku 2013.
– Równocześnie wzrosła łączna liczba dzieci między 7. a 18. rokiem życia, które chciały popełnić samobójstwo (niekoniecznie motywowane sprawami szkolnymi). Od 2013 r. do 2018 r. odnotowaliśmy tu dwukrotny skok: z 357 do 772 przypadków – wyjaśnia Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.
O ile w przeszłości próby samobójcze wśród młodych zdarzały się sporadycznie, o tyle obecnie w zasadzie nie ma dnia, żeby policja nie zarejestrowała takiego przypadku. A faktyczna skala problemu może być jeszcze większa. – Dzieci, które próbują odebrać sobie życie, jest więcej. Tylko ekstremalne przypadki trafiają do oficjalnych statystyk – twierdzi Lucyna Kicińska, koordynatorka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Do policyjnych statystyk trafiają tylko ekstremalne przypadki.
Ostatnio na linię zadzwoniła nauczycielka z jednej ze szkół, której uczeń zwierzył się z myśli samobójczych. Był agresywny. Okazało się, że jest uzależniony od komputera i internetu, a rodzice odcięli mu do nich dostęp. Dziecko nie mogło sobie z tym poradzić. Oskarżało ojca i matkę o przemoc. W efekcie sprawa trafiła do pomocy społecznej.
Inny przypadek dotyczył 15-letniej Marysi, uczennicy jednej z wrocławskich szkół. Połknęła garść tabletek, bo miała konflikt z koleżankami.
Eksperci zwracają uwagę, że radykalny wzrost prób samobójczych nałożył się na zmiany w systemie edukacji. W 2017 r. rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów, wydłużono szkołę podstawową. Pedagodzy zaznaczają, że był to okres, w którym problem odbierania sobie życia przez młodych został przykryty przez kryzysy generowane przez reformę. Do tego zaledwie 44 proc. szkół ma na etacie specjalistę, który jest kluczową osobą przy zapobieganiu takim zdarzeniom.
– Reforma nie jest podstawową przyczyną samobójstw. Chodzi o to, że ciągle rosnąca liczba dzieci z depresją nałożyła się na sytuację, w której było mniej czasu, żeby o nie zadbać i dostrzec ich problemy – uważa Artur Filipek ze szkoły podstawowej w Swarzędzu.

Źródło:serwisy.gazetaprawna.pl 
Podwyżka od czerwca......w Zielonej Górze
 


Podwyżka od czerwca......w Zielonej Górze

We wtorek (28 maja) podczas sesji radni zdecydowali: zielonogórscy nauczyciele dostaną 9,6 proc. podwyżki. Wyższe pensje będą obowiązywać już od 1 czerwca.
Podczas sesji radni mieli wątpliwości, czy po trzech miesiącach od wprowadzenia tej podwyżki, nie trzeba będzie płacić jeszcze więcej. Bo wtedy wejdzie w życie podwyżka rządowa - właśnie 9,6 procenta. Takie uzgodnienia rząd podpisał z nauczycielską Solidarnością.
- Miasto wyprzedza te podwyżki. Wypłacimy je wcześniej, przez trzy miesiące - mówiła dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak, która na pytanie o to, czy nie wpisać w uchwale datę - 31 sierpnia, do kiedy miejska podwyżka będzie obowiązywać.
Zdaniem W. Haręźlak, nie mamy podstaw, by nie wierzyć, że we wrześniu rząd nie wypłaci tego, co zostało zapisane w porozumieniu.

Źródło:gazetalubuska.pl

 
A w Krakowie - organizacja zajęć dodatkowych rekompensujących realizację podstawy programowej za czas strajku
 


A w Krakowie - organizacja zajęć dodatkowych rekompensujących realizację podstawy programowej za czas strajku

W związku zapytaniami Państwa Dyrektorów informuję co następuje.
Dyrektorzy szkół i placówek mają możliwość organizacji zajęć dodatkowych nieobowiązkowych, które miałyby na celu nadrobienie przez dzieci i młodzież treści programowych za czas strajku. Będzie to szansa dla uczniów na uzupełnienie wiedzy i umiejętności, zapewnienie dodatkowego rozwoju. Ustalenia w tym zakresie zapadają między dyrektorem a gronem pedagogicznym oraz przedstawicielami rodziców. Zajęcia miałyby obejmować propozycje w zakresie dotąd nie ustalonym przez rady pedagogiczne, wykraczające poza ten plan. Nie jest konieczne wprowadzanie w tym zakresie zmian do arkuszy organizacyjnych. Każdy nauczyciel może zaproponować dyrektorowi organizację takich zajęć dodatkowych dla uczniów.
W związku z powyższym informuję, że plany finansowe kierowanych przez Państwa szkół i placówek nie zostaną pomniejszone i złożenie dodatkowego wniosku o zmiany w planach finansowych nie jest konieczne. W IV kwartale 2019 roku Wydział Edukacji przeprowadzi analizę przewidywanego wykonania wynagrodzeń, z uwzględnieniem wydatków poniesionych na ww. godziny. Po przeprowadzonej analizie plany finansowe jednostek oświatowych mogą ulec zwiększeniu.

Z poważaniem,

DYREKTOR WYDZIAŁU

Ewa Całus


Źródło:portaledukacyjny.krakow.pl


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

21. sierpień 2019 18:11

20. sierpień 2019 13:46
Dzień dobry. czy ktoś z Państwa pracuje jako pedagog w przedszkolu i może opowiedzieć mi jak wygląda jego praca? od września mam podjąć takie zatrudnienie i to jest aż 1 godzina w tygodniu..

18. sierpień 2019 14:23
Co najgorsze, pseudouprawnień.

18. sierpień 2019 11:34
Chodzi tylko o wyciąganie pieniędzy i mnożenie uprawnień i papierków.

05. sierpień 2019 22:45
taaaakkk Wink ale kto te stopnie wymyśla? dziwie się ze nie zrobili 4 stopni... wpadłoby jakieś dodatkowe 800 zł Wink

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png szkoły oddziałami ...
bullet.png reforma
bullet.png staż na dyplomowanego
bullet.png Od głównego admini...
bullet.png zespół wychowawczy
Najciekawsze tematy
bullet.png reforma [2642]
bullet.png pomoc pp - po "no... [1084]
bullet.png Od głównego adm... [494]
bullet.png obowiązki pedagoga [223]
bullet.png staż na dyplomow... [110]