ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 14

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Pewniki w projekcie. Latem ruszą prace nad zmianami w Karcie nauczyciela
 


Chcemy, żeby w czerwcu rząd zajął się Kartą nauczyciela - mówi Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji. I wymienia, co na pewno znajdzie się w projekcie.

Wiceminister Przemysław Krzyżanowski zapewnia, że tak się nie stanie. - Plany mamy takie, żeby w okolicach czerwca, miesięcy letnich, przeprowadzić projekt nowelizacji Karty nauczyciela przez Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował.
Jak dodał, w wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nieco się zmieni. Wśród pewników wymienił zmiany w rozliczaniu samorządów z pieniędzy przeznaczanych na wynagrodzenia nauczycieli. Obecnie JST, które nauczycielom z danej grupy awansu zawodowego nie zagwarantują średniego wynagrodzenia, muszą wypłacać pedagogom wyrównania.
- Doprowadzimy do wprowadzenia zasady anulowania wypłaty jednorazowych dodatków uzupełniających. To jest sprawa, która musi się znaleźć w nowelizacji - zapewniał Przemysław Krzyżanowski.
Na pewno zmienić mają się także zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Zmniejszy się jego wymiar - z trzech lat do roku i będzie o nim orzekał lekarz medycyny pracy, a nie - jak teraz - lekarz rodzinny.
- Zastanawiamy się tylko nad stopniem wydłużenia okresu pracy w szkole, po którym będzie można skorzystać z takiego urlopu. W projekcie mówiliśmy o nabyciu prawa po 20 latach; kto wie, czy nie będzie to po 15 latach - powiedział wiceminister.
Byłoby to ustępstwo na rzecz związków zawodowych, a i tak stanowiłoby zaostrzenie obowiązujących obecnie zasad. Dzisiaj nauczyciel może skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia po przepracowaniu siedmiu lat.
Wiceminister zapewnił też, że MEN, uwzględniając głosy samorządowców, kuratorów oświaty i nauczycieli, „zapewne nie przekaże kompetencji do prowadzania awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego do jednostki samorządu terytorialnego". Podobnie ma być z komisjami dyscyplinarnymi - zostaną przy wojewodzie. Projekt zakładał przeniesienie obu tych spraw na poziom samorządu.
- Po rozmowach z przedstawicielami korporacji samorządowych i związków zawodowych nauczycieli zastanawiamy się bardzo poważnie nad wejściem w życie przepisu dotyczącego rozliczania czasu pracy nauczyciela - podkreślił Przemysław Krzyżanowski.
Zaprezentowany w ubiegłym roku projekt MEN zakłada wprowadzenie rejestracji czasu pracy nauczyciela przeznaczonego na:
- dostępność nauczyciela w szkole dla rodziców uczniów
- udział w posiedzeniach rad pedagogicznych oraz zespołach realizujących zadania na rzecz dziecka i ucznia tworzonych przez dyrektora szkoły
- doskonalenie zawodowe uzgodnione z dyrektorem szkoły realizowane w obszarach określonych w ustawie.
Według planów resortu doprecyzowane miały zostać także sprawy nauczycielskiego urlopu wypoczynkowego - jego wymiar (47 dni) i terminy udzielania. - W tej kwestii nie chcę jeszcze dzisiaj nic przesądzać - zaznaczył wiceminister.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | reszta dnia 21. marca 2014
Urlopowy czas... ci, co mogliby się "nie zgadzać"... na kocach będą leżakować... może nie zauważą...
#2 | bs29 dnia 21. marca 2014
Ci, którzy się nie zgadzają, robią to dla zasady bycia w opozycji.
Dawno przestałam wierzyć w jakiekolwiek dobre intencje którejkolwiek partii. Ci ludzie są zaiteresowani jedynie własnymi interesami, dietami i lokowaniem najbliższych na wygodnych posadach.
Instytucje powołane w tym kraju do obrony praw kogokolwiek, to też wielka ściema. Orzekają sobie to, co wygodne dla tych góry.
W samorządach oszczędności z oświaty przydadą się z pewnością na nagrody i tworzenie nowych stanowisk dla niezliczonych urzedników, najczęściej spokrewnionych z kimś "ważnym" z okolicy.
W nastroju antyrzadowym jestem od dawna, ale z uwagi na trwający od dłuższego czasu nastrój antyzwiązkowy proszę o przypomnienie mi, czy ktoś z Was pamięta jakakolwiek korzystnie przeforsowaną sprawę przez związki oświatowe? Mamy już wychowawców ośrodków op- wych poza kartą, podwyższony wiek emerytalny, samowolkę w zatrudnianiu specjalistów, zamykane świetlice, stołówki, szkoły w rękach prywatnych i stowarzyszeniowych, sześciolatki w szkołach, teraz rewolucja w zatrudnianiu asystentów. Jakie korzyści mamy z utrzymywania z naszych składek całych rzeszy związkowych działaczy?
#3 | bs29 dnia 30. marca 2014
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]