Pomoc materialna
Zdolni uczniowie mogą starać się także o stypendium za wyniki w nauce lub sporcie. Natomiast dla rodzin znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego przewidziany jest zasiłek szkolny.
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty uczniowie wszystkich typów szkół, zarówno publicznych, jak i prywatnych, mają prawo do dwóch podstawowych form pomocy: socjalnej (stypendium szkolne i zasiłek szkolny) oraz motywacyjnej (stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe). Stypendium socjalne i zasiłek przyznaje w drodze decyzji administracyjnej wójt, burmistrz, prezydent.
Fundusze na ich wypłatę gminy otrzymują z budżetu państwa. Z kolei stypendia naukowe lub sportowe wypłacane są z budżetu gminy, a przyznaje je dyrektor szkoły.
Jak starać się o wypłatę stypendium socjalnego
To, gdzie należy ubiegać się o pomoc, wzór wniosku oraz sposób i formę wypłacania stypendium ustala rada gminy w gminnym regulaminie przyznawania pomocy materialnej. Pewne ogólne zasady określa jednak ustawa o systemie oświaty.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczny dochód na osobę wynosi mniej niż 351 zł, liczony według zasad zawartych w ustawie o pomocy społecznej.
Zgodnie z nią za dochód uważa się sumę wszystkich miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe.
źródło: GP
|