ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 16

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,164
bullet.png Najnowszy użytkownik: Kasia 13

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Szkolne łowy na grypę
 


Szkolne łowy na grypę

„Zadbaj o to, abym zawsze miał przy sobie chusteczkę do nosa i zakrywał nos i usta przy kichaniu. A gdybym jej nie miał, naucz mnie, jak zakrywać nos i usta rękawem powyżej łokcia” – tak brzmi jedno z zaleceń dla rodziców z ulotki umieszczonej przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie na swej stronie internetowej.
Kuratoria w całym kraju dostały polecenie z MEN, by poinstruować uczniów i rodziców na początku roku szkolnego, jak zapobiegać zakażeniu się świńską grypą. Uczniowie muszą się np. dowiedzieć, że jeśli kichają, to najlepiej w chusteczkę jednorazową, którą potem należy wyrzucić, że należy myć ręce mydłem i ciepłą wodą co najmniej 20 sekund, szczególnie po kichaniu lub kasłaniu, unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą, oraz przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu.
Rodzicom szkoła powinna przekazać, by m.in. obserwowali „domowników wykazujących objawy grypopodobne” i zadbali o to, by „dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa”. Z kolei dyrektorzy szkół mogą zalecić uczniom noszenie masek ochronnych na nos i usta w szkole i w drodze do niej.

Po co te środki ostrożności?

– Chcemy uczulić uczniów, by przestrzegali zasad higieny – tłumaczy Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy MEN.
Epidemiolodzy boją się, że we wrześniu, po powrocie dzieci do szkół wzrośnie zagrożenie związane ze świńską grypą. – Dotychczasowy przebieg epidemii pokazuje, że na tzw. świńską grypę dzieci chorują częściej niż dorośli, a choroba może mieć poważniejszy przebieg – mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który prowadzi akcję z MEN.
– Akcja informacyjna adresowana do uczniów i ich rodziców jest zgodna z moimi zaleceniami – podkreśla prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii.

Kuratoria sprawę traktują priorytetowo.

– Nauczyciele mają w dziennikach odnotować na czerwono, że odbyły się zajęcia na temat zapobiegania rozprzestrzenia się wirusa A/H1N1 – opowiada Iwona Ryckowska z kuratorium w Szczecinie.
Wiesława Zewald, łódzki kurator oświaty, uważa, że mówienie o higienie i profilaktyce zdrowia przyniesie też dobre skutki w przyszłości: – Dzięki temu niektóre dzieci nauczą się posługiwać chusteczkami i nosić je w tornistrze.
Dyrektorzy szkół nie zwlekają z dostosowaniem się do poleceń. – Nauczyciele przekazali dzieciom informacje, by nie dzieliły się kanapkami, nie piły z jednej butelki i nie kichały w stronę innych – mówi Marzanna Topolska, dyrektor SP 41 w Łodzi.
– Na apelu mówiliśmy o zapobieganiu zarażeniu. Wychowawcy mieli pogadanki w klasach. Dbamy, by w toaletach było mydło i papierowe ręczniki – wylicza Renata Kałużyńska, dyrektorka Gimnazjum nr 8 w Szczecinie. I dodaje, że pedagog szkolna, robiąc coroczne zestawienie, jak dzieci spędzały wakacje, odnotowała, kto wrócił z zagranicy, zwłaszcza z Hiszpanii, gdzie od lipca na świńską grypę zmarło 21 osób.
Tak postępują pedagodzy również w innych placówkach.
– Też zapytamy, kto wrócił z zagranicy – zapowiada Teresa Łuc, wicedyrektorka Gimnazjum nr 28 we Wrocławiu. Tam z uczniami ma dziś rozmawiać pielęgniarka.
W Polsce na świńską grypę zachorowało do tej pory 147 osób, tylko jedna z nich poważnie. Wszystkie przypadki wystąpiły u tych osób, które wróciły z zagranicy.

Źródło. RZ

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
bullet.png Niebieska Karta
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]