ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 1

bullet.png Użytkowników online: 1
AnetaCz

bullet.png Łącznie użytkowników: 26,584
bullet.png Najnowszy użytkownik: Elzbieta Prorok-Zdyb

Ostatnie komentarze
bullet.png A podobno wszystko j...
bullet.png Nie wiem, co napisa...
bullet.png lekcja z języka pol...
bullet.png A tu dzisiejsza ciek...
bullet.png a co głąby mają m...
bullet.png no i po mojej "powa...
bullet.png A mosiądz z przedwo...
bullet.png Może z telefonem ko...
bullet.png I wszystko jasne: ...
bullet.png Na chemii dla klasy ...
 
Szkoła nie może żądać zaświadczeń lekarskich
 


Szkoła nie może żądać zaświadczeń lekarskich

Radca ministra edukacji Monika Tłustowska z Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej, która od lat zajmuje się między innymi statutami szkół twierdzi, że szkoła nie może żądać zaświadczeń lekarskich. Nie ma takich przepisów. Nie ma żadnych wymogów, ile godzin mogą usprawiedliwiać rodzice, a ile lekarz. Szkoła nie może takich rzeczy wymagać.
Monika Tłustowska dodaje, że tylko rodzice lub opiekunowie prawni mogą usprawiedliwiać nieobecności uczniów w szkole, a statut określa jedynie formę i termin w jakim należy nieobecności usprawiedliwić.
— Mówiąc o formie ustawodawca miał na myśli to, czy usprawiedliwienie ma mieć formę ustną, pisemną czy może mailową — wyjaśnia. — W żadnym wypadku nie chodziło o zaświadczenia lekarskie — mówi.
Przepisy prawa nie nakładają także na rodziców obowiązku przekazywania szkole danych dotyczących zdrowia uczniów. Z kolei art. 9 ust. 2 RODO mówi, że uzyskanie informacji o stanie zdrowia ucznia do celów medycyny szkolnej dopuszczalne jest na podstawie wyraźnej zgody osoby, której dane dotyczą (jej opiekuna prawnego). Nie ma w przepisie zapisu o uzyskaniu informacji o stanie zdrowia ucznia do celów innych niż medyczne.
Jeżeli szkoła ma wątpliwości co do zasadności usprawiedliwień, to - zgodnie z tym, co przekazała przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej - może zwrócić się do Sądu Rodzinnego.


Źródło:lubawa.wm.pl


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Zetka dnia 27. styczeń 2020
Moim zdaniem istotną dla szkoły jest ta wypowiedź:
"Nieco odmienne stanowisko NFZ przedstawił w piśmie do Anny Empel, dyrektorki Zespołu Szkół. Czytamy w nim, że: "pacjentowi przysługuje prawo do otrzymania nieodpłatnie zaświadczenia lekarskiego związanego z dalszym leczeniem, [...] kontynuowaniem nauki [...]. Mając powyższe na względzie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego powinien na podstawie przeprowadzonego badania stanu zdrowia pacjenta i na jego prośbę, lub prośbę opiekuna ustawowego wystawić zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do nauki."
W naszym statucie mamy wymóg lekarskiego usprawiedliwienia w niektórych okolicznościach i tego się trzymamy, aczkolwiek raz była sytuacja groźby lekarza zapowiadającego swoją skargę do KO. Na groźbie chyba jednak sie skończyło, bo KO nie zawitało.
MEN przeczy ustawie. Jak szkoła ma kontrolować realizowanie obowiązku szkolnego, gdy rodzice w nieskończoność mogą usprawiedliwiać nieobecności swojego dziecka?
Może warto by było rozpowszechniać taki punkt widzenia, że szkoła ma prawo żądać usprawiedliwień lekarskich, a lekarze mają obowiązek je wystawiać.
Nie wiem "co ustawodawca miał na myśli", ale widzę, że tłumaczenie pani radcy jakoś kupy się nie trzyma.
#2 | Kazimierz dnia 28. styczeń 2020
Zetko, a niech rodzic sobie usprawiedliwia! To jego dziecko. Komisyjne egzaminy, to nic fajnego. Poza tym zawsze możemy poprosić sąd - jeśli mamy podejrzenia co do zasadności tych usprawiedliwień - o wgląd w sytuację rodziny.
#3 | zochacha dnia 30. styczeń 2020
Tak właściwie, to wychowawca usprawiedliwia nieobecności na wniosek, prośbę rodzica. Jeżeli prośba nie ma uzasadnienia, które przewidziane jest w Statucie to takiej prośby nie należałoby uwzględniać.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04. kwiecień 2020 19:37

03. kwiecień 2020 15:35
U nas w Vulkanie jest nowa ZZ Smile

03. kwiecień 2020 15:21
Jak u Was odnotowuje się uczniom frekwencję?

03. kwiecień 2020 10:53
prezentacja dla ósmoklasisty http://myslepozyt.
..iowie).pdf

02. kwiecień 2020 11:09
A ja dodatkowo od II semestru (styczeń) poproszona zostałam o pełnienie obowiązków wychowawcy, bo wychowawca poszedł na zwolnienie lekarskie. Przedłuża je co miesiąc a ja z tego tytułu nie m

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png nauczanie zdalne - b...
bullet.png dziennik
bullet.png pedagog objazdowy
bullet.png pomoc pp - po "nowsz...
bullet.png dobra książka/nowa...
Najciekawsze tematy
bullet.png pomoc pp - po "no... [1224]
bullet.png dziennik [609]
bullet.png nauczanie zdalne ... [221]
bullet.png dobra książka/n... [88]
bullet.png pedagog objazdowy [35]