ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 17

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
MEN przedstawia propozycję zmian w Karcie nauczyciela
 


MEN przedstawia propozycję zmian w Karcie nauczyciela


- Nadrzędnym celem wszelkich działań w edukacji musi być dobro ucznia - minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas
- Specyfika zawodu nauczyciela wymaga szczególnych regulacji. Jednak budując prestiż tego zawodu, trzeba szukać rozwiązań służących przede wszystkim dobru uczniów i jakości ich kształcenia - podkreśliła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podczas dzisiejszej (31 stycznia) konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu podsumowującym rozmowy Ministerstwa Edukacji Narodowej z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli oraz przedstawicielami korporacji samorządowych w sprawie zmian przepisów ustawy Karta nauczyciela.
W konferencji prasowej udział wzięli również przedstawiciele samorządów terytorialnych, nauczycielskich związków zawodowych i organizacji rodziców. - Nasze pomysły były dalej idące, ale uważamy propozycje MEN za krok w dobrym kierunku - podsumował w imieniu korporacji samorządowych Bogdan Bieniek. - Dziękuję, że w tej debacie wygrała rzeczowość i realizm - powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP, podkreślając koncyliacyjną postawę MEN w ciągu trwającej wiele miesięcy debaty w sprawie zmian w Karcie nauczyciela.
Ryszard Proksa, przewodniczący sekcji oświatowej NSZZ Solidarność oświadczył, że uważa dzisiejsze propozycje MEN za oficjalne otwarcie dialogu. Dziękując MEN za właściwe podejście to tematu zmian w Karcie nauczyciela dodał - Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych rozmów. Uważamy, że Kartę nauczyciela należy ewolucyjnie i stopniowo zmieniać. Nie usztywniamy się.
W dzisiejszym spotkaniu wzięła również udział przedstawicielka rodziców, działająca w organizacji rodzicielskiej skupionej w Forum Rodziców przy ministrze edukacji narodowej. Na konferencji Pani Elżbieta Piotrowska - Gromniak podkreśliła, że - Po raz pierwszy rodzice zostali zaproszeni do rozmów o jakości pracy szkoły. To nowa forma dialogu o zmianach w edukacji. To, że biorą w nim udział rodzice jest bardzo ważnym krokiem w upodmiotawianiu roli rodziców w szkole.
Ustawa Karta nauczyciela obowiązuje od 1982 r. Ustawa reguluje status zawodowy nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych. Przede wszystkim określa: sposób nawiązania i rozwiązanie stosunku pracy, zasady awansu zawodowego, pensum (czyli liczbę godzin konkretnego nauczyciela, które musi poświęcić na pracę z uczniem w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy), urlop wypoczynkowy, przywileje, obowiązki i uprawnienia nauczycieli, ich wynagrodzenia, a także emerytury oraz zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Rozmowy na temat zmian w ustawie były inicjatywą MEN wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom środowisk związanych z edukacją. Celem spotkań organizowanych przez Ministerstwo było wypracowanie rozwiązań będących kompromisem pomiędzy oczekiwaniami samorządów i nauczycieli, które służyć będą przede wszystkim uczniom.
W ostatnim czasie ożywiła się bowiem dyskusja na temat ustawy Karta nauczyciela oraz adekwatności jej przepisów do wyzwań stawianych nowoczesnej szkole.

NAJWAŻNIEJSZE PROPONOWANE ZMIANY W KARCIE NAUCZYCIELA


URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA


Doprecyzowanie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia, polegające na uzależnieniu jego przyznania od wystąpienia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej. Urlop ten będzie mógł być udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie jak dotychczas przez lekarza pierwszego kontaktu. Takie zasady przyznawania urlopu wzmocnią profilaktykę chorób zawodowych nauczycieli. O urlop dla poratowania zdrowia nauczyciele będą mogli występować po 20 latach pracy, a nie po 7 jak obecnie. Łączny czas urlopu będzie mógł wynieść 1 rok (dotychczas 3 lata).

DODATEK UZUPEŁNIAJĄCY


Uelastycznienie zasad naliczania i wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego, tak aby możliwe było wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów motywujących. Średnie wynagrodzenie nauczycieli gwarantowane w ustawie KN nie zmieni się, natomiast pula środków przeznaczona na ten cel będzie mogła być dzielona na wszystkich nauczycieli, a nie jak dotychczas, w ramach danego stopnia awansu zawodowego.

URLOP WYPOCZYNKOWY


Doprecyzowanie przepisu dotyczącego urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Proponujemy uelastycznienie możliwości korzystania z niego. Precyzyjne zasady określania terminu urlopu pozwolą nauczycielom korzystać z urlopu w dogodniejszym dla nich okresie, który nie zaburzy pracy szkoły; w wymiarze rocznym 47 dni.
Obecnie nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, a dyrektor szkoły ma prawo zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni tego okresu. W roku 2012 liczba dni wakacji letnich i ferii zimowych wyniosła 54 dni, tym samym urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2012 roku wyniósł 47 dni. Zaznaczyć należy, iż nauczyciele w okresie wakacji letnich prowadzą czynności związane z zakończeniem i rozpoczęciem roku szkolnego, procesem rekrutacji oraz prowadzeniem poprawkowych egzaminów maturalnych.

DODATKI SOCJALNE


Ustalenie stałej wysokości dodatku wiejskiego na poziomie 10% kwoty bazowej z roku 2013, z jednoczesnym włączeniem go do średnich wynagrodzeń nauczycieli. Stopniowe odejście od przyznawania dodatków socjalnych takich jak: dodatek mieszkaniowy, prawo do lokalu mieszkalnego, użytkowania działki gruntu szkolnego czy zasiłek na zagospodarowanie; z poszanowaniem praw nabytych. Oznacza to, że nauczyciele, którzy już korzystają z tych praw będą mogli korzystać z nich nadal.

EWIDENCJONOWANIE CZASU PRACY NAUCZYCIELI


Nauczyciele będą mieli obowiązek rejestrowania najważniejszych dodatkowych zadań realizowanych w ramach swoich obowiązków takich jak: spotkania z rodzicami, doskonalenie zawodowe zdefiniowane w ustawie KN oraz spotkania Rad pedagogicznych. Sposób rejestrowania określi organ prowadzący.

INNE PRZEPISY PORZĄDKUJĄCE


- Ułatwienie finansowania zajęć realizowanych przez nauczycieli w ramach programów finansowanych ze środków unijnych.
- Wzmocnienie pozycji Rady Rodziców w procedurze awansu zawodowego nauczycieli.
- Doprecyzowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Określenie zasad postępowania na poziomie ustawy. Przeniesienie postępowania dyscyplinarnego do środowiska bliższego szkole.
- Przejęcie przez ministra edukacji narodowej obowiązku sfinansowania jednorazowej gratyfikacji dla nauczycieli otrzymujących tytuł honorowy profesora oświaty.
- Doprecyzowanie zasad wykorzystania środków na doskonalenie nauczycieli w ramach 1 % odpisu określonego w Karcie nauczyciela.

Źródło: MEN

PS

Jak widać, ani słowa na temat wyłączenia nauczycieli "nietablicowych" spod KN.


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | beti1100 dnia 31. stycznia 2013
To niech mi teraz ktoś mądry powie ile wynosi wg Karty Nauczyciela pensum pedagoga w szkole hmm?? Póki co nie uważam się za osobę która nie pracuje z dziećmi bo zajęć mam sporo a i" tablica" w gabinecie jest w przeciwieństwie do sali gimnastycznej Wink
#2 | mir dnia 01. lutego 2013
Jeśli jesteśmy "nietablicowi", to dlaczego musimy "łatać" doraźne zastępstwa za nieobecnych nauczycieli w ramach naszego pensum? Shock Nie wiem, jak Wam, ale często zdarza mi się być taką "zapchajdziurą"Angry
#3 | Kazimierz dnia 01. lutego 2013
Według KN pensum pedagoga wynosi tyle, ile wymyśli organ prowadzący. Po interwencji PRO mam nadzieje, że jakoś to uregulują. Te ostatnie "niedobitki", które mają 20 godzin pewnie nie będą zadowolone, ale pozostali może tak?
#4 | beti1100 dnia 01. lutego 2013
No właśnie o to mi chodziło, że "nowelizuje się kosmetycznie " Kartę Nauczyciela, a o nas znowu ani słowa i pole do popisu dla organów gmin - żadnego ujednolicenia: to niesprawiedliwe ,bo jak chodzi o godziny karciane to a i owszem jesteśmy objęci ,a pensum(w owej Karcie) nie ma - ot paranoja w przepisach???
#5 | taanna30 dnia 01. lutego 2013
u mnie już dyrekcja zinterpreowała nowy projekt,że moze nas wołać w wakacje i je skrócić, by opiekować się dziećmi np. na półkoloni.
Czytam, czytam ten projekt i nic takiego nie widzę, ale dyr tak.
"Nauczyciele będą mieli natomiast krótszy urlop. Chodzi o doprecyzowanie zapisów, według których nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i letnich wakacji. Jednocześnie dyrektor szkoły ma prawo zobowiązać nauczyciela do czynności na rzecz szkoły przez siedem dni tego okresu. Może tu chodzić na przykład o obowiązki związane z zakończeniem lub rozpoczęciem roku szkolnego, prowadzeniem rekrutacji czy przeprowadzaniem poprawkowych egzaminów maturalnych. Stąd wyliczenia, że urlop nauczycieli zostałby skrócony do 47 dni." GW
#6 | bs29 dnia 02. lutego 2013
Jak już nas raz oddano w łapki samorządowców, to pewnie mimo pisania i monitów nic dobrego z tego nie wyjdzie. O "być lub nie być" oedagoga szkolnego decydują w gminach często rolnicy, elektrycy, hydraulicy (z całym szacunkiem do w/w zawodów), którym nasza praca wydaje się totalnym nicnierobieniem, więc i pensum windują na maksa ku uciesze tych dyrektorów, którzy uważają pedagogów za "zapchajdziury", jak pisze reniam. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za podjęcie niezgodnej z prawem uchwały, wydanie bzdurnego zarządzenia...a ew.sprawy w sądach ciągną się latami
Pewien minister wydał zarządzenie, które skutecznie rozwiązuje problem
http://edziennik.minrol.gov.pl/DUM_MRIRW/2012/43/oryginal/Printable.html
MEN zasłania się dobrem dziecka i pilnuje tylko...swoich ciepłych posadek
#7 | taanna30 dnia 03. lutego 2013
półkolonii *
#8 | kerbi dnia 03. lutego 2013
W roku 2012 liczba dni wakacji letnich i ferii zimowych wyniosła 54 dni, tym samym urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2012 roku wyniósł 47 dni.
47 dni powstało po odjęciu 7 od 54, czyli już tak było, propozycja jest aby skrócić urlop wypoczynkowy do 47 dni, o co chodzi ??? Może ktoś mi to wyjaśnić.:|
#9 | Bo60 dnia 04. lutego 2013
Obawiam się, że nasze obawy nikogo tak naprawdę nie obchodzą! To przykre, że z wiekiem jestem coraz większą pesymistką, ale prawie 30 lat pracy w szkole odebrało mi optymizm :| Mam jeszcze tylko nadzieję, że załapię się na świadczenia kompensacyjne, mimo że mam jeszcze wiele energii i lubię z wzajemnością pracę z młodzieżą; ale ta niepewność... Jak dobrze, że potrafię jeszcze kłaść kafelki Grin
#10 | timon dnia 05. lutego 2013
Grin Bo60- zazdroszczę umiejętności kładzenia kafelków Smile Jakby co- masz co robić w życiu Wink
A tak poważnie- ja też powoli ale skutecznie staję się pesymistką w tych naszych sprawach. Denerwuje mnie to, że wciąż muszę udowadniać, że nie jestem wielbłądem ! Coraz trudniej pracuje mi się "w atmosferze wzajemnego nie-zrozumienia".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]