ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 5

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,084
bullet.png Najnowszy użytkownik: agata4523

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Będzie więcej zachorowań na nową grypę
 


Grypa

"Przygotowujemy się do sezonu grypowego i do ewentualnej mutacji wirusa A/H1N1. Na razie nie ma sygnałów, żeby zwiększyła się jego zjadliwość. W tej chwili to okres ciszy przed burzą, sezon grypowy jeszcze się nie rozpoczął, mamy ładną pogodę i to pomaga" - zaznaczył Bondar. Poinformował także, że do sześciu stacji sanitarno-epidemiologicznych trafiły już pieniądze na dostosowanie laboratoriów do badań na obecność wirusa. "Rząd na nasz wniosek przekazał 2,5 mln zł, jest też wniosek o kolejne środki" - dodał.
Rzecznik GIS przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie szczepionki przeciwko A/H1N1. Po jej wyprodukowaniu resort planuje zakup około 4 mln dawek, na jedną osobę potrzeba dwóch - będzie można zaszczepić około 2 mln osób.
"Przekazaliśmy do MEN materiały informacyjne o grypie, kuratoria już je wykorzystują. Stacje Sanepidu drukują ulotki, w niektórych szkołach prowadzone są już zajęcia o grypie. Szkoły są kluczowym elementem profilaktyki. Wśród dzieci jest najwięcej przypadków zachorowań. Trwają także kontrole, czy w szkołach istnieje możliwość mycia rąk przez uczniów, chodzi o to, żeby w każdej placówce znajdowało się mydło, ciepła woda i ręczniki. Szkoły, które tego nie spełnią będą karane" - powiedział Bondar.
"Propagujemy też szczepienia przeciw grypie sezonowej. Pomimo, że nie są one skuteczne w wypadku A/H1N1, to jednak w opinii naukowców łagodzą jej przebieg" - dodał.
Szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak podkreśliła w rozmowie z PAP, że w tej chwili bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie dotyczące ewentualnej mutacji wirusa A/H1N1 w sezonie grypowym 2009/2010. "Jedno jest pewne, w tym sezonie będą krążyć trzy wirusy grypy, drugiego podtypu A, H1N1,H3N2 oraz typ B" - powiedziała.
"Jeżeli chcemy uchronić się przed grypą sezonową, powinniśmy się zaszczepić. WHO bije na alarm w sprawie konieczności szczepień we wszystkich krajach. W Polsce zaszczepiło się w ostatnim sezonie tylko 5,2 proc. populacji. Na sezonową grypę co roku choruje na świecie ponad 1,575 mld osób, umiera około miliona. Szczepionka przeciw grypie sezonowej nie uchroni przed zakażeniem wirusem A/H1N1, ale podnosi odporność" - podkreśliła prof. Brydak.
Według szefowej Krajowego Ośrodka ds. Grypy, szczepieniami powinny być na pewno objęte grupy podwyższonego ryzyka, oprócz osób starszych, do jednej z nich zalicza się dzieci od szóstego miesiąca życia do 18. roku życia. Jak podkreśla profesor, skuteczność szczepionki przeciwko grypie sezonowej wynosi 70-90 proc.
Jeżeli nawet dojdzie do zakażenia wirusem nie będącym w składzie szczepionki na dany sezon epidemiczny, to i tak grypa przebiega bez powikłań. Szczepionka nie jest natomiast skuteczna w przypadku wirusa A/H1N1, jednakże istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zmniejszenia ryzyka wystąpienia u człowieka podwójnego zakażenia wirusem grypy ludzkim a wirusem pandemicznym A/H1N1, co mogłoby doprowadzić do powstania nowego, bardziej niebezpiecznego wariantu wirusa.
"Rząd zakupi szczepionki przeciwko A/H1N1 kiedy badania kliniczne zostaną zakończone. Zostały wytypowane grupy największego ryzyka. Szczepionka nie będzie dostępna na rynku" - dodała prof. Brydak.
Komisja Europejska zarekomendowała w lipcu państwom Unii Europejskiej zaszczepienie przeciw sezonowej grypie 75 procent populacji w wieku powyżej 65 lat. Zasady te powinny być wprowadzone w danym kraju najpóźniej do zimy na przełomie lat 2014/2015. Do tego czasu osoby w wieku ponad 65 lat stanowić będą jedną czwartą unijnego społeczeństwa. Obecnie w krajach UE jest bardzo zróżnicowany odsetek osób starszych, które są szczepione. W Holandii wynosi on 80 procent, a na Litwie - 2 procent.
Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.
Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.
W kwietniu pojawiła się nowa odmiana wirusa wywołującego grypę - A/H1N1. Jest to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów. Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Jednak w większości przypadków choroba przebiega łagodnie.

Źródło: PAP


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | reszta dnia 19. września 2009
ptasia, świńska, zwykła, pijarowskaGrin...nieważne jaka - każda jest niebezpieczna! U mnie już prychają i kichają, powoli zaczynają się zwolnienia. W takich skupiskach to normalne...
Chory choruje i ma leżeć w domu, a nie łazić i rozsiewać...i nie marudzić, żeby domownikom łatwo było przechodzić grypę z "grypującym"...zwłaszcza chorym facetem w domu, który ma temp. 37 st...Grin. Zdrówka SzefieGrin
#2 | Kazimierz dnia 19. września 2009
Złośliwa Reszto mam 37,2Grin Rodzina chce się wyprowadzić
#3 | reszta dnia 19. września 2009
łoooo matko - 37,2 ...biedny Kaziu...biedna rodzina - "...nie dziewi nic...". Rysunek to...autoportret?Grin
#4 | Kazimierz dnia 19. września 2009
Tak, właśnie taki jestem - i zupa się wylała
#5 | reszta dnia 19. września 2009
Wysyłam gołębia z malinkami i kocykiem z polaru. A żurawinową bombę witaminową masz?...tę w płynie (Karinka - nic się nie martwWink). Może pomożeGrin
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

26. kwietnia 2024 13:07
Mój Dyrektor twierdzi, że nie może. Wizytator tak jej powiedział. A Rodzic zrezygnował Angry i co teraz z tym zrobić?

26. kwietnia 2024 07:49
Może

25. kwietnia 2024 21:02
Czy rodzic moze zdrezygnować z zajęć rewalidacyjnych?

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]