ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 14

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Likwidacja szkół tylko za zgodą kuratora?
 


Likwidacja szkół tylko za zgodą kuratora?

Chcemy przywrócić w ustawie oświatowej zapis, który mówi, że na likwidację szkoły musi się zgodzić kurator oświaty – mówi poseł Artur Ostrowski (SLD) z Komisji Edukacji. – Teraz zdarza się, że samorządy zbyt łatwo podejmują decyzję o zamknięciu placówki i nie ma kontroli nad tym procesem – wyjaśnia i podaje przykład Łodzi, gdzie do likwidacji zgłoszono kilkanaście placówek.
Poseł zapowiada, że na posiedzeniu Komisji Edukacji, kiedy będzie omawiany przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy oświatowej, Lewica zgłosi swoją poprawkę. Rządowy projekt zawiera m.in. zapisy likwidujące kuratoria w obecnej formie i utworzenie nowych instytucji zarządzających oświatą. Do Sejmu ma trafić w kwietniu.
Ustalania z kuratorem, która szkoła może być zamknięta, chcą też przedstawiciele rodziców. – Zbieramy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która m.in. zniesie łatwą ścieżkę likwidacji – mówi Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców (by posłowie zajęli się projektem, trzeba zebrać 100 tys. podpisów). – Teraz rodzice nie mają się do kogo zwrócić, jeśli samorząd zdecyduje, że placówkę trzeba zamknąć.
W 2009 r. Sejm przyjął zmiany w prawie oświatowym. Od tej pory samorząd nie musi mieć już zgody kuratora na likwidację placówki. Wystarczy jego opinia, która nie jest wiążąca.
Na początku tego roku samorządy po raz pierwszy zastosowały nowe prawo. Do likwidacji do końca lutego zgłoszono 457 szkół (na ostateczne decyzje gminy mają czas do końca roku szkolnego).
– Gdyby nadal liczył się głos kuratora, to wiele z tych decyzji musiałoby ulec zmianie – uważa Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – W Łodzi mieliśmy np. przypadki szkół przeznaczonych do likwidacji, które niedawno były remontowane i nie brakowało w nich uczniów. Ktoś powinien zweryfikować powody zamykania takich placówek.
Czy Lewica przekona innych posłów? – Kurator winien mieć większy wpływ na sieć szkół, a nie tylko być poinformowany o tym, co chce zrobić samorząd
– zgadza się Tadeusz Sławecki (PSL), wiceszef Komisji Edukacji. Wzmocnienia kuratorów chce też PiS. – Lokalni politycy często nie inwestują w oświatę, bo tę inwestycję widać po latach. Łatwiej jest zlikwidować z powodów finansowych szkołę i pieniądze przeznaczyć na drogi, by mieszkańcy widzieli, że wójt działa na ich rzecz – komentuje Marzena Machałek (PiS).
Przewodniczący Komisji Edukacji Andrzej Smirnow (PO) zapewnia, że zawsze jest miejsce na dyskusje nad zmianami w ustawach, ale zaznacza, że pomysł Lewicy zaprzecza wprowadzanej reformie oświaty.
– Zmierza ona do wyraźnego rozdzielania zadań kuratora, który ma odpowiadać za jakość dydaktyki, oraz samorządu, który ma dbać o funkcjonowanie szkół – mówi.

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | is dnia 01. kwietnia 2011
Ale przecież kuratoriów z w związku z tym chyba kuratorów ma już nie być?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]