ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 17

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,655
bullet.png Najnowszy użytkownik: martamlo

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Godziny karciane poza świetlicą
 


Godziny karciane poza świetlicą

W ramach tzw. godzin karcianych nauczyciele nie będą prowadzić zajęć w świetlicy - zakłada poselski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela.
Posłowie chcą zmian w obowiązujących od 1 września 2009 r. przepisach o spoczywającym na nauczycielach obowiązku realizacji tzw. godzin karcianych. W zapisach art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a Karty Nauczyciela proponują rezygnację z wyodrębnienia zajęć opieki świetlicowej jako jednej z dopuszczalnych form ich realizacji.
Efektem nowelizacji będzie wyeliminowanie praktyki zastępowania pracy wychowawców świetlic zajęciami realizowanymi w ramach godzin dodatkowych nauczycieli - zakładają projektodawcy.
Zgodnie z założeniami godziny do dyspozycji nauczyciela miały służyć rozszerzeniu oferty działań edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły w odpowiedzi na potrzeby rozwojowe uczniów.
Jednak zdaniem projektodawców szczególne wyodrębnienie spośród innych form realizacji „godzin karcianych" zajęć opieki świetlicowej sprawiło, że mijają się on z ideą. Jak piszą w uzasadnieniu, znane są przypadki szkół, w których - zamiast rozszerzać ofertę atrakcyjnych zajęć dla uczniów - „zgodnie z wolą organu prowadzącego zlikwidowano lub znacznie zredukowano etaty wychowawców świetlic szkolnych, zastępując realizowane planowo zajęcia świetlicowe wychowawców doraźnie realizowanymi godzinami karcianymi".
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela został skierowany do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.


Źródło: Serwis Samorządowy PAP


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | siwa1979 dnia 03. marca 2011
Zgadzam się z tym
#2 | asienka8512 dnia 03. marca 2011
ja również się z tym zgadzam. Wiem z doświadczenia że w wielu szkołach zredukowano etat wychowawcy świetlicy ponieważ został on zastąpiony godzinami karcianymi odrabianymi przez nauczycieli
#3 | airam dnia 03. marca 2011
Chyba nie dotyczy to szkolnego pedagoga, który mając uprawnienia do pracy opiekuńczo-wychowawczej w szkole, powinien móc te godziny karciane odrobić na świetlicy?
#4 | dori61 dnia 06. marca 2011
u nas w tym roku właśnie zlikwidowano jeden etat w świetlicy szkolnej -reszta godz. to karciane odpracowywane przez nauczycieli, a świetlica jest otwarta od 7 do 16!
#5 | magdak3 dnia 06. marca 2011
Niezła rotacja opiekunów musi być w takiej świetlicy... Jak tu pracować, jak prowadzić działania wychowawcze, jeśli co dwie godziny (albo i godzinę) wchodzi inny nauczyciel "odrabiający karciane"... Szkoda słów...
#6 | Kazimierz dnia 06. marca 2011
Wystarczy oddać większość decyzji dotyczących funkcjonowania szkół organom prowadzącym (szczególnie w mniejszych miejscowościach). Zobaczycie co się będzie działo.
Przykładów, aż nadto (zamykanie przedszkoli, zwalnianie wychowawców świetlic itd., itp).
Mentalność jak jednego z głównych samorządowców :
"Zawsze się znajdą tacy, co będą pracować dłużej i za mniejsze pieniądze".
XIX-wieczny kapitalizm - BURACTWO DO KWADRATU!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. lipca 2025 21:09
Czy to Wasza prośba o wgląd w sytuację rodziny, czy to odpowiedź na monit sądu......

02. lipca 2025 21:08
To zależy w jakiej sprawie, to pismo, z czyjej inicjatywy itd.

02. lipca 2025 17:18
Witam. Jakie informacje o dziecku w szkole powinny być zawarte w piśmie do sądu. Jak wygląda szablonowo takie pismo?

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum