ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 6

bullet.png Użytkowników online: 1
mucha27

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,084
bullet.png Najnowszy użytkownik: agata4523

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Większa ochrona ofiar
 


Większa ochrona ofiar

Marszałek Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jej przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2010 r.
Większa pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, izolacja sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz walki z przemocą w rodzinie – to najważniejsze sprawy, które są uregulowane w nowelizacji ustawy.
Począwszy od 1 sierpnia br. ofiary dotknięte przemocą w rodzinie będą mogły uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, którego celem jest ustalenie przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała powstałych na skutek przemocy. Będzie mógł je wydać lekarz pierwszego kontaktu bądź lekarz pełniący ostry dyżur w szpitalu. Do tej pory bezpłatna obdukcja wykonywana była tylko na wniosek prokuratora.
Istotnym rozwiązaniem jest zakaz stosowania kar cielesnych wobec dziecka. Nowe przepisy pozwalają również pracownikom socjalnym (w asyście policjanta lub pracownika służby zdrowia) podjąć natychmiastową interwencję w przypadkach drastycznych. W praktyce oznacza to, że po stwierdzeniu, że życie lub zdrowie dziecka jest bezpośrednio zagrożone, pracownik socjalny może je zabrać rodzinie i umieścić w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej. W takich przypadkach sąd rodzinny – w ciągu 24-godzin – musi podjąć decyzję o dalszych losach dziecka.
Sprawcy przemocy w rodzinie będą mieli obowiązek uczestniczyć w programach korekcyjno-edukacyjnych, nawet jeśli nie wyrażą na to zgody. Ponadto sąd będzie mógł zakazać sprawcy zbliżania się do pokrzywdzonych, kontaktowania się z nimi oraz nakazać opuszczenie lokalu.
Nadzór i kontrolę nad zadaniami samorządowymi w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie powierzono wojewodzie.
Do obowiązków wójtów, burmistrzów albo prezydentów miast ma należeć powoływanie zespołów interdyscyplinarnych, które będą zajmować się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W skład zespołu wejdą przedstawiciele: pomocy społecznej, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia oraz organizacji pozarządowych. Jego członkiem będzie także kurator sądowy.
Ustawa wzbudza wiele kontrowersji. Nie ulega jednak wątpliwości, że wprowadzone przez nią zmiany pomogą lepiej chronić ofiary przemocy w rodzinie i interweniować w przypadkach krzywdzenia dzieci, twierdzi Agnieszka Olszewska, prawnik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia.
Nowela zmienia także wiele innych ustaw - między innymi kodeks karny i procedurę karną. Dzięki zmianom ofiary przemocy nie będą już zmuszone do zamieszkania ze swoimi oprawcami. Prokurator będzie mógł bowiem zastosować wobec osoby, która zostanie oskarżona o znęcanie się, nowy środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia wspólnie zamieszkiwanego lokalu. Nakaz będzie mógł trwać maksymalnie 3 miesiące. Jeśli jednak nie ustaną przyczyny jego zastosowania, sąd będzie mógł przedłużać go na kolejne okresy 3-miesięczne. Na wniosek sprawcy przemocy prokurator wydający postanowienie będzie musiał wskazać mu miejsce pobytu w placówce zapewniającej miejsce noclegowe.

Źródło: www.kprm.gov.pl, Dziennik Gazeta Prawna

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Tomasz dnia 13. sierpnia 2010
najważniejszy jest los dzieci i ofiar przemocy w każdej postaci
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

26. kwietnia 2024 13:07
Mój Dyrektor twierdzi, że nie może. Wizytator tak jej powiedział. A Rodzic zrezygnował Angry i co teraz z tym zrobić?

26. kwietnia 2024 07:49
Może

25. kwietnia 2024 21:02
Czy rodzic moze zdrezygnować z zajęć rewalidacyjnych?

20. kwietnia 2024 13:25
nie pytamy Smile

19. kwietnia 2024 12:12
Tak wpisali sobie do Stand. Ochr. Małol. Sprawdzić w rejestrze seksualnych może dyr. od ręki, gorzej jak wpisali o niekaralności. Wyłączyć z tego pracow. instyt. publicznych.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png warsztaty dla grona [47]
bullet.png prawnik - prawo o... [1]