ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 20

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,482
bullet.png Najnowszy użytkownik: Izolda1977

Ostatnie komentarze
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
bullet.png :(
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
 
"Podwyżki zgodne ze wzrostem PKB"
 


Znowu o powyżkach

● Dziś kolejne spotkanie rządu ze związkami zawodowymi w sprawie przyszłorocznych wynagrodzeń dla nauczycieli. Dlaczego rząd wciąż nie wywiązał się z obietnicy 10-proc. podwyżki?

– W porozumieniu, które podpisaliśmy ze związkami w ubiegłym roku, jest napisane wprost, że dwie 5-proc. podwyżki są możliwe pod warunkiem co najmniej 5-proc. wzrostu PKB w 2010 roku. W sierpniu 2008 r. nikt, nie tylko w Polsce, ale także na świecie, nie przewidywał, że będzie kryzys i sytuacja gospodarcza kraju tak radykalnie się zmieni. W roku 2010 zamiast 5 proc. będziemy mieli półprocentowy wzrost PKB i konieczność ograniczania wydatków. Mimo trudnej sytuacji budżetowej rząd utrzymał tegoroczną podwyżkę wrześniową i zaproponował dalsze podnoszenie płac nauczycieli w przyszłym roku. Mimo iż wzrost PKB jest sześciokrotnie mniejszy od zapisanego w porozumieniu, rząd zaproponował nauczycielom 1-proc. podwyżkę od stycznia i dodatkowo 3-proc. od września. To jest 4 proc. do końca grudnia, co stanowi więcej niż 1/6 z 10 proc. Jest to czytelny sygnał dla nauczycieli, że edukacja jest sprawą priorytetową i że zobowiązania, które podejmujemy, są realizowane mimo trudnej sytuacji budżetowej państwa.

● Ale jaka będzie ostateczna wysokość podwyżek?

– To się okaże po zakończeniu negocjacji.

● Od września dla nauczycieli powinna też zostać wypłacona druga tegoroczna 5-proc. podwyżka. Czy będą opóźnienia tak jak przy wypłacie tej pierwszej?

– Stawki wynagrodzenia zasadniczego, które będą obowiązywały od września, są znane samorządom już od wiosny. Mimo kryzysu w kraju zostały poinformowane, że podwyżki wrześniowe będą utrzymane. Nie ma więc podstaw do przypuszczeń, że samorządy nie zdążą policzyć skutków wzrostu wynagrodzeń i wypłacić podwyżek w terminie do końca października z wyrównaniem od września. W subwencji oświatowej na rok 2009 uwzględniliśmy pieniądze zarówno na podwyżki styczniowe, jak i wrześniowe.

● Czyli nie będzie opóźnień?

– Pieniądze są sukcesywnie przekazywane do samorządów w równych miesięcznych ratach i nie widzę zagrożenia, aby mogły wystąpić jakieś opóźnienia. A co do podwyżki styczniowej to zdecydowana większość samorządów wypłaciła ją w terminie.

● Tak, ale w przypadku tzw. szkół resortowych opóźnienia sięgały kilku miesięcy. Czy w ich przypadku sytuacja się powtórzy?

– Nie. Zrobimy wszystko, aby tym razem także nauczyciele szkół resortowych otrzymali podwyżkę w terminie.

● Gminy wciąż mają problem z określaniem średnich płac nauczycieli. Czy zasady ich rozliczania zostaną ujednolicone?

– Obowiązek zapewniania średnich płac dla nauczycieli został wprowadzony w 2000 roku. Przez te wszystkie lata nie było sygnałów ze strony samorządów, że obliczanie średnich jest problemem. Reakcję wywołała dopiero zmiana wprowadzona ostatnią nowelizacją Karty Nauczyciela. Przekazaliśmy stronie samorządowej uzgodniony z regionalnymi izbami obrachunkowymi (RIO) sposób obliczania średnich i myślę, że to rozwiązuje problem jednolitych zasad.

● A co z wypłacaniem przez gminy dla nauczycieli nieosiągających tych średnich płac tzw. dodatku uzupełniającego. Z tym też gminy mają problemy?

– Samorządy nie mają obowiązku wypłacania tego dodatku w każdym wypadku. Na początku roku budżetowego muszą one przecież zrobić plan budżetu i tak zaprojektować wynagrodzenie zasadnicze, wysokość dodatków i godzin ponadwymiarowych, aby możliwe było osiągnięcie średnich płac. Samorząd ma wpływ na liczbę godzin, liczbę zatrudnionych nauczycieli i wysokość ich wynagrodzenia, a więc i na wysokość ich średniego wynagrodzenia.

● Samorządy i posłowie domagają się przynajmniej przesunięcia wprowadzonych w tym roku terminów na wypłatę dodatku wyrównawczego o miesiąc. Czy pani minister poprze takie rozwiązanie?

– Trudno opowiadać się za rozwiązaniem, nie znając szczegółów. Poczekam na argumenty ze strony samorządów i sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego. Dla mnie jest ważne, aby gwarantowane ustawą pieniądze trafiły do kieszeni nauczycieli.

KRYSTYNA SZUMILAS
ukończyła matematykę na Uniwersytecie Śląskim oraz studia podyplomowe z zakresu m.in. prawa samorządu terytorialnego i zarządzania oświatą

Źródło: GP


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. grudnia 2024 10:25
Czy orientujecie się od kiedy będzie obowiązywał zakaz posyłania specjalistów na zastępstwa w godzinach pracy?

20. grudnia 2024 10:22
Moim zdaniem nowe orzeczenie to nowy IPET.

19. grudnia 2024 12:53
Mam ucznia z orzeczeniem o spectrum autyzmu, od paru miesięcy nie chodzi do szkoły. Pojawiło się nowe orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem i spektrum. Czy mamy nowy IPET, czy wystarczy aneks

13. grudnia 2024 17:47
Można, jestem pedagogiem i wychowawcą. Pierwszy zespół dostałam w zastępstwie, na chwilę i tak już od 13 lat pełnię z kolejnymi zespołami tą funkcję.

13. grudnia 2024 15:01
Można, ale nie jest to szczęśliwe rozwiązanie.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png hospitacja pedagoga
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png nowy IPE-T?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum