ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 2

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,655
bullet.png Najnowszy użytkownik: martamlo

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Wystąpienia Zarządu Głównego ZNP do wojewodów i kuratorów
 


Wystąpienia Zarządu Głównego ZNP do wojewodów i kuratorów

Ustawodawca w art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy Karta Nauczyciela przekazał kompetencje organowi prowadzącemu do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, tj. zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów, pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.
Realizacja w praktyce tej kompetencji nie może jednak oznaczać dowolnego i arbitralnego działania samorządów. Organ prowadzący tworząc akt prawa miejscowego nie może przekraczać norm prawnych zawartych w akcie nadrzędnym jakim jest ustawa Karta Nauczyciela regulujących kwestie czasu pracy nauczycieli, w tym nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jst.
Pomimo zamieszczenia na wniosek ZNP na stronie MEN stanowiska Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli: psychologów, logopedów, pedagogów oraz pomimo nadzoru prawnego wojewody, jak również ustawowego obowiązku sprawowania przez kuratorów oświaty w imieniu wojewodów nadzoru nad publicznymi szkołami i placówkami oraz kontroli tego nadzoru przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, w dalszym ciągu funkcjonują w obrocie prawnym wadliwe uchwały. Ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz na poziomie nie tylko 40, ale również 38, 35, 33 po doliczeniu obowiązkowych 2 godzin realizowanych na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a spowoduje ,że realizacja pozostałych elementów czasu pracy, o których mowa w art. 42 ust. 2 i 3 (zadań statutowych szkoły, przygotowania do zajęć, samokształcenia i doskonalenia zawodowego) będzie następowała z przekroczeniem 40 godzinnej tygodniowej normy pracy, o której mowa w art. 42 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela.
W związku z powyższym ZG ZNP postanowił o skierowaniu w dniu 27 marca br. wniosków do wojewodów o podjęcie działań w trybie art. 93 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz do kuratorów o podjęcie działań w trybie art. 34 ust. 5 ustawy o systemie oświaty w celu wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwych uchwał.

Wystąpienie do Pana Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego i Pana Karola Semika, mazowieckiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XXI/111/2012 Rady Gminy Jabłonna Lacka z dnia 23 maja 2012 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, logopedów w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolu prowadzonych przez gminę Jabłonna Lacka oraz nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin zajęć, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego w dniu 17 grudnia 2012 r. poz. 9868.
2.
Uchwały Nr 14.90.2012 Rady Gminy Grabów Nad Pilicą z dnia 16.04.2012 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XXVI/125/09 Rady Gminy Grabów nad Pilicą z dnia 27 kwietnia 2009 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół i placówek nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, w tym:
• nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin,
• nauczycieli pedagogów.
nieogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwały te rażąco naruszają prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów i logopedów zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Jabłonna Lacka na poziomie 38 godzin zajęć oraz w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów i logopedów zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Grabów nad Pilicą na poziomie 40 godzin zajęć.
Ponadto uchwała Rady Gminy Grabów rażąco narusza prawo w zakresie w jakim weszła w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 09.2012 r. w związku z faktem niedopełnienia przez Gminę Grabów nad Pilicą obowiązku przekazania uchwały do publikacji w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym, do czego zobowiązują zapisy ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. 2000 Nr 62, poz. 718 z póź.zm).

Wystąpienie do Pani prof. Jolanty Szołno-Koguc, wojewody lubelskiego i Pana Krzysztofa Babisza, lubelskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XXI/104/2012 Rady Gminy Ruda-Huta z dnia 28 września 2012 r. zmieniającej uchwałę w sprawie rozliczenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, zasad udzielania i rozmiaru udzielanych zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego w dniu 29 listopada 2012 r., poz. 3939.
2.
Uchwały Nr XXII/207/2012 Rady Gminy Chełm z dnia 30 listopada 2012 r. zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, przyznania zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagoga szkolnego, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego w dniu 21 grudnia 2012 r., poz. 4482.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwały te rażąco naruszają prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów oraz doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Ruda-Huta na poziomie 38 godzin zajęć oraz w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela pedagogów szkolnego, logopedy i psychologa zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Chełm na poziomie 40 godzin zajęć.

Wystąpienie do Pana Aleksandra Marka Skorupy, wojewody dolnośląskiego i Pani Beaty Pawłowicz, dolnośląskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XVI/95/2012 Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki z dnia 30 marca 2012 r. o zmianie uchwały nr XLIII/208/10 Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, psychologów, logopedów, pedagogów, doradców zawodowych, nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne oraz realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego w dniu 27 kwietnia 2012 r., poz. 1598.
2.
Uchwały Nr 0007.XX.114.2012 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli szkół niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym obowiązkowym tygodniowym wymiarze zajęć, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego w dniu 27 lipca 2012 r., poz. 2695.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwały te rażąco naruszają prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustalają tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów oraz doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę Kamieniec Ząbkowicki oraz miasto Złotoryja na poziomie 35 godzin zajęć.

Wystąpienie do Pana Jerzego Millera, wojewody małopolskiego i Pana Aleksandra Palczewskiego, małopolskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XXI/136/12 Rady Miejskiej w Bobowej z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie zasad obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli pełniących obowiązki w ich zastępstwie oraz ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, logopedów zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Bobowa, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego w dniu 20 czerwca 2012 r., poz. 2842.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwała ta rażąco narusza prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustala tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, logopedów w szkołach prowadzonych przez gminę Bobowa na poziomie 35 godzin zajęć.

Wystąpienie do Pana Zygmunta Łukaszczyka, wojewody śląskiego i Pana Stanisława Fabera, śląskiego kuratora oświaty w sprawie:
1.
Uchwały Nr XX/250/12 Rady Gminy Bobrowniki z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie określenia rozmiaru i zasad udzielania dyrektorom szkół, przedszkoli i zespołów obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz oraz ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga, psychologa, logopedy i nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego w dniu 18 czerwca 2012 r., poz. 2470.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwała ta rażąco narusza prawo, tj. zapisy art. 42 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie w jakim ustala tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów i logopedów w szkołach prowadzonych przez gminę Bobrowniki na poziomie 33 godzin zajęć.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego będzie oczekiwał informacji o działaniach podjętych w wyżej wymienionych sprawach.

Źródło: ZNO


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Bo60 dnia 30. marca 2013
Bardzo dobra wiadomość! Miejmy nadzieję, że MEN jednak określi nam pensum Smile
#2 | biedroneczka dnia 31. marca 2013
Bo60, dodaj, że może określi pensum na ODPOWIEDNIM poziomie - trzeba być precyzyjnym w wypowiadaniu życzeńSmile
#3 | belferka 1 dnia 01. kwietnia 2013
Przepraszam, że zabijam entuzjazm, to tylko wystąpienia, to nic konkretnego nie oznacza. Moje aktualne pensum to 33 godziny w tygodniu z dojazdami do 2 szkół to 34 godziny. Co będzie jeśli wszystkim nam zrównają pensum na poziomie 40 godzin ?
#4 | biedroneczka dnia 01. kwietnia 2013
belferko, wolę nawet nie myśleć co będzie - współczuję 33h, nie da się w takich warunkach efektywnie pracowaćSad
#5 | belferka 1 dnia 01. kwietnia 2013
dziękuję za współczucie Wink
#6 | nina29 dnia 02. kwietnia 2013
działania samorządów w ich mniemaniu są ekonomicznie uzasadnione 40 h pensum, od nowego roku szkolnego zrobienie 1/2 etatu i za połowę kasy mają wykształconego specjalistę na tylu godzinach ile ma każdy belfer i tyle....
#7 | martat dnia 03. kwietnia 2013
a ja pracuję już 2 lata na 35+2 w szkole podstawowej teraz żeby było ciekawiej op zdecydował że trzeba oszczędzać i w podstawowej mam mieć pół etatu i w gimnazjum też pół a co niech się pedagog do czegoś przyda skoro jest -fajnie ? ta samowolka opów jest nienormalnaAngry
#8 | belferka 1 dnia 03. kwietnia 2013
Moim zdaniem jest nas zbyt mało żebyśmy mogli cokolwiek wskórać i tyle, alt gratuluję zapału.
#9 | belferka 1 dnia 03. kwietnia 2013
biedroneczko nie jest źle to tylko 34 godziny, mogłoby być przecież np. 60 ..... :|a dlaczego nie?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. lipca 2025 21:09
Czy to Wasza prośba o wgląd w sytuację rodziny, czy to odpowiedź na monit sądu......

02. lipca 2025 21:08
To zależy w jakiej sprawie, to pismo, z czyjej inicjatywy itd.

02. lipca 2025 17:18
Witam. Jakie informacje o dziecku w szkole powinny być zawarte w piśmie do sądu. Jak wygląda szablonowo takie pismo?

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum