ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 8

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,655
bullet.png Najnowszy użytkownik: martamlo

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
MEN odpowiada
 


MEN odpowiada



JESZCZE CIEPLUTKIE

Szanowna Pani Minister,

W związku z Pani listem do Rodziców ws. obowiązku prowadzenia zajęć w czasie zimowej przerwy świątecznej (par. 3 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r.) w związku z dezorientacją i licznymi pytaniami nauczycieli i działaczy naszego Związku dotyczącymi tego listu zwracam się z uprzejmą prośbą o precyzyjne wyjaśnienie dotyczące treści pierwszego akapaitu Pani listu.

1) czy z uwagi na treść par. 6a ust. 1 powołanego Rozporządzenia w zw. z jego par. 5 szkoła ma obowiązek zorganizowania zająć wychowawczo-opiekuńczych w inne dni wolne od zajęć niż wskazane w par. 5 (tzw. dodatkow dni wolne od zajęć)?

Chodzi o to, czy organizacja zajęć w-o przez szkołę w dni wole od zajęć, inne niż wskazane w par. 5 jest na gruncie Rozporządzenia obligatoryjne czy fakultatywne?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Witold Witkowski

Dział Prawny
ZR Małopolska NSZZ "Solidarność"
Plac Szczepański 5
biuroprawne.krakow@solidarnosc.org.pl
31-011 Kraków
tel. 0-12 421-97-49


Pan
Witold Witkowski
Dział Prawny
ZR Małopolska NSZZ "Solidarność"
Plac Szczepański 5
31-011 Kraków
Szanowny Panie,
odpowiadając na e-mail z dnia 15 grudnia 2014 r. uprzejmie informuję, że na podstawie § 3 ust.1 pkt 1 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 z późn. zm.), w szkołach zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek, wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach. Ferie zimowe trwają dwa tygodnie, w terminie ustalonym – dla poszczególnych województw – przez Ministra Edukacji Narodowej, po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty.
Intencją listu Ministra Edukacji Narodowej było przypomnienie o obowiązującym prawie. List dotyczy zapewnienia opieki dzieciom, których rodzice nie mogą np. wziąć urlopu w pracy w okresie przed- i poświątecznym. W liście zwrócono uwagę na fakt, że dni 22-24 grudnia oraz 29-31 grudnia nie są dniami wolnymi od pracy dla nauczycieli, ale dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów. Wynika z tego, że jeśli rodzice wyrażą taką wolę, dyrektor może zorganizować zajęcia wychowawcze-opiekuńcze. W czasie zimowej przerwy świątecznej nauczyciel pozostaje do dyspozycji dyrektora szkoły, który odpowiednio do zdiagnozowanych potrzeb, może przydzielić nauczycielowi do realizacji w tych dniach np. prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z uczniami, wykonywanie innych zajęć lub czynności wynikających z zadań statutowych szkoły lub zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Należy zauważyć, iż zaplanowanie dyżurów nauczycieli, którzy opiekę nad uczniami sprawowaliby w wyznaczonym dniu w określonych godzinach, na ogół nie będzie wymagało obecności całego grona pedagogicznego w szkole. O przydziale nauczycielom tych godzin decyduje dyrektor szkoły”. Dodatkowo wyjaśniam, że w myśl art. 64 ust 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191), nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Zgodnie z powyższym, dni przerwy świątecznej nie są dla nauczycieli dniami wolnymi od pracy. Przepisy prawa oświatowego wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Ze względu jednak na to, że te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego i nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora, szkoła może na wniosek rodziców zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Decyzje w zakresie organizacji pracy szkoły lub placówki podejmuje dyrektor szkoły.
Ponadto, stosownie do postanowień art. 1519 § 1 Kodeksu pracy dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Wykaz dni wolnych zawiera ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28, z późn. zm.),
która w art. 1 stanowi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele, a ponadto takie dni jak: pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Karta Nauczyciela, która stanowi pragmatykę zawodową nauczycieli, nie zawiera uregulowań ustanawiających dla nauczycieli
dodatkowe dni ustawowo wolne od pracy, poza dniami wskazanymi w przepisach powszechnych.
Odnosząc się do dni wolnych w dniu 2 i 5 stycznia wyjaśniam, że zgodnie z § 5 ust.1 cyt. rozporządzenia. w sprawie organizacji roku szkolnego dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkół lub placówek, w których rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym,
ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w określonym w rozporządzeniu wymiarze dla poszczególnych typów szkół.
W przypadku szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego - jest to maksymalnie 6 dni. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o których mowa, mogą być ustalone w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się odpowiednio:
a) sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
b) egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
c) egzamin maturalny,
d) etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Dodatkowe dni wolne mogą być również ustalone w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych oraz w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej. Zgodnie z § 5 ust. 3 cyt. rozporządzenia,
jeżeli dyrektor szkoły lub placówki zdecyduje o dodatkowych dniach wolnych, zgodnie z przywołanym przepisem jest zobowiązany w terminie do dnia 30 września, poinformować nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W dniach, o których mowa w § 5 ust. 1 (wymienionych powyżej), szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych oraz poinformowania rodziców (prawnych opiekunów) o możliwości udziału uczniów w zajęciach wychowawczo-opiekuńczych organizowanych w tych dniach (§ 6a cyt. rozporządzenia).

Z poważaniem,
Alina Sarnecka
ZASTĘPCA DYREKTORA
DEPARTAMENTU

*wytłuszczenia i podkreślenie moje



Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Ina dnia 19. grudnia 2014
uczniowie, którzy w mojej szkole zostali zapisani na świetlicę, to dzieci rodziców niepracujących i bezrobotnych
to tak ap ropo, tych urlopów przymusowych
#2 | Oliwal dnia 19. grudnia 2014
"A świstak siedzi i zawija w te sreberka..."
#3 | jolap dnia 20. grudnia 2014
U mnie w gimnazjum rodzice określili swoja wole pisemnie i żaden gimnazjalista nie przychodzi, a dyżury są z informacja o odbywających się zajęciach opiekuńczo-wychowawczych. Moje koleżanki jedna przez drugą zapisywały się na dyżur. Boże, który się wkrótce narodzisz a jesteś z nami gdzie ja żyję????????????
#4 | Tomek dnia 20. grudnia 2014
Dyrektor może, nie musi - jeśli jest potrzeba. Ale list i ogólnie "afera" dotarła do OPów i one już sobie z dyrektorami porozmawiały ...
#5 | Kazimierz dnia 21. grudnia 2014
Jedni dyrektorzy zachowali się sensownie (są zgłoszone dzieci - są dyżury), a z innych wylazł brak charakteru i serwilizm, aż zęby bolą.
W ogóle - i powtórzę to po raz setny - cała sprawa z listem jest przejrzystą i paskudną socjotechniką z oczywistym przesłaniem: "zróbmy razem - ja minister i wy rodzice - porządek z tymi nierobami nauczycielami". Cynizm, cynizm i jeszcze raz cynizm. Trudno jednak spodziewać się jakichś zasad i dobrej wiary po kimś, kto zmienia poglądy jak rękawiczki i porzuca przyjaciół (partyjnych) jak tylko wiatr zawieje z innej strony (patrz - widać większe korzyści).
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. lipca 2025 21:09
Czy to Wasza prośba o wgląd w sytuację rodziny, czy to odpowiedź na monit sądu......

02. lipca 2025 21:08
To zależy w jakiej sprawie, to pismo, z czyjej inicjatywy itd.

02. lipca 2025 17:18
Witam. Jakie informacje o dziecku w szkole powinny być zawarte w piśmie do sądu. Jak wygląda szablonowo takie pismo?

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum