ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,653
bullet.png Najnowszy użytkownik: Elrafa7

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Liderzy pomogą nauczycielom?
 


Liderzy pomogą nauczycielom?

Minister Katarzyna Hall chce zmian w Karcie nauczyciela. Resort już nad nimi pracuje. Chodzi przede wszystkim o reformę awansu zawodowego nauczycieli.
Obecnie zaczynają oni pracę jako stażyści, a ich kariera kończy się osiągnięciem stopnia nauczyciela dyplomowanego. Od stopnia awansu zależy wysokość wynagrodzenia. – Gdy ktoś w wieku 35 lat zostaje nauczycielem dyplomowanym, przez następne 20 lat pracuje bez finansowej motywacji, by się doskonalić – twierdzi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zgadza się, że potrzebna jest dyskusja o awansie zawodowym.
Minister edukacji nie chce zupełnie zmieniać ścieżki awansu. Jej zdaniem należałoby rozważyć wprowadzenie nowego stopnia – nauczyciela lidera, który w szkole otrzymywałby dodatkowe zadania, np. koordynowanie pracy innych. – Z taką funkcją związany byłby dodatek finansowy – mówi minister Hall.
Jednak prezes ZNP uważa, że mnożenie kolejnych dodatków nie jest dobrym pomysłem. – Należałoby uprościć naliczanie pensji nauczycieli i zwiększyć udział pensji zasadniczej w wynagrodzeniu – zaznacza.
MEN rozważa za to wycofanie tzw. dodatku wiejskiego. Katarzyna Hall tłumaczy, że wprowadzono go, by przyciągnąć nauczycieli do pracy na wsi. – Dziś nie spełnia on tej funkcji. Nie liczy się też do wysokości emerytury – twierdzi minister. Nie wiadomo, kiedy te zmiany wejdą w życie.
Pewne jest natomiast, że od nowego roku szkolnego zmienić się ma pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach. MEN chce, by specjaliści z poradni pracowali z uczniami bezpośrednio w szkołach. Mają też prowadzić warsztaty dla nauczycieli. Szkoła będzie również mogła sama, bez opinii poradni, decydować np. o przeniesieniu w ciągu roku ucznia do wyższej klasy.

Rzeczpospolita


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Pikotka dnia 27. listopada 2009
Bezpośrednia praca w szkołach jest prowadzona przez pracowników Poradni Psych - Ped. i to zarówno z uczniami jak i nauczycielami min. poprzez prowadzenie zajęć warsztatowych, pogadanek, prelekcji. Nie rozumiem więc na czym mają polegać owe zmiany. Jako pedagog Poradni powiem tylko, że diagnozowanie uczniów w szkołach niestety się nie sprwadza (dzwonki, szum , hałas i mnóstwo innych zakłócających czynników). Poza tym każdy pedaog, psycholog lub logopeda ma w poradni w gabinecie przygotowany warsztat pracy z niezbędnymi pomocami, testami itp. trudno by zapakować się z tym wszystkim i nieść do szkoły.
#2 | Kazimierz dnia 29. listopada 2009
Też tak myślę. Pewnie znowu skończy się na pozorowaniu działań
#3 | is dnia 29. listopada 2009
Zgadzam się z Pikotką i nie wiem,dlaczego zmieniac coś,co do tej pory raczej sie sprawdza. Pracownicy mojej poradni zawsze chętnie służą nauczycielom radą. Moze jedynie należałoby wznowic punkty konsultacyjne poradni w miejscowościach, które sa daleko oddalone od poradni i jest problem z dojazdem dzieci i rodziców. a co do tego nowego stopnia awansu- to cos mi sie wydaje,że o kasę tu chodzi.
#4 | monk dnia 02. grudnia 2009
Oby nie skończyło się na tym, że pracownicy poradni zastapią pedagogów szkolnych. Oszczędności nigdy dla ministerstwa za wiele, szczególnie w oświacie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

12. czerwca 2025 15:42
1-3 w Polsce, 4 czyli 5 włoska i teraz 5 polska szkoła.

12. czerwca 2025 15:41
czy dziecku, które uczyło się rok we włoskiej szkole, przysługują godziny dla powracających z zagranicy? Wg mnie, nie, ale może przepisy mówią coś innego?

12. czerwca 2025 08:56
Kazimierz,dziękuję
!

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum