ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 18

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,653
bullet.png Najnowszy użytkownik: Elrafa7

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Pomoc materialna dla uczniów bez podatku
 


Pomoc materialna dla uczniów bez podatku

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym przyznane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zwolnione są w całości z PIT. Znowelizowane przez Sejm 22 stycznia przepisy ustawy o systemie oświaty regulują możliwość upoważnienia przez radę gminy kierownika ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia postępowania w sprawie przyznawania takiej pomocy, np. w postaci stypendium socjalnego czy zasiłku szkolnego. Przyznana w tej sposób pomoc socjalna objęta będzie zwolnieniem podatkowym.

Wsparcie z gminy

Jak wyjaśnia Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Tax-Net Księgowość Podatki Doradztwo, obecnie sprawy z zakresu rozpatrywania wniosków i przyznawania indywidualnych świadczeń pomocy materialnej dla uczniów należą do właściwości wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
– Uczniowie lub ich rodzice, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, składają wnioski o stypendium szkolne do odpowiedniego wydziału urzędu gminy, jednak zwykle i tak weryfikują je pracownicy ośrodka pomocy społecznej – mówi Grażyna Nelip.
Jej zdaniem nowelizacja ustawy o systemie oświaty i przyznanie kompetencji do przyznawania uczniom indywidualnych świadczeń pomocy materialnej ośrodkom pomocy społecznej pozwoli lepiej zorganizować pracę urzędników i może przyspieszyć obieg dokumentów. Po jej wejściu w życie rodzice czy uczniowie będą mogli składać wnioski bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej.
– Uchwalone zmiany nie będą miały wpływu na obowiązujące do tej pory zwolnienie pomocy materialnej dla uczniów z podatku dochodowego – podkreśla Grażyna Nelip.

Rozwiązania podatkowe

Zwolnienie dla pomocy dla uczniów wynika z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który dotyczy świadczeń pomocy materialnej, m.in. dla uczniów, które pochodzą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i są przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty. Jeżeli zatem stwierdzimy, że np. stypendium stanowi pomoc materialną o charakterze socjalnym, przyznane zostało przez organ samorządu terytorialnego, a podstawą prawną jego udzielenia są przepisy o systemie oświaty, to wypełnione będą wszystkie przesłanki dla zastosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT.
Stypendia dla uczniów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub przyznane przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, są zwolnione z podatku do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT).
Zmiany w ustawie o systemie oświaty w przyszłym tygodniu rozpatrzy Senat.

Ważne

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów, które są w całości zwolnione z PIT, przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta)

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

12. czerwca 2025 15:42
1-3 w Polsce, 4 czyli 5 włoska i teraz 5 polska szkoła.

12. czerwca 2025 15:41
czy dziecku, które uczyło się rok we włoskiej szkole, przysługują godziny dla powracających z zagranicy? Wg mnie, nie, ale może przepisy mówią coś innego?

12. czerwca 2025 08:56
Kazimierz,dziękuję
!

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum