ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,653
bullet.png Najnowszy użytkownik: Elrafa7

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Zawieszony wychowawca ma prawo do połowy pensji
 


Zawieszony wychowawca ma prawo do połowy pensji

Pracownica od stycznia 2007 r. była zatrudniona w placówce opiekuńczo-wychowawczej na stanowisku młodszego wychowawcy. Placówka prowadzona była przez gminę.
We wrześniu 2008 r. przeciwko niej do sądu został wniesiony akt oskarżenia dotyczący pobicia jednego z wychowanków. Dyrektor placówki zawiesił ją więc w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania karnego i wstrzymał wypłatę wynagrodzenia za pracę.
Argumentował to tym, że zgodnie z art. 87a ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej oskarżony o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy zostaje z mocy prawa zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania.
Wychowawczyni od decyzji dyrektora odwołała się do sądu I instancji. Ten uznał, że w tym przypadku wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną, a nie za czas zawieszenia.
Sąd I instancji oddalił żądania wychowawczyni, która od wyroku wniosła apelację do sądu II instancji. Ten wskazał, że przy wprowadzaniu do wspomnianej ustawy art. 87a nie przewidziano prawa do wynagrodzenia dla zawieszonych pracowników. Podkreślił, że w analogicznej sytuacji (stosując art. 84 Karty Nauczyciela) wynagrodzenie pedagoga można ograniczyć najwyżej do połowy i to tylko wtedy, jeżeli pozwala na to jego sytuacja rodzinna.
Ze względu na wątpliwości interpretacyjne sąd II instancji zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym, czy wychowawcy oskarżonemu o popełnienie przestępstwa i zawieszonemu w pełnieniu obowiązków na czas trwania postępowania przysługuje wynagrodzenie w okresie zawieszenia.
Na wczorajszym posiedzeniu SN uznał, że wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej podlega ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458) i zgodnie z art. 35 ust. 2 tej ustawy ma od 1 stycznia 2009 r. prawo do połowy wynagrodzenia w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych.
SN wskazał, że w okresie zawieszenia wychowawcy obowiązywały dwie ustawy o pracownikach samorządowych. Jednak tylko ta obecnie obowiązująca przewiduje połowę wynagrodzenia dla pracownika w okresie jego zawieszenia w przypadku tymczasowego aresztowania.
– Jeśli ze względu na tymczasowe aresztowanie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, to tym bardziej jego wypłata jest uzasadniona w przypadku mniej dolegliwej kary, jaką jest zawieszenie w obowiązkach służbowych – mówi sędzia sprawozdawca Kazimierz Jaśkowski.
SN uznał, że przepisy prawa pracy można stosować szerzej, jeśli skutki samego zawieszenia i tymczasowego aresztowania nie umożliwiają podjęcia pracy.
Sygn. akt III PZP 4/09
13,6 tys. osób jest zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

12. czerwca 2025 15:42
1-3 w Polsce, 4 czyli 5 włoska i teraz 5 polska szkoła.

12. czerwca 2025 15:41
czy dziecku, które uczyło się rok we włoskiej szkole, przysługują godziny dla powracających z zagranicy? Wg mnie, nie, ale może przepisy mówią coś innego?

12. czerwca 2025 08:56
Kazimierz,dziękuję
!

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum