ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 9

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,165
bullet.png Najnowszy użytkownik: Joanna EL

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Pierwszy dzwon(ek) w kościele - nowa moda? A może jednak dyskryminacja
 


Pierwszy dzwon(ek) w kościele - nowa moda? A może jednak dyskryminacja

Harmonogram na stronie internetowej innego warszawskiego zespołu szkół: "Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września: godz. 8.00 Liceum; godz. 9.00 Msza Św. w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus; godz. 10.30 Gimnazjum".
W kościele rok szkolny zaczyna też publiczna Szkoła Podstawowa nr 182 w Łodzi. Ogłoszenie na drzwiach szkoły: "Uwaga rodzice i uczniowie! Uroczyste rozpoczęcie dla klas II-VI odbędzie się w parafii Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego M. Klareta w dniu 1 września o godz. 8. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udadzą się na spacer, podczas którego odbędzie się pogadanka nt. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz zostaną podane informacje na temat nowego roku szkolnego".
- To łamanie praw mniejszości światopoglądowych i promowanie jednej religii w szkołach publicznych, które powinny być świeckie z charakteru - uważa Kamil Ślesiński z nieformalnej grupy Młodzi Racjonaliści. Na Facebooku kilka dni temu grupa ogłosiła akcję sprawdzania szkół w Warszawie. Znaleźli dziesięć szkół, które ściśle łączą rozpoczęcie roku szkolnego z mszą świętą. Wysłali protest do mazowieckiego kuratora oświaty, powołali się w nim na Konstytucję RP i Kartę nauczyciela. "Oczekujemy podjęcia działań, które przywrócą stan wynikający z postanowień Konstytucji i Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej" - napisali.
Podobnie sprawę komentuje dla "Gazety" prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego: - Takie pomysły łamią konstytucyjną zasadę rozdziału świeckiego państwa od Kościoła. Wskazują też, że szkoła zupełnie nie liczy się z uczuciami uczniów i rodziców.

Młodzi racjonaliści nie otrzymali jeszcze odpowiedzi kuratora. Ale my już wiemy, że jej nie będzie.

- Sprawa nie leży w naszych kompetencjach - mówi nam rzecznik prasowy Andrzej Kulmatycki. Jego zdaniem miejsce rozpoczęcia roku szkolnego to kwestia uzgodnień między dyrektorem szkoły a rodzicami uczniów. Odsyła nas też do właścicieli szkół, czyli samorządów terytorialnych.
Inaczej sprawę rozumie łódzki kurator Jan Kamiński: - Rozpoczęcie roku to uroczystość szkolna, dlatego uczniowie powinni się spotkać w szkole. Oczywiście, msza w kościele też może być, ale dla chętnych i oprócz, a nie zamiast uroczystości szkolnych - mówi.

Sprawdziliśmy w MEN.

- Może nie mają gdzie zrobić rozpoczęcia? - zastanawia się Ligia Krajewska, szef gabinetu politycznego MEN. Nawiązuje do tego, że VIII LO w Warszawie im. Władysława IV organizuje początek roku w kościele właśnie z powodu remontu auli. Tuż po mszy. - To nic złego, jeśli szkoła potraktuje kościół jak dużą salę. Ale obie uroczystości powinny być rozdzielone - mówi.
Halina Bortnowska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka: - Utożsamiać mszę świętą z rozpoczęciem roku szkolnego, sprowadzić ją do obowiązku, jest nie w porządku. Po pierwsze, wobec uczniów innych religii niż katolicka oraz niewierzących. Po drugie, także wobec mszy, bo jest to uroczystość religijna i nie powinna się stać świeckim spotkaniem dotyczącym podziału na klasy itp.

Źródło: Gazeta Wyborcza




Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | is dnia 31. sierpnia 2010
Wypowiedź pani z ministerstwa jest nie do przyjęcia, to według mnie kpina z problemu, ciekawe, czy równie potraktowałaby propozycje rozpoczęcia w synagodze, meczecie itp. Według mnie takie pomysły, to przejawy dyskryminacji i ministerstwo powinno szybko zainterweniować i nie zasłaniać się dyrekcją, rodzicami czy samorządami.
#2 | reszta dnia 31. sierpnia 2010
Ale te rozpoczęcia, obecności, kropienie itp. to zmora czasów dzisiejszych...nie tylko to ministerstwo ma z tym problem
#3 | Kazimierz dnia 31. sierpnia 2010
Podoba mi się wypowiedź łódzkiego kuratora. To jest głos rozsądku.
#4 | Zetka dnia 01. września 2010
U nas od kilku lat była msza św. na rozpoczęcie i zakończenie r.sz. ale według "wskazówek" łódzkiego kuratora.
Jednak w tym roku czytając ogłoszenie o terminie i przebiegu rozpoczęcia doznałam wrażenia jakoby coś stanęło na głowie. Zastanawiałam się jak podejść do sprawy w rozmowie z dyrekcją i ten artykuł spadł mi jak z nieba. Z pewnością go wykorzystam.Dzięki
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]