ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 4

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,084
bullet.png Najnowszy użytkownik: agata4523

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Kształcenie nauczycieli "leży"
 


Eksperci: lepsze przygotowanie nauczycieli to wyższy poziom edukacji

Podniesienie poziomu edukacji w Polsce nie będzie możliwe bez zmiany sposobu przygotowywania nauczycieli do zawodu - zgodzili się eksperci uczestniczący w rozpoczętej 17 września w Warszawie XI Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół.
Zwracali uwagę na to, że przyszli pedagodzy nie są uczeni podczas studiów, jak rozbudzać w uczniach kreatywność, jak przygotowywać ich do rozwiązywania problemów, wykorzystywania wiedzy w praktyce, zdobywania informacji.
Była dyrektor Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Janina Zawadowska przypomniała, że od lat najlepiej w badaniach PISA (Badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów) wypadają uczniowie z Finlandii. "Jest wiele krajów, które na edukację wydają znacznie większy procent PKB i mają znacznie starsze tradycje upowszechniania wykształcenia na poziomie średnim i wyższym, a mimo to ich wyniki mierzone międzynarodowymi testami są dalekie od osiągnięć Finów" - zaznaczyła Zawadowska. Jej zdaniem, klucz do sukcesu tkwi w tym, jak do pracy z uczniami przygotowani są fińscy nauczyciele.
"W wielu krajach przyszli nauczyciele uczą się zawodu tylko trzy-cztery lata. W Polsce studia są pięcioletnie, zakończone magisterium. Podczas studiów polscy przyszli nauczyciele uczeni są wielu rzeczy, które później w praktyce w pracy w szkole nie przydają im się. Uczą się nie tego, czego potrzebują. W innych krajach nacisk jest położony na praktyczną naukę zawodu - przyszli nauczyciele uczeni są nie tylko wszystkich niuansów uczenia innych, ale i stosowania ich. Nauczyciele fińscy kończąc studia są ukształtowanymi osobowościami, które wiedzą, jak pomagać uczniom" - mówiła Zawadowska.
Jej zdanie podzielił pedagog prof. Andrzej Janowski, były wiceminister minister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. "Od wielu lat praktyczne kształcenie nauczycieli leży zupełnie" - powiedział Janowski. Przypomniał, że dawniej w Polsce przy seminariach nauczycielskich funkcjonowały szkoły ćwiczeń, gdzie teoria była ściśle związana z praktyką. "Potem odeszliśmy na rzecz naukowego podejścia do nauki nauczania. Wydawało się, że wystarczy, jak będziemy czytali grube, mądre książki, żebyśmy wiedzieli, jak postępować z dziećmi. To błąd" - ocenił Janowski.
"Za sukcesami uczniów stoi zawsze świetne przygotowanie nauczycieli oraz ich dalsza praca nad sobą" - mówił także prof. Antoni Jeżowski, współzałożyciel Instytutu Badań w Oświacie. Przypomniał, że z badań międzynarodowych wynika, iż bez systematycznego dokształcania się pracownicy, w tym nauczyciele, cofają się w swoich umiejętnościach.
"Kształcimy dużo za dużo nauczycieli, niekoniecznie przygotowując ich w sposób rzetelny do wykonywania zawodu" - przyznała wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania MEN Anna Dakowicz-Nawrocka. Jak mówiła, do zawodu nauczycielskiego będą trafiać tylko najlepsi wtedy, gdy zawód nauczyciela stanie się zawodem prestiżowym. "Prestiż każdego zawodu, w tym zawodu nauczycielskiego, budują warunki jego wykonywania i wymagania stawiane przy uzyskiwaniu uprawnień do wykonywania zawodu" - powiedziała.
Przypomniała, że standardy kształcenia nauczycieli wprowadzono w Polsce po raz pierwszy dopiero w 2004 r. "Są one standardami wysoce niedoskonałymi. Po 5 latach konfrontacji z rzeczywistością uczelnianą na pewno wymagają zmian. Gruntowej zmiany wymaga też sposób organizacji kształcenia nauczycieli na uczelniach. Dopóki nie uporamy się z tym, w jaki sposób realizowane jest ono szkołach wyższych, dopóki uczelnie będą realizowały kształcenie nauczycieli w sposób dowolny, dopóty będziemy dyskutować na temat odpowiedniego przygotowania nauczycieli" - oceniła Dakowicz-Nawrocka.
Podkreśliła, że waga problemu jest znana rządowi. "Według zdecydowanej większości autorytetów w dziedzinie edukacji, wpływ jakości nauczycieli na wyniki uczniów jest kluczowy, ważniejszy od wielkości klas, wyposażenia szkół, nakładów finansowych na edukację" - zacytowała fragment rządowego raportu "Kapitał intelektualny Polski".

Źródło: Nauka w Polsce

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Kazimierz dnia 22. września 2009
"Według zdecydowanej większości autorytetów w dziedzinie edukacji, wpływ jakości nauczycieli na wyniki uczniów jest kluczowy, ważniejszy od wielkości klas, wyposażenia szkół, nakładów finansowych na edukację" - GrinGrin no to się naszym władzom musiało spodobać
A co do kształcenia nauczycieli, to święta racja
#2 | joanna dnia 22. października 2009
Sądzę, że większym problemem jest marne wykształcenie naszych decydentów.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

26. kwietnia 2024 13:07
Mój Dyrektor twierdzi, że nie może. Wizytator tak jej powiedział. A Rodzic zrezygnował Angry i co teraz z tym zrobić?

26. kwietnia 2024 07:49
Może

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png warsztaty dla grona [47]