ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 9

bullet.png Użytkowników online: 1
Bachus25

bullet.png Łącznie użytkowników: 27,561
bullet.png Najnowszy użytkownik: minijus

Ostatnie komentarze
bullet.png Nie dajmy się zwari...
bullet.png W mojej szkole do kl...
bullet.png Żadne hasło nie je...
bullet.png A jakie jest hasło?...
bullet.png Kształcenie specjal...
bullet.png I znowu się zaczyna...
bullet.png A gdzie znajdę tak...
bullet.png Witam, tak można.
bullet.png Czy ktoś z Państwa...
bullet.png [i]Dzieci i młodzie...
 
Pracodawcy muszą zapłacić za cytologię
 


Pracodawcy muszą zapłacić za cytologię

Resort zdrowia nie zrezygnował z planów wprowadzenia obowiązkowych badań cytologicznych i mammograficznych dla zatrudnionych oraz rozpoczynających pracę kobiet. Pierwsze badanie obejmie kobiety mające 25-59 lat. Drugie te, które mają 50-69 lat. Pracujące kobiety będą się musiały im poddawać co dwa lata. Bez ich wykonania lekarz nie wyda zaświadczenia zezwalającego na podjęcie pracy lub jej kontynuowanie.
Obowiązek wykonywania tych badań zostanie wpisany do rozporządzenia określającego wykaz obowiązkowych i okresowych badań pracowniczych. To wynik odrzucenia wniosku resortu zdrowia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej o wpisanie tych badań do kodeksu pracy.
Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, stwierdziła, że nie jest to możliwe. Dlatego obowiązek ten zostanie określony rozporządzeniem. Przy tej okazji chciałabym w ogóle dokonać weryfikacji badań, jakie pracownik musi obowiązkowo wykonywać - mówi Ewa Kopacz, minister zdrowia.
Nie umieszczenie obowiązku wykonywania badań mammograficznych i cytologicznych w kodeksie pracy jest jednoznaczne z tym, że ich koszt obciąży pracodawców. Będą one wykonywane w ramach medycyny pracy.
Poprawa profilaktyki wśród kobiet jest bardzo ważna. Szkoda, że koszty zadania, które powinno należeć do państwa, są przerzucane na barki firm. To w dobie kryzysu podnosi koszty zatrudnienia. Odczują to szczególnie ci pracodawcy, które zatrudniają tylko kobiety - zauważa Bogdan Zacharski, ekspert ds. ochrony zdrowia w Business Center Club (BCC).
Obecnie badania pracownicze (wstępne i okresowe) są wykonywane przeważnie w ramach abonamentów, jakie pracodawcy wykupują pracownikom w prywatnych firmach medycznych. Ich zakres zależy od wieku pracownika i zajmowanego stanowiska.
Wprowadzenie obowiązku dodatkowych badań dla kobiet może spowodować wzrost ceny, ale tylko tych pakietów, które zawierają wyłącznie usługi z zakresu medycyny pracy - uważa Jacek Rozwadowski, dyrektor zarządzający Enel-Med.
Pierwotnie resort zdrowia planował, że badania dla kobiet będą finansowane ze środków NFZ. Ten ostatni już teraz, w ramach badań profilaktycznych, oferuje kobietom możliwość bezpłatnego wykonania tego typu badań. Nie są one jednak obowiązkowe. Tylko w tym roku na ten cel Fundusz zamierza przeznaczyć 72 mln zł.
Jednak wciąż zgłasza się na te badania niewiele kobiet. W ubiegłym roku mammografię wykonało 15,7 proc. pań do tego uprawnionych, a tylko 7,8 proc. cytologię.
Jestem zwolennikiem pomysłu wprowadzenia obowiązku badań cytologicznych i mammograficznych dla kobiet. W Polsce rak szyjki macicy i piersi jest wciąż diagnozowany zbyt późno. A to wciąż jedna z głównych przyczyn umieralności kobiet - zauważa dr Janusz Meder, szef Polskiej Unii Onkologii.

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | reszta dnia 24. lipiec 2009
ja jestem za! choć moim zdaniem nie co dwa lata, ale raz w roku
#2 | is dnia 24. lipiec 2009
podobnie jak reszta jestem za, myślę jednak, że obarczenie kosztami pracodawcy może wpłynąć na to, że jeżeli będzie miał do wyboru :zatrudnić kobietę czy mężczyznę, to zatrudni mężczyznę.
#3 | reszta dnia 24. lipiec 2009
eeee, nie sądzę. poza tym jestem jeszcze za przywróceniem obowiązkowych (jak kiedyś) badań - mały obrazek płuc. a koszty tych badań, może zamiast "szkoleń" rad pedagogicznych takie cusik..oczywście mówię o edukacji. zdaję sobie sprawę, że paragrafy, ale doskonale wiemy, że profilaktyka zawsz tańsza niż leczenie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

21. styczeń 2021 20:24
No nie. Ja pedagożka zwykla

21. styczeń 2021 20:10
Rabbit75, jesteś informatykiem? Bo dostępność to w sporej części strony internetowej dotyczy.

21. styczeń 2021 19:43
Pomocy błagam.Dzis mnie dyr wyznaczyła koordynator ds dostępności 😳Serio to obowiązek każdej szkoły?

21. styczeń 2021 19:43
Wynagrodzenie należy się w przypadku gdy uczeń jest obecny na zajęciach i gdy one odbędą.

21. styczeń 2021 19:03
Witam, czy jeśli ucznia nie ma w szkole na zajęciach indywidualnych to należy się wówczas wynagrodzenie za godzinę ponadwymiarową?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png prosba o wypelnienie...
bullet.png zmieńmy sytuację p...
bullet.png dobra książka/nowa...
bullet.png ciekawe pomoce dydak...
bullet.png reforma
Najciekawsze tematy
bullet.png prosba o wypelnie... [102]