ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 5

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,653
bullet.png Najnowszy użytkownik: Elrafa7

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Uczelnie wykształcą magistrów kosmetologii i bhp
 


Magister od make-up'u

Magister kosmetologii będzie musiał posiadać umiejętności pozwalające na wykonywanie zabiegów kosmetycznych, współpracę z lekarzem dermatologiem i firmami kosmetycznymi oraz kierowanie zespołem kosmetologów. Z kolei absolwent kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy będzie umiał ocenić ryzyko zawodowe oraz kontrolować przestrzeganie przepisów i zasad bhp.
Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki. Wejdzie ono w życie 1 października 2009 r.
Nowe przepisy określają standardy kształcenia na nowym kierunku (bezpieczeństwo i higiena pracy) i poziomach studiów (studia magisterskie z kosmetologii, studia licencjackie i magisterskie oraz jednolite magisterskie na kierunkach malarstwo, grafika, rzeźba).
– Studia na kierunku bhp będą mogły ruszyć w roku akademickim 2010/2011 – mówi prof. Jerzy Błażejowski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Jest to nowy kierunek studiów i uczelnie muszą zgłosić chęć jego prowadzenia do końca maja roku poprzedzającego ten, w którym rozpocznie się nabór na I rok. Część szkół wyższych spełniła ten obowiązek już w tym roku, spodziewając się, że w najbliższym czasie wejdą w życie standardy kształcenia na tym kierunku.
Z kolei studia II stopnia (magisterskie) na kierunku kosmetologia mogą ruszyć jeszcze wcześniej.
– Uczelnie, które teraz prowadzą już studia licencjackie na tym kierunku, mogą szybko przygotować się do organizacji studiów magisterskich i rozpocząć nabór w trakcie najbliższego roku akademickiego. Sądzę, że będzie to zgodne z prawem – mówi prof. Jerzy Błażejowski.
Projekt standardów kształcenia przewiduje, m.in. że w trakcie studiów I stopnia (licencjackich) na kierunku bhp studenci będą musieli odbyć co najmniej 75 godz. zajęć z matematyki, po 45 godz. z chemii i materiałoznawstwa oraz 30 godz. nauki prawa (plus dodatkowe zajęcia z prawnej ochrony pracy). Z kolei studia magisterskie z kosmetologii obejmą co najmniej po 45 godz. zajęć z chirurgii plastycznej oraz przemysłowej produkcji kosmetyków i po 30 godz. zajęć z endokrynologii, onkologii skóry i toksykologii kosmetyków. Będą uczyć się też prawa (45 godz.) oraz wytwarzania kosmetyków (45 godz.).
Okazuje się, że zarówno kosmetologia, jak zajęcia z zakresu bhp to atrakcyjne kierunki dla kandydatów na studia.
– Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie o jedno miejsce na studiach licencjackich z kosmetologii ubiegało się aż 20 kandydatów – mówi Agata Snopek, z firmy SM Projekt – Doradztwo Personalne.
Podkreśla, że absolwenci tych specjalności nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Dodatkowo mogą świadczyć usługi w formie własnej działalności gospodarczej.


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

12. czerwca 2025 15:42
1-3 w Polsce, 4 czyli 5 włoska i teraz 5 polska szkoła.

12. czerwca 2025 15:41
czy dziecku, które uczyło się rok we włoskiej szkole, przysługują godziny dla powracających z zagranicy? Wg mnie, nie, ale może przepisy mówią coś innego?

12. czerwca 2025 08:56
Kazimierz,dziękuję
!

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum