ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 7

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,083
bullet.png Najnowszy użytkownik: monklo

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Pomoc materialna dla uczniów bez podatku
 


Pomoc materialna dla uczniów bez podatku

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym przyznane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zwolnione są w całości z PIT. Znowelizowane przez Sejm 22 stycznia przepisy ustawy o systemie oświaty regulują możliwość upoważnienia przez radę gminy kierownika ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia postępowania w sprawie przyznawania takiej pomocy, np. w postaci stypendium socjalnego czy zasiłku szkolnego. Przyznana w tej sposób pomoc socjalna objęta będzie zwolnieniem podatkowym.

Wsparcie z gminy

Jak wyjaśnia Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Tax-Net Księgowość Podatki Doradztwo, obecnie sprawy z zakresu rozpatrywania wniosków i przyznawania indywidualnych świadczeń pomocy materialnej dla uczniów należą do właściwości wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
– Uczniowie lub ich rodzice, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, składają wnioski o stypendium szkolne do odpowiedniego wydziału urzędu gminy, jednak zwykle i tak weryfikują je pracownicy ośrodka pomocy społecznej – mówi Grażyna Nelip.
Jej zdaniem nowelizacja ustawy o systemie oświaty i przyznanie kompetencji do przyznawania uczniom indywidualnych świadczeń pomocy materialnej ośrodkom pomocy społecznej pozwoli lepiej zorganizować pracę urzędników i może przyspieszyć obieg dokumentów. Po jej wejściu w życie rodzice czy uczniowie będą mogli składać wnioski bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej.
– Uchwalone zmiany nie będą miały wpływu na obowiązujące do tej pory zwolnienie pomocy materialnej dla uczniów z podatku dochodowego – podkreśla Grażyna Nelip.

Rozwiązania podatkowe

Zwolnienie dla pomocy dla uczniów wynika z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który dotyczy świadczeń pomocy materialnej, m.in. dla uczniów, które pochodzą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i są przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty. Jeżeli zatem stwierdzimy, że np. stypendium stanowi pomoc materialną o charakterze socjalnym, przyznane zostało przez organ samorządu terytorialnego, a podstawą prawną jego udzielenia są przepisy o systemie oświaty, to wypełnione będą wszystkie przesłanki dla zastosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT.
Stypendia dla uczniów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub przyznane przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, są zwolnione z podatku do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT).
Zmiany w ustawie o systemie oświaty w przyszłym tygodniu rozpatrzy Senat.

Ważne

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów, które są w całości zwolnione z PIT, przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta)

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

25. kwietnia 2024 21:02
Czy rodzic moze zdrezygnować z zajęć rewalidacyjnych?

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

18. kwietnia 2024 06:53
Czy to nie absurd, że szkoły żądają od strażników miejskich, policjantów, pracowników poradni zaświadczenia, że nie są w rejestrze pedofilów, gdy przychodzą na zajęcia do szkół?

14. kwietnia 2024 11:11
Tak, u mnie też kroją etaty specjalistów.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]