Elektroniczne dzienniki
Szkolne czy przedszkolne dzienniki mogą być prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej, pod warunkiem jednak uzyskania na to zgody organu prowadzącego daną szkołę lub placówkę. Wynika to m.in. stąd, że wprowadzenie systemu informatycznego, umożliwiającego prowadzenie dzienników w formie elektronicznej, wiąże się z koniecznością poniesienia określonych nakładów finansowych związanych z wyposażeniem placówki w odpowiedni sprzęt komputerowy i oprogramowanie, a nierzadko związanych również z potrzebą przeszkolenia kadry pedagogicznej.
Wymagane jest także. wprowadzanie metod przydzielania i kontrolowania dostępu do danych stanowiących dziennik elektroniczny, zabezpieczenie zgromadzonych w nim danych przed dostępem osób nieuprawnionych. Elektroniczny dzienniki musi być także odpowiednio zabezpieczony przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą danych. Musi także automatycznie rejestrować historię zmian i ich autorów.
Szacuje się, że obecnie 0,3 proc. szkół w Polsce prowadzi, obok dziennika w formie papierowej, również dziennik lekcyjny w formie elektronicznej. Szkoły te korzystają z dostępnych na rynku programów komputerowych, służących do rejestracji różnych informacji o uczniu i informacji o prowadzonych zajęciach. Rozporządzenie Minister Edukacji Narodowej otwiera drogę do lepszej informatyzacji szkół.
Rodzice będą mogli na bieżąco kontrolować postępy swoich dzieci w szkole, sprowadzać nieobecności czy spóźnienia, a także zyskają łatwiejszy kontakt z gronem pedagogicznym. Dla nauczycieli elektroniczny dziennik to spore ułatwienia, gdyż zdejmie z nich konieczność ręcznego wyliczania wszystkich zestawienia z ocen czy absencji ucznia. Pozwoli on także na łatwiejszy i szybszy kontakt z rodzicami.
|