ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,653
bullet.png Najnowszy użytkownik: Elrafa7

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Dodatek dla nauczycieli w styczniu
 


Dodatek dla nauczycieli w styczniu

Od dziewięciu lat gminy mają obowiązek zapewnienia nauczycielom wynagrodzenia co najmniej na poziomie średnich płac określonych w Karcie Nauczyciela, mimo to wciąż nie wiedzą, jak je wyliczać.
Zgodnie z obowiązującym prawem, na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli samorządy mają czas tylko do końca grudnia. Jak podkreślają ich przedstawiciele, ze względu na realizację innych zadań, nie są w stanie dotrzymać tego terminu. Dlatego od dłuższego czasu walczyli o zmianę, w ich opinii, niekorzystnego przepisu. Ostatecznie samorządowcy przekonali parlament, rząd i oświatowe związki zawodowe do ich zmiany. Dzięki temu zyskały kolejny miesiąc na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli. Prezydent właśnie podpisał nowelizację z 19 listopada 2009 r. Karty Nauczyciela w tej sprawie. Czeka ona teraz na publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie w dniu ogłoszenia.
Nowelizacja ustawy, poza przesunięciem terminów, nałożyła na ministra edukacji narodowej obowiązek wydania rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez samorządy. Projekt rozporządzenia został skierowany już do konsultacji.
Zgodnie z nim wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego, który jest wypłacany nauczycielom nieosiągającym średnich płac, będzie ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, czyli bez względu na to, jak długo pracowali w danej szkole w ciągu roku.
– Wcześniej resort edukacji narodowej wyjaśniał nam, że dodatek uzupełniający mamy wypłacać tylko tym nauczycielom, którzy byli wykazani jako wciąż zatrudnieni w grudniu – wskazuje Sylwia Olek, zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Tczewie.
Kierując się tym wyjaśnieniem, dodatku nie dostaliby więc ci, którzy przestali pracować w szkole np. w sierpniu.
Według Sylwii Olek, zaproponowany w projekcie rozporządzenia sposób wpłaty dodatku dla wszystkich nauczycieli proporcjonalnie do czasu zatrudnienia jest bardziej sprawiedliwy.
W projekcie rozporządzenia został też określony wzór formularza sprawozdania z osiągania średnich płac, który musi zostać przygotowany przez wszystkie samorządy. Będą musiały je przesłać do 17 lutego do Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO), dyrektorom szkół i związków zawodowym.
– Domagaliśmy się wprowadzenia jednolitego wzoru dla wszystkich samorządów, bo w przeciwnym razie niemożliwe było skuteczne przeprowadzenie kontroli – mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie.
Tłumaczy, że po wejściu w życie rozporządzenia gminy będą kontrolowane dwukrotnie.
Obowiązek przygotowywania sprawozdania o wynagrodzeniach nauczycieli przez wszystkie samorządy krytykuje Zenon Szewczyk, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice (woj. małopolskie).
Jego zdaniem sposób wyliczania średnich jest bardzo skomplikowany, a rozporządzenie jest niczym innym jak kopią wcześniejszej instrukcji resortu edukacji narodowej, która zawierała błędy i była niezrozumiała.
35 mld zł wyniesie w 2010 roku subwencja oświatowa samorządów

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

12. czerwca 2025 15:42
1-3 w Polsce, 4 czyli 5 włoska i teraz 5 polska szkoła.

12. czerwca 2025 15:41
czy dziecku, które uczyło się rok we włoskiej szkole, przysługują godziny dla powracających z zagranicy? Wg mnie, nie, ale może przepisy mówią coś innego?

12. czerwca 2025 08:56
Kazimierz,dziękuję
!

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum