ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 18

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,482
bullet.png Najnowszy użytkownik: Izolda1977

Ostatnie komentarze
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
bullet.png :(
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
 
"Szkoła buja w obłokach"
 


"Szkoła buja w obłokach"

Nie wiem, jaki odsetek absolwentów szkół średnich w Polsce umie napisać poprawnie kilka zdań po polsku. Wiem, że wśród studentów na pierwszych latach studiów jest to nieco ponad 50 proc. Wśród tych, którzy nie umieją pisać, większość po prostu nie zna ortografii, gramatyki i interpunkcji, ale od biedy może się wysłowić. Być może w fantasmagoriach w rodzaju "profil absolwenta szkoły podstawowej", śnionych przez specjalistów od metodyki nauczania, osoby te odpowiadają kandydatowi do gimnazjum, choć i w to wątpię. Oprócz półanalfabetów mamy jednak wśród studentów analfabetów prawdziwych. Jest ich z pewnością nie mniej niż 10 proc. Osoby te zdolne są jedynie zapisać ciąg kulfonów nieukładających się w zdania, ze szczątkową strukturą gramatyczną, bez wielkich liter i kropek, bez podmiotów i orzeczeń, bez sensu. Są to absolwenci polskich liceów i techników, posiadacze matur, starych bądź nowych, bez różnicy.

( źródło: Gazeta Wyborcza 09.04.2009 - fragment artykułu Jana Hartmana, profesora filozofii z Uniwersytetu Jagiellońskiego )

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | reszta dnia 04. maja 2009
ja też się pod tym podpisuję "dwum rencami"Wink...choć wcale zabawne to nie jestSad
#2 | Kazimierz dnia 04. maja 2009
Coś się we mnie gotuje, kiedy słyszę entuzjastyczne opinie dotyczące gwałtownego wzrostu w Polsce liczby osób zdających maturę i kończących studia wyższe. Czy te wskaźniki rzeczywiście obrazują wzrost poziomu inteligencji społeczeństwa ???
Kilkanaście lat temu ok. 20 % uczniów kończących szkołę podstawową wybierało liceum, pewnie z 15 % technika, a reszta kończyła szkoły zawodowe ( nie zamykające przecież drogi do dalszego kształcenia ) i różne szkoły przyzakładowe. To był niezafałszowany prawdziwy obraz realnych możliwości uczniów. Dzisiaj każdy widzi jak jest. Pan Profesor ma 100 % racji.
#3 | is dnia 05. maja 2009
Zgadzam się z wami . W mojej szkole jeszcze dwadzieścia lat temu było po 9 klas zasadniczej szkoły zawodowe i ok. 3 klasy licealne. Potem proporcje zmieniły się na 6 do 1 na korzyść liceów. A przecież ilość tych zdolniejszych uczniów tak znacznie nie wzrosła. Nazwałam to "ukrytymi zawodówkami'. Od dwóch lat znowu zwieksza sie ilość klsa zas. szkoły zawodowej. Teraz mamy np.w kl. pierwszych 2 technika i 3 klasy zasadnicze. Zaznaczam, że walczę w swojej pracy z mitem,że uczniowie zawodówek są gorsi, choć oni czasem sami tak o sobie mówią.
#4 | biedroneczka dnia 05. maja 2009
Niestety, jeżeli przyjrzymy się studentom pedagogiki(!) spawa wygląda identycznie. Ostatnio wypełniałam ankietę dziewczyny, w której każde zdanie było niegramatyczne, a niestety narzędzie w takim stanie pewnie zatwierdził jej promotor. Przyszła "pedagożka" niedługo skończy studia (na które nie powinna trafić - kto jej dał maturę?) i niedługo będzie "dawać przykład" dzieciom/uczniom. Niestety nie jest to odosobniony przypadek, więc dobrze, że ktoś pomyślał o takim badaniu.
Co się stało z naszą oświatą...?
#5 | Kazimierz dnia 05. maja 2009
Mam możliwość oglądania prac licencjackich. Słuchajcie, to jest zgroza. Błędy ortograficzne nawet w tytułach prac, to może nie norma ale rzecz nagminna.
Politycy zachłystują się wskaźnikami dotyczącymi wzrostu liczby ludzi "wykształconych" ale Boże zmiłuj się co to za wykształcenie?????????????
Popatrzcie na tematy matur z języka polskiego w tym roku. Pusty śmiech mnie ogarnia. Dla uczniów VI klasy szkoły podstawowej nie byłyby zbyt trudne.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. grudnia 2024 10:25
Czy orientujecie się od kiedy będzie obowiązywał zakaz posyłania specjalistów na zastępstwa w godzinach pracy?

20. grudnia 2024 10:22
Moim zdaniem nowe orzeczenie to nowy IPET.

19. grudnia 2024 12:53
Mam ucznia z orzeczeniem o spectrum autyzmu, od paru miesięcy nie chodzi do szkoły. Pojawiło się nowe orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem i spektrum. Czy mamy nowy IPET, czy wystarczy aneks

13. grudnia 2024 17:47
Można, jestem pedagogiem i wychowawcą. Pierwszy zespół dostałam w zastępstwie, na chwilę i tak już od 13 lat pełnię z kolejnymi zespołami tą funkcję.

13. grudnia 2024 15:01
Można, ale nie jest to szczęśliwe rozwiązanie.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png hospitacja pedagoga
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png nowy IPE-T?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum