ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 6

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Samorządy już wydłużają czas pracy nauczycieli specjalistów. Zamiast 18, nawet 35 godzin
 


Samorządy już wydłużają czas pracy nauczycieli specjalistów. Zamiast 18, nawet 35 godzin
Wśród rekordzistów jest Częstochowa. Jej prezydent chce, aby szkolni konsultanci pracowali 35 godzin tygodniowo. Pedagodzy, logopedzi i psycholodzy – o pięć godzin mniej.
– Rodzice narzekali, że dostępność tego typu specjalistów jest mała, więc ją zwiększymy. Nauczyciele przekonują, że i tak pracują 40 godzin tygodniowo, więc umożliwiamy im zalegalizowanie tego stanu rzeczy – mówi Ryszard Stefaniak, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie.
Na zwiększenie pensum nie zgadza się tamtejszy Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Ryszard Stefaniak podkreśla jednak, że niezależnie od efektów negocjacji nauczyciele i tak będą pracować więcej.
– Apeluję do gmin o zdrowy rozsądek. Skoro podwyższają pensum pedagogom, nie wydaje się, by stawiali dobro dziecka na pierwszym miejscu – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
Według niego większy dostęp zapewniłaby większa liczba specjalistów w szkołach, a nie zwiększanie ich czasu pracy. To ostatnie oznacza tylko oszczędności dla gmin.
Uchwały już w kwietniu
Z sondy wynika, że wbrew protestom oświatowych związków i konieczności negocjowania z nimi zmian samorządy i tak decydują się na zwiększenie liczby zajęć.
– Na sesji w kwietniu rozpatrzymy projekt uchwały w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych – mówi Barbara Kwaśnik z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.
Ich pensum od nowego roku szkolnego ma wzrosnąć do 30 godzin tygodniowo.

Dłużej popracują również nauczyciele z Krakowa.

– Od 2000 roku pensum nauczycieli specjalistów wynosi 20 godzin tygodniowo. Obecnie konsultujemy z oświatowymi związkami zawodowymi projekt zwiększający je do 25 godzin – mówi Bożena Stępień-Bajger z wydziału edukacji Urzędu Miasta w Krakowie.
Hanna Pionk z wydziału oświaty i edukacji Urzędu Miejskiego w Kartuzach wyjaśnia, że urząd przygotowuje uchwałę, dzięki której psycholodzy i pedagodzy popracują o pięć godzin tygodniowo więcej, a logopedzi o trzy godziny.
Analizę czasu pracy nauczycieli z tymi specjalnościami podjęły także urzędy miasta w Łodzi i Gogolinie oraz gmina Gorzów Śląski.

Odważne gminy

Wśród sprawdzanych przez DGP samorządów były również te, które nie czekały na rozstrzygnięcie sądów i na własną rękę podjęły decyzję o wydłużeniu czasu pracy. Ryzykowały, bo nauczyciele mogli pójść do sądu z żądaniem wypłacenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Po uchwale Sądu Najwyższego takie żądania są już niemożliwe.
Część urzędów sugerowała się rozstrzygnięciem WSA w Warszawie z 14 lutego 2012 r., który uznał, że rada gminy może ustalać pensum dla tej grupy nauczycieli nawet do 40 godzin tygodniowo.
– Rada miasta 13 marca w uchwale określiła tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin dla pedagoga, psychologa, logopedy, doradcy zawodowego w szkole i przedszkolu w wymiarze 30 godzin – mówi Jerzy Grządzielewski z Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście Lubawskim.

Kolejne zadania

Samorządy tłumaczą, że dzięki zwiększeniu wymiaru czasu pracy nauczycieli nie muszą tworzyć nowych etatów i łatwiej im będzie wywiązać się z nowych obowiązków nałożonych przez rząd.
Jan Solich, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej, zapowiada nie tylko zwiększenie pensum. Urząd przygotowuje także analizę czasu pracy nauczycieli zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. nr 228, poz. 1487). Nakłada ono na szefów placówek zapewnienie odpowiedniej opieki nauczycieli specjalistów, jeśli uczniowie mają problemy i z takim wnioskiem wystąpi rodzic lub wychowawca.

Podstawa do zwiększenia pensum

Uchwała Sądu Najwyższego w powiększonym składzie siedmiu sędziów z 21 marca 2012 r. (III PZP 2/12): to rada gminy, a nie Karta Nauczyciela ma decydować o liczbie zajęć m.in. dla pedagogów szkolnych, psychologów, logopedów czy doradców zawodowych. Mogą więc oni pracować nawet do 40 godzin tygodniowo.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 lutego 2012 r. (sygn. akt II SA/Wa2771/11): zgodny z wcześniejszym stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, że rada gminy może ustalać pensum dla nauczycieli specjalistów nawet do 40 godzin tygodniowo.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | dorotam18 dnia 02. kwietnia 2012
Ciekawe jak nam rozwiążą sprawę z radami pedagogicznymi, czy będą płacić nadgodziny? Rozumiem, że 40 godzin to od 8 do 16.00, czy też może w swej dyspozycyjności mamy być jeden dzień od 7.00 do 15.00, a następny od 10.00 do 18.00, ciekawe w jakiej budżetówce funduje się pracownikom, taki rozstrzał godzin?
#2 | klacka dnia 02. kwietnia 2012
A może powinni płacić za te godziny jak SPECJALISTOM???? Czyli, jak lekarzowi za przyjmowanie pacjentów(50zł za 20 min)!!!!! Jeżeli nie chca nas traktować, jak nauczycieli, to do czego to wszystko prowadzi!!!! Nie wiadomo, kim jesteśmy!!!!! W poradniach nadal pracownicy pracują po 20 godzin. Tak się nie da. Ktoś musi zrobić z tym porządek. Jestem nauczycielem, ale "gorszym". Głupota.
#3 | Ina dnia 02. kwietnia 2012
Jestem oburzona! Pracowałam jako nauczyciel w klasie, pracuję teraz jako pedagog i wiem, że takie traktowanie nas jest NIESPRAWIEDLIWE!
#4 | Zetka dnia 02. kwietnia 2012
A może by należało wyjaśnić czy pensum = czas pracy?
Zastanawiam się czy ta huśtawka kiedyś się skończySad
#5 | biedroneczka dnia 02. kwietnia 2012
Nie, no po prostu aż skóra cierpnie... Trzeba szukać innej roboty...Sad

Może strajk?! Przecież jeśli teraz odpuścimy, to później już tego nie zatrzymamy! Przecież to absurd - decyzje ludzi, którzy nie wiedzą jaka to praca!
#6 | lanelka dnia 02. kwietnia 2012
Jeżeli nie chcą nas traktować jako nauczycieli to na jakiej podstawie realizujemy godziny karciane? Pnadto nauczyciel pracuje 45 min. a my 60 min. Ponadto powinnismy walczyć aby w KN określili nam wszystkim jednakowe godziny pracy.
#7 | janinka dnia 03. kwietnia 2012
Przyznaję, że dla mnie to nic nowego, bo w mojej gminie już z 10 lat temu zwiększono pensum pedagogom do 30 godzin, po czym zmniejszono parę lat temu do 25. Ucieszyło mnie to ogromnie, ale coś czuję, że skoro znów się jakiś szum zaczyna, to mogą wrócić do tych 30Shock
#8 | ss dnia 03. kwietnia 2012
Paranoja.
Jakoś źle się czuję z myślą że jestem gorsza niż moje koleżanki z pracy
#9 | Slawek78 dnia 03. kwietnia 2012
Pedagog specjalista ,,gorszy nauczyciel'' i tak wszyscy z ZNP mają to gdzieś, palcem nie tkną w naszej obronie. To bardzo smutne:|
#10 | jols dnia 04. kwietnia 2012
Przecież według niektórych tablicowych nauczycieli my nic nie robimy i mamy lajtowa robotęWinknie raz i nie dwa przez te naście lat to słyszałam, że ja to mam dobrze, bo tylko 22 godzinki i jeszcze się przy tablicy gardłem użerać nie muszę....czyli niektórzy będą ręce zacierać, że nareszcie sprawiedliwość nastanie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]