ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 18

bullet.png Użytkowników online: 1
mucha27

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Nauczyciel w szkole przez 40 godzin
 


Nauczyciel w szkole przez 40 godzin

W gminie Repki (woj. mazowieckie) od września nauczyciele nie spędzają w szkole tylko czasu wynikającego z tzw. pensum, które zgodnie z Kartą nauczyciela wynosi przeciętnie 18 godzin tygodniowo. Władze gminy zobowiązały dyrekcje szkół, by nauczyciele świadczyli pracę przez 40 godzin w tygodniu, czyli tyle, ile zgodnie z kodeksem pracy wynosi etat pracownika.
– Nie robię nic nadzwyczajnego. Działam zgodnie z prawem. Gmina płaci nauczycielom nie za pensum, ale za 40 godzin tygodniowo – mówi Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, wójt gminy Repki.
W tym czasie nauczyciele pozostają do dyspozycji szkoły. Po zakończonych lekcjach mogą np. udzielać konsultacji uczniom, sprawdzać prace domowe, przygotowywać się do zajęć czy spotykać z rodzicami.
Środowisko nauczycielskie jest oburzone, ale na razie nie ma protestu ani skargi do inspekcji pracy. – Analizujemy sprawę. Naszym zdaniem są łamane przepisy, ale nie chcemy eskalować konfliktu. Liczymy, że wójt zmieni zdanie – mówi Danuta Zadrożna, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sokołowie Podlaskim.
O tym, że zmuszanie nauczycieli do przebywania w szkole przez osiem godzin dziennie jest niezgodne z prawem, przekonany jest Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
– Zgodnie z art. 42 Karty nauczyciela pedagog może być rozliczany z obowiązkowego pensum, a nie z 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy – wyjaśnia.
Nie jest to pierwsza próba zmiany praktyki dotyczącej obecności nauczycieli w szkołach. Kilka lat temu burmistrz Reglicy (woj. małopolskie) chciał wprowadzić dla nich karty pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał to za niezgodne z prawem. Jego zdaniem milczenie Karty nauczyciela na temat ewidencjonowania czasu koniecznego na czynności związane z przygotowaniem się do zajęć czy samokształceniem należy traktować jako świadomy wybór ustawodawcy, aby nie wprowadzać ewidencji czasu wykonywania tych obowiązków.

Źródło: Rzeczpospolita




Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#21 | Rafal dnia 29. listopada 2011
Wiem, ale oni cały czas dążą do likwidacji KN żeby móc decydować o szkolnictwie wg. własnego uznania.
#22 | ss dnia 04. grudnia 2011
A ja myślę że nawet jak wprowadzą nam 40 godzin w szkole to i tak całą resztę będziemy robić w domu. W mojej szkole mam dostęp do ksera i komputera w bibliotece ( oczywiście w godzinach urzędowania) ale zaznaczam, że wówczas przy komputerze mogą też przebywać uczniowie zatem chyba niezręczne a wręcz nie dopuszczalne byłoby wykonywanie przy nich pewnych prac ( np: przygotowanie klasówki). Jeżeli stworzą nam warunki to chętnie posiedzę w szkole od 8 do 16 ale w zamian nie chcę słyszeć że znowu trzeba przyjść w sobotę, na dyskotekę czy też jechać na wycieczkę. Niemal każdego dnia tłumaczę się mężowi dlaczego to znowu wyszłam z pracy dużo później a wobec dziecka mam wyrzuty sumienia gdy mamusia po pracy zamiast poświęcić mu czas siada do swojej a jakże - znowu pracy.
Ale co tam, i tak społeczeństwo uważa nas za nierobów.

P.S. Ostatnio coraz częściej spotykam się z tym, że uczniowie nie mają motywacji do nauki.
Jak ich zmotywować skoro oni doskonale wiedzą, ze nauczyciel skończywszy zazwyczaj kilka kierunków studiów a zarabia mniej niż niejeden absolwent szkoły zawodowej?!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]