ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 1

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,655
bullet.png Najnowszy użytkownik: martamlo

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
O nauczycielach , bez nauczycieli
 


O nauczycielach , bez nauczycieli

Ministerstwo Finansów wraz z samorządami przygotowuje pakiet deregulacyjny, który da władzom lokalnym więcej swobody w gospodarowaniu pieniędzmi. Ma to poprawić ich sytuację finansową i ułatwić wdrożenie ostrzejszych reguł dotyczących zadłużania.
Samorządowcy mówią o ograniczeniu nauczycielskich przywilejów, zniesieniu sztywnych limitów zatrudnienia w ośrodkach pomocy społecznej i możliwości samodzielnego ustalania lokalnych podatków bez ulg narzuconych przez posłów.
MF i samorządowcy biorą pod uwagę, że zmiany trzeba będzie podzielić na dwa pakiety. Pierwszy pod obrady rządu trafi najpóźniej w marcu, drugi - z początkiem 2012 r.

Spotkanie u Rostowskiego

Jak dowiedział się „DGP”, robocze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w resorcie finansów już jutro. O tym, że są szanse na zmianę niewygodnych dla samorządów przepisów – o co niejednokrotnie postulowały – dowiedziały się w zeszłym tygodniu na spotkaniu z ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Wcześniej rząd był głuchy na ich prośby.
– Dziś Ministerstwu Finansów zależy na ograniczeniu deficytu i zablokowaniu zadłużania samorządów – mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich. W tej sytuacji konieczne są albo wzrost dochodów, albo ograniczenie wydatków. Ale jak podkreśla Grobelny, władze lokalne nie mają zbyt dużego pola manewru, bo w wielu sprawach rozstrzygają posłowie. – Zmiany dotyczące ulg i stawek PIT, wprowadzone przez PiS, podwyżki Tuska dla nauczycieli czy zwolnienia choćby szpitali i szkół z lokalnych opłat biją w nasze dochody – dodaje Grobelny.
Samorządowcy domagają się tego, aby każda zmiana przepisów była wcześniej oceniana pod względem skutków finansowych dla samorządowych kas. Wiele z nich, jak zauważa Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich, generuje nieuzasadnione wydatki – np. zmuszając wszystkie samorządy, by niezależnie od sytuacji u siebie zatrudniały tyle samo pracowników opieki społecznej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
Zdaniem samorządowców uelastycznienia wymagają m.in. przepisy dotyczące edukacji. Samorządy powinny mieć większą swobodę w łączeniu placówek, ewidencjonowaniu czasu pracy nauczycieli czy ich wynagradzaniu. Np. nauczyciel mający niewiele godzin w jednej szkole musiałby pracować w ramach jednego etatu w kilku placówkach.
Dla przedstawicieli gmin bolesny jest też obowiązek wyrównywania najniższych płac do nauczycielskiej średniej.
– To nie służy motywowaniu do pracy – ocenia Grobelny. A Jerzy Regulski, doradca prezydenta ds. samorządów, mówi: – Karta nauczyciela to zabytek z innej epoki, a warunki pracy nauczycieli w dużych miastach i w małych wsiach są zupełnie inne, więc nie można centralnie narzucać wszystkim identycznych reguł.
Dzięki zmianom w Karcie nauczyciela czy opiece społecznej samorządy może nie zaoszczędzą zbyt wiele, ale wolniej będą im rosły koszty. Z kolei wzrost dochodów samorządów można by osiągnąć, likwidując lub zmniejszając część ulg w lokalnych podatkach – np. od nieruchomości dla placówek edukacyjnych, zdrowotnych. Oraz wprowadzając nowe opłaty, np. podatek katastralny. Ale jak zauważa Ryszard Grobelny, w roku wyborczym raczej takich niespodzianek nie należy się spodziewać.
Prezydent proponuje
– Przepisy odbierają samorządom samorządność. Jest ich zdecydowanie zbyt dużo i szalenie hamują podejmowanie decyzji dostosowanych do lokalnych potrzeb – mówi „DGP” Jerzy Regulski.
I podkreśla, że trzeba wrócić do klauzuli generalnej, zawartej m.in. w konstytucji – że gmina ma prawo podejmować wszystkie decyzje niezastrzeżone dla innych organów. Zespół prezydencki pracuje nad własnym pakietem zmian, tyle że bardziej strukturalnych niż finansowych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Kazimierz dnia 23. stycznia 2011
"Nic o was, bez was". Tak mówił Donald Tusk do nauczycieli i nauczycielek podczas 40. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP w listopadzie 2010 r.
#2 | reszta dnia 23. stycznia 2011
Chciałam się wpiąć w news'a, ale... tu podrzucę http://praca.gaze...yjnym.html
#3 | Tomek dnia 24. stycznia 2011
Hmm.. chcą, aby szkoły płaciły podatek lokalny. Podatek pójdzie do kasy miasta, miasto musi dać szkole kasę, aby ta zapłaciła za ten podatek ... e e eeeee :/
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. lipca 2025 21:09
Czy to Wasza prośba o wgląd w sytuację rodziny, czy to odpowiedź na monit sądu......

02. lipca 2025 21:08
To zależy w jakiej sprawie, to pismo, z czyjej inicjatywy itd.

02. lipca 2025 17:18
Witam. Jakie informacje o dziecku w szkole powinny być zawarte w piśmie do sądu. Jak wygląda szablonowo takie pismo?

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum