ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 5

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,769
bullet.png Najnowszy użytkownik: Joanna Buk

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Kuratoria ocenią szkoły na podstawie opinii uczniów
 


Kuratoria ocenią szkoły na podstawie opinii uczniów

Każda szkoła otrzymuje w ramach raportu ministerstwa 17 ocen w skali od A do E, gdzie A jest najwyższą, a E – najniższą oceną.
W nowym systemie oceniane są m.in. aktywność uczniów, respektowanie norm społecznych, kształtowanie postaw, wykorzystywanie informacji o absolwentach.
Wizytatorzy sprawdzają też, czy szkoła ocenia i diagnozuje osiągnięcia uczniów, jak współpracuje ze stowarzyszeniami, muzeami, ośrodkami kultury czy sportu, a także czy nauczyciele tworzą zgrany zespół.
Większość placówek oceniono na A lub B, kilka zapracowało na ocenę D. Gdy system będzie już funkcjonował pełną parą, otrzymanie oceny E w którymkolwiek obszarze będzie oznaczać konieczność wprowadzenia programu naprawczego pod okiem kuratora. Grzegorz Mazurkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że na podstawie pilotażu nie można wyciągać wniosków o 35 tys. placówkach w Polsce.

Dyrektorzy ocenianych szkół twierdzą, że nowy sposób nadzoru jest bardziej obiektywny.

Irena Wojtanowicz-Stadler, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaworznie, które znalazło się w gronie ocenianych placówek, uważa, że po raz pierwszy wizytatorzy zebrali opinie od wszystkich stron zainteresowanych pracą szkoły: uczniów, nauczycieli, rodziców, instytucji współpracujących z placówką. Wypowiadali się oni za pomocą ankiety. Rodzice byli pytani, czy nauczyciele z nimi współpracują w terminie informują o spotkaniach.
Uczniowie odpowiadali anonimowo, czy czują się w szkole bezpiecznie, czy zajęcia są interesujące, czy pracują w grupach. Okazało się, że rodzice uczniów chodzących do tego gimnazjum nie są zadowoleni ze wszystkich inicjatyw szkoły. Z kolei dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy dowiedziała się, że musi bardziej zaangażować rodziców w pracę szkoły. – Będziemy starać się, aby aktywniej brali udział w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej dzieci – zapewnia Jarosław Durszewicz, dyrektor I LO w Bydgoszczy.

Wizytatorzy nie ograniczyli się tylko do ankiet.

Przejrzeli również szkolną dokumentację, obserwowali lekcje. Ich raporty zostaną opublikowane na stronach kuratoriów. Czemu ma to służyć? Dzięki wprowadzeniu jednolitych zasad rodzice czy nauczyciele będą mogli wreszcie porównać podstawówki, gimnazja i szkoły średnie.
Najpierw szkoła będzie informowana o wizytacji z 30-dniowym wyprzedzeniem. Jej ocenę przeprowadzi co najmniej dwóch wizytatorów z kuratorium, którzy przygotują potem powszechnie dostępny raport. Szkoła otrzyma całościową ocenę reprezentowanego przez nią poziomu na podstawie oceny 17 wymogów.
17 w tylu kategoriach wizytatorzy z kuratorium na zlecenie MEN ocenią każdą szkołę w Polsce

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

08. grudnia 2025 23:15
Kochani, uczeń z NI (bez opinii,orzeczenia o KS) -plan pracy prowadzących zdalne. Czy jakaś dokumentacja PP?

01. grudnia 2025 23:23
Dziękuję Wam za odpowiedzi❤️. W poradni do której dzwoniłam były one sprzeczne . Nauczyciele stwierdzili, że pismo brzydkie lecz czytelne . Dostosowania z komputerem RP nie uchwaliła.

21. listopada 2025 20:58
Poza tym kryterium powinno być to, czy rzeczywiście jego grafia jest tak zaburzona, że nie można absolutnie odczytać tego co napisał.

21. listopada 2025 20:56
Zgadzam się z Tomaszem. 8 lat pracował w szkole bez komputera, a tu nagle przy egzaminie musi. Rodzice mogą sobie naciskać. To jest decyzja rady pedagogicznej.

19. listopada 2025 22:41
lis - od dawna poradnie już nie wypowiadają się wprost ad. egzaminów; stwierdzają "tylko" czy ma dys-, itp. Więc zapisu być nie musi, ale powinien być wdrożony.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zmiana orzeczenia
bullet.png jakie programy profi...
bullet.png doskonalenie (studia...
bullet.png pomoc pp - po "nowsz...
bullet.png szkolenie dla rady p...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum