ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 8

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,084
bullet.png Najnowszy użytkownik: agata4523

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Dziennik elektroniczny nie zastąpił papierowego
 


Dziennik elektroniczny nie zastąpił papierowego

Od września szkoły mogą zamiast papierowego dziennika prowadzić elektroniczny. Dyrektorzy podkreślają, że ma on same zalety. Sebastian Więckowski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kwidzynie, zauważa, że dzięki jego wprowadzeniu uczniowie opuszczają mniej lekcji i mają mniej godzin nieusprawiedliwionych. Każdy rodzic otrzymuje osobisty login i kod, który umożliwia zarejestrowanie się na koncie dziecka i bieżące monitorowanie frekwencji i postępu w nauce.
Grażyna Piłat, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie, podkreśla, że system elektroniczny ułatwia pracę nauczycielom i dyrektorom. Wylicza średnią ocen uczniów i całych klas, tworzy zbiorcze raporty. Nauczyciele nie muszą już przygotowywać na wywiadówkę kartek z ocenami, bo drukują je z e-dziennika. Z kolei dyrektorzy mogą sprawdzać, czy nauczyciele na bieżąco oceniają uczniów, wpisują tematy lekcji itp.
Oponenci wprowadzania nowinek informatycznych do szkół twierdzili, że skoro rodzice będą mogli wszystko sprawdzić wirtualnie, to nie będą utrzymywali kontaktu ze szkołą. Z ankiety przeprowadzonej wśród 1056 rodziców przez firmę Librus wynika jednak, że 46 proc. z nich ma lepszy kontakt ze szkołą. E-dziennik bowiem daje też możliwość e-mailowania z nauczycielami czy czytania szkolnych ogłoszeń. Nie wiadomo jednak, ile szkół ma już e-dzienniki.
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie prowadzi takiej statystyki. Z danych firm sprzedających oprogramowanie wynika, że w sieci są oceny uczniów chodzących do około 2 tys. z prawie 30 tys. placówek. Większość poza e-dziennikiem prowadzi dziennik papierowy.
– Planujemy zrezygnować z wersji papierowej, ale wcześniej musimy mieć komputer i internet w każdej klasie, a na to potrzeba pieniędzy – wyjaśnia Sebastian Więckowski.

Rodzice za bieżący dostęp do ocen muszą płacić.

Zwykle pieniądze wpłacają bezpośrednio na konto firmy prowadzącej dziennik.
Grzegorz Żurawski, rzecznik resortu edukacji, informuje, że wszyscy rodzice powinni być traktowani jednakowo. Prywatna firma nie może przejmować kompetencji dyrektora szkoły i udostępniać możliwość zalogowania się do dziennika tylko tym rodzicom, którzy wykupili abonament. Ponadto pobieranie opłat bezpośrednio od rodziców przez firmę jest nieuprawnione. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty opłaty od rodziców mogą być pobierane na konto rady rodziców.
Rada może więc część funduszy przeznaczyć na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z funkcjonowaniem szkoły. Za udostępnienie rodzicom e-dziennika może też zapłacić organ prowadzący. Tak jest m.in. w Sopocie, gdzie miasto kupiło jednolity system dla wszystkich szkół.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]