ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 15

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Z bloga Pani Minister
 


Z bloga Pani Minister


13-05-2010
Biblioteki w szkołach też będą!
Po moim poprzednim wpisie, dementującym przypisywane mi różne zamiary likwidacyjne, otrzymałam kilka pytań od środowiska bibliotekarzy. Prawdą jest, że to środowisko straszono również – zamiarem likwidacji bibliotek szkolnych.

Tę pogłoskę również dementuję!

Biblioteki w szkołach mają dalej istnieć, a chciałabym, żeby nawet były wyposażone lepiej, czynne dłużej i mogły służyć całemu lokalnemu środowisku, jeśli innych bibliotek w okolicy brakuje. Będę sprzyjać propozycjom rozwiązań to umożliwiających. Ale uczeń i nauczyciel bibliotekę muszą mieć w szkole!

28-12-2010
Wczorajsza gazeta wznieciła znowu niepokoje w środowisku bibliotekarzy, pojawiające się już jakiś czas temu. Ponieważ dostaję od przedstawicieli tego środowiska listy, niżej zacytuję swoją odpowiedź na jeden z nich. Myślę, że wyprzedzi ona kolejne listy na ten sam temat.

...Bardzo mi przykro, że w gazecie ukazał się artykuł przypisujący mi intencje, których nie mam. Doceniam rolę nauczycieli-bibliotekarzy w szkołach. Na pewno powinni mieć oni prawo do awansu zawodowego, takiego jak wszyscy inni nauczyciele. Temat, który zdarzało mi się poruszać, to stworzenie możliwości aby lokalnie - tam gdzie może być taka potrzeba - stworzyć możliwość działania bibliotek szkolnych w wakacje, czyli uczynienia z bibliotek szkolnych (także ze świetlic), miejsc nie-feryjnych. Jak wiadomo wielu nauczycieli, z wielu placówek oświatowych (na przykład przedszkola, poradnie), funkcjonuje obecnie w rytmie nie-feryjnym i mają status nauczyciela (inaczej uregulowane prawo do urlopu). Ponieważ wcale nie wszędzie pewnie są takie potrzeby, mówiłam tu o możliwości lokalnej, a nie zmianie centralnej. Połączonej oczywiście z lokalnym systemem wynagradzania, motywowania itp. Chodziło mi o to, żeby w miejscach gdzie dzieci nie mają zafundowanych przez rodziców atrakcyjnych ferii czy wakacji, miały dostęp do książki i profesjonalnej opieki. Ten pomysł oczywiście wymaga gruntownych zmian w prawie i bez zmiany Karty Nauczyciela nie może wejść w życie. Dlatego szkoła - także biblioteka i świetlica szkolna - w bardzo wielu miejscach, gdzie mogłaby pełnić ważną rolę w wakacje (choćby przez część wakacji), musi być wtedy miejscem zamkniętym na cztery spusty. Pomimo tego, że to mogłoby być najlepsze miejsce na wakacje dla wielu dzieci mających trudną sytuację domową lub bardzo zapracowanych i nie mających dla nich dużo czasu rodziców. Przy okazji dające szansę na uczenie czytania dla przyjemności, a nie tylko dlatego, że zadano kolejną lekturę. Czyli na realizację misji Państwa - bibliotekarzy szkolnych - w szerszym zakresie...


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Kazimierz dnia 28. grudnia 2010
Bardzo mi przykro, że w gazecie ukazał się artykuł przypisujący mi intencje, których nie mam.

Droga Pani Minister!!! A może by tak określiła Pani w sposób jasny, prosty i jednoznaczny, jakie są Pani intencje nie tylko w tej sprawie???
#2 | timon dnia 28. grudnia 2010
No tak- masz rację Kaziu, chciałoby się konkretów. Chociaż jeden wniosek mi się nasuwa-wszystko dla dobra dziecka. Tylko czy już tego nie przerabialiśmy?
#3 | is dnia 28. grudnia 2010
Biblioteka i świetlica szkolna najlepszym miejscem na wakacje dla dzieci mających trudną sytuację domową lub zapracowanych rodziców? No, tak za komuny to były kolonie, półkolonie, nieobozowa akcja letnia. Tam raczej nie zajmowano się uczeniem czytania dla przyjemności. A może pani minister zapytałaby uczniów, co sądzą o tym pomyśle?
#4 | Kazimierz dnia 28. grudnia 2010
Is, już widzę te tabuny uczniów, którzy w wakacje zamiast nad wodę (u nas Zakrzówek albo Bagry) pędzą do bibliotekiGrinGrinGrin

I jeszcze coś w sprawie informacji. W 1991 roku zbadano w Banku Lloyds'a jakość komunikacji wewnętrznej. I co się okazało? 70% pracowników czuło się permanentnie niedoinformowanych, w jaki sposób polityka firmy (czytaj Pani Minister) wpłynie na ich losy, a plotki okazały się substytutem rzetelnej informacji: uchodziły za bardziej wiarygodne i celne źródło wiadomości. Coś nam to przypomina?
#5 | Tomek dnia 28. grudnia 2010
Obserwując pracę świetlicy szkolnej to myślę, ze na brak chętnych w wakacje by nie narzekała. Co do biblioteki, może być gorzej, ale jak zorganizowali by fajne zajęcia ... czemu nie.
Tylko nauczyciele-bibliotekarze i nauczyciele-świetlicy za te same pieniądze więcej pracować pewnie by nie chcieli (i czego się tu dziwić).
#6 | is dnia 29. grudnia 2010
Według mnie problem jest w tym,że w czasie wakacji uczniowie powinni przede wszystkim przebywać na dworze a nie w pomieszczeniach świetlicy czy biblioteki. Oczywiście na pewno znajdzie się grupka dzieci, które chętnie spędzą po kilka godzin przy komputerach pod okiem bibliotekarza czy na świetlicy ale chyba to nie jest najlepszy sposób na wakacyjny wypoczynek.
#7 | DamianK dnia 29. grudnia 2010
To ja po cichutku zapytam - czy nauczyciele będą jedyną branżą pracującą CAŁY rok bez urlopu? Misja misją, ale nigdzie poza peanami na cześć pracy dla ludu i z ludem nigdzie nie pisze o wypoczynku.. Z notek wywnioskowałem, że praca w wakacje, ferie etc owszem..o urlopie nijak nie mogę się doczytać.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]