Liczenie uczniów
Jak poinformował nas resort edukacji, „celem nowej ustawy jest stworzenie warunków skutecznego gromadzenia i analizy danych z dziedziny oświaty oraz zastąpienie rozproszonego i kaskadowego sposobu gromadzenia danych systemem on line”.
- Nowy system zostanie opracowany w technologii umożliwiającej swobodny przepływ danych między bazami danych zainteresowanych instytucji, co znacznie przyspieszy i uprości całą procedurę gromadzenia i przetwarzania danych – podkreśla resort.
W system informatyczny będą wbudowane gotowe raporty analityczne z możliwością ich dowolnego tworzenia według potrzeb poszczególnych instytucji. Dzięki temu m.in. samorządy mają mieć łatwy dostęp do danych oraz ich przetwarzania.
Planowane jest stworzenie rejestru szkół i placówek.
- Każda jednostka systemu oświaty, dzięki współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym, byłaby niezawodnie identyfikowana poprzez numer REGON, co zapewniłoby kompletność tych informacji i pozwoliło na łatwą wymianę danych między SIO a innymi systemami (np. okręgowych komisji egzaminacyjnych) - informuje resort edukacji.
Samorządy byłyby zobowiązane do wpisywania szkół do rejestru, a wpisy do ewidencji szkół i placówek niepublicznych zastąpiłby wpis do rejestru.
W nowym systemie będą też zbierane indywidualne informacje o dzieciach objętych wychowaniem przedszkolnym, uczniach i słuchaczach. Zdaniem MEN umożliwi to „skuteczne kontrolowanie realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki oraz ocenę efektywności kształcenia”.
Przewiduje się również zmianę w sposobie gromadzenia danych o wynagrodzeniach nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych.
Jak podkreśla resort edukacji, miałoby to umożliwić samorządom „bieżące monitorowanie obowiązków wynikających z art. 30a ustawy Karta Nauczyciela”. Przypomnijmy, że zgodnie z nim samorządy mają obowiązek udokumentowania, że osiągają średnie wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu. Jeśli nie - powinny wypłacić nauczycielom jednorazowy dodatek.
Założenia do projektu ustawy o SIO rząd ma przyjąć do końca roku.
Źródło. ss
|