ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 9

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,091
bullet.png Najnowszy użytkownik: Karolinaaa

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Dodatek dla nauczycieli w styczniu
 


Dodatek dla nauczycieli w styczniu

Od dziewięciu lat gminy mają obowiązek zapewnienia nauczycielom wynagrodzenia co najmniej na poziomie średnich płac określonych w Karcie Nauczyciela, mimo to wciąż nie wiedzą, jak je wyliczać.
Zgodnie z obowiązującym prawem, na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli samorządy mają czas tylko do końca grudnia. Jak podkreślają ich przedstawiciele, ze względu na realizację innych zadań, nie są w stanie dotrzymać tego terminu. Dlatego od dłuższego czasu walczyli o zmianę, w ich opinii, niekorzystnego przepisu. Ostatecznie samorządowcy przekonali parlament, rząd i oświatowe związki zawodowe do ich zmiany. Dzięki temu zyskały kolejny miesiąc na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli. Prezydent właśnie podpisał nowelizację z 19 listopada 2009 r. Karty Nauczyciela w tej sprawie. Czeka ona teraz na publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie w dniu ogłoszenia.
Nowelizacja ustawy, poza przesunięciem terminów, nałożyła na ministra edukacji narodowej obowiązek wydania rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez samorządy. Projekt rozporządzenia został skierowany już do konsultacji.
Zgodnie z nim wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego, który jest wypłacany nauczycielom nieosiągającym średnich płac, będzie ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, czyli bez względu na to, jak długo pracowali w danej szkole w ciągu roku.
– Wcześniej resort edukacji narodowej wyjaśniał nam, że dodatek uzupełniający mamy wypłacać tylko tym nauczycielom, którzy byli wykazani jako wciąż zatrudnieni w grudniu – wskazuje Sylwia Olek, zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Tczewie.
Kierując się tym wyjaśnieniem, dodatku nie dostaliby więc ci, którzy przestali pracować w szkole np. w sierpniu.
Według Sylwii Olek, zaproponowany w projekcie rozporządzenia sposób wpłaty dodatku dla wszystkich nauczycieli proporcjonalnie do czasu zatrudnienia jest bardziej sprawiedliwy.
W projekcie rozporządzenia został też określony wzór formularza sprawozdania z osiągania średnich płac, który musi zostać przygotowany przez wszystkie samorządy. Będą musiały je przesłać do 17 lutego do Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO), dyrektorom szkół i związków zawodowym.
– Domagaliśmy się wprowadzenia jednolitego wzoru dla wszystkich samorządów, bo w przeciwnym razie niemożliwe było skuteczne przeprowadzenie kontroli – mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie.
Tłumaczy, że po wejściu w życie rozporządzenia gminy będą kontrolowane dwukrotnie.
Obowiązek przygotowywania sprawozdania o wynagrodzeniach nauczycieli przez wszystkie samorządy krytykuje Zenon Szewczyk, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice (woj. małopolskie).
Jego zdaniem sposób wyliczania średnich jest bardzo skomplikowany, a rozporządzenie jest niczym innym jak kopią wcześniejszej instrukcji resortu edukacji narodowej, która zawierała błędy i była niezrozumiała.
35 mld zł wyniesie w 2010 roku subwencja oświatowa samorządów

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png egz.-mianowanie od s...
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
Najciekawsze tematy
bullet.png egz.-mianowanie o... [223]
bullet.png egzamin ósmoklas... [176]
bullet.png prawnik - prawo o... [2]