ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 8

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 23,988
bullet.png Najnowszy użytkownik: dcorlito
Ostatnie komentarze
bullet.png DOBRE :)
bullet.png Bardzo dziękuje za ...
bullet.png Rzeczniczka prasowa ...
bullet.png No tak. Ja kojarzę ...
bullet.png Pedagoga i (lub?) ps...
bullet.png Gdzie/kiedy MEN zapo...
bullet.png Doświadczenie oczyw...
bullet.png Ja też nie. Z dośw...
bullet.png " Najlepiej byłoby,...
bullet.png Gdyby nagle ze szko...
 
Telefony komórkowe w szkołach
 


Telefony komórkowe w szkołach.

Minister edukacji Francji Jean-Michel Blanquer poinformował, że od września 2018 r. użycie telefonów komórkowych na terenie szkół podstawowych i średnich będzie zabronione.
Podobne rozwiązanie podczas swojej kampanii wyborczej proponował prezydent Francji Emmanuel Macron, a także, jedenaście lat temu, burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Jego wysiłki jednak zakończyły się fiaskiem, a rodzice narzekali, że szkoły uniemożliwiają im kontakt z dziećmi. Obecnie nowojorscy uczniowie mogą przynosić komórki do szkoły, ale korzystanie z telefonów dozwolone jest jedynie w uzasadnionych sytuacjach.
Według badań przeprowadzonych przez London School of Economics, uczniowie szkół, w których zabronione jest korzystanie z komórek, osiągają wyniki lepsze o ponad 6,4 proc. w stosunku do tych uczących się w placówkach, gdzie telefony są dozwolone.

Źródło: www.rp.pl


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#11 | harcerz232 dnia 08. styczeń 2018
Mam w szkole prawie 900 uczniów co łatwo przeliczyć na ok 1800 rodziców/opiekunów - jak doskonale wiemy statut współtworzy niewielki procent rodziców. Reszta nawet jak podpisze informacje o zapoznaniu się ze statutem to nie jest to jednoznaczne z jego akceptacją. Poza tym statut musi być zgodny z aktami prawnymi wyższego rzędu, a jak wiemy ta kwestia, w tej kwestii (telefonów) jest niesprecyzowana. Mam jasność co do korzystania przez ucznia z telefonu na lekcji, ale jak można zweryfikować czy uczeń komunikuje się z rodzicem na przerwie czy też wysyła smsa do kolegi lub zamieszcza posta na forum??? Podobnie z pytaniem do nauczyciela na przerwie czy może zadzwonić do domu - kolejka kilkunastu- kilkudziesięciu uczniów i dwóch - trzech nauczycieli na dyżurze, a co z pozostałymi obowiązkami nauczyciela dyżurującego? Mam też duże obiekcje co do zatrzymywania telefonu w sekretariacie w jakiejkolwiek formie - co będzie jak telefon ulegnie uszkodzeniu (lub był uszkodzony wcześniej). Myślę, że lepszą formą jest edukowanie uczniów niż wpisywanie do statutu zapisów niedokończone jednoznacznych prawnie. Powiedzmy sobie szczerze wystarczy jeden rodzic dobrze znający prawo i po naszych zapisach w statucie będą psu na budę. Daleki jestem od "poprawności politycznej" to bardziej realia jakie nas otaczają.Przepis musi być klarowny i jednoznaczny, aby go wprowadzić i egzekwować!
#12 | Kazimierz dnia 08. styczeń 2018
Wydaje mi się, że trochę demonizujesz problem. Żaden "akt prawny wyższego rzędu" nie zabrania określenia zasad korzystania z telefonów w szkole, tak jak nie zabrania np. określenia obowiązującego w niej stroju.
Oprócz sporadycznych przypadków nie mamy problemów związanych z wprowadzonymi ograniczeniami. Ani ze strony rodziców, ani ze strony uczniów.
Oczywiście nie stawiamy się w roli policjantów i nie gonimy za uczniami po piętrach, żeby dopaść ukrywających się po kątach i wysyłających do kumpli sms-y. Nie w tym rzecz. Istotą jest zasada i wiedza, że za jej łamanie będą konsekwencje.
Zgadzam się z Tobą, ze najważniejsza jest edukacja i przed wprowadzeniem zakazów poświęciliśmy jej dużo czasu, tak aby każdy uczeń i rodzic zrozumiał dlaczego je wprowadzamy.

PS
U mnie kolejki do nauczycieli na dyżurze się nie ustawiają Smile
#13 | Zetka dnia 08. styczeń 2018
Ja bym powiedziała więcej - akt prawny wyższego rzędu nie tylko nie zabrania, a wręcz nakazuje wprowadzenie w statutach takich regulacji:
Prawo oświatowe, art. 99. Obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie:
(...) 4) przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19. październik 2018 21:39
Jakie dokumenty dla dziecka z przedszkola, które posiada opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju?

19. październik 2018 12:17
Nie, chyba, że ma jednocześnie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

19. październik 2018 11:41
Dzień dobry! Czy ipet przygotowujemy też dla ucznia nauczanego indywidualnie? Nie mogę tego znaleźć w rozporządzeniu...

18. październik 2018 22:27
Pisaliśmy o tym dość szczegółowo na forum.

18. październik 2018 22:15
Ja się chyba dopiero obudziłam,ale lepiej późno niż wcale. Czy uczniowie z opiniami mają zakładane teczki? I co w nich się znajduje?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png szkolny program prof...
bullet.png nowy IPE-T?
bullet.png reforma
bullet.png picie alkoholu w mie...
bullet.png dziecko agresywne z ...
Najciekawsze tematy
bullet.png reforma [2043]
bullet.png pomoc pp - po "no... [883]
bullet.png nowy IPE-T? [357]
bullet.png szkolny program p... [331]
bullet.png nauczyciel wspoma... [240]