ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 18

bullet.png Użytkowników online: 1
martat

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,084
bullet.png Najnowszy użytkownik: agata4523

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
ZNP o reklamie firmy ubezpieczeniowej w materiałach edukacyjnych dla dzieci ("Planeta Filipka")
 


ZNP o reklamie firmy ubezpieczeniowej w materiałach edukacyjnych dla dzieci ("Planeta Filipka")

W pierwszym numerze pisma "Planeta Filipka", które kuratoria oświaty nazywają na swoich stronach internetowych "materiałami edukacyjnymi dla sześciolatków, przekazanymi przez MEN", na dwunastej stronie - w czytance dla dzieci i rodziców - została zamieszczona reklama ubezpieczeń zdrowotnych jednej z wiodących firm ubezpieczeniowych.
Reklama ta nie została jednak oznaczona specjalnym wyróżnieniem, informującym o komercyjnym charakterze tekstu, tylko umieszczona w jednym z rozdziałów (w czytance o urodzinach Weroniki, siostry ciotecznej głównego bohatera Filipka, który "niedługo skończy sześć lat i pójdzie do pierwszej klasy". Mamy tam do czynienia z:
- krytyką publicznej służby zdrowia w postaci opisu: Najpierw mam się wlec do lekarza i godzinami czekać w dusznej przychodni na wizytę, potem czekać w kolejce do laboratorium, a wyniki otrzymam za tydzień, albo i za miesiąc. Potem dadzą mi skierowanie do specjalisty, do którego na wizytę dostanę się za parę lat. Nie ma głupich!
- reklamą komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych konkretnej firmy ubezpieczeniowej: "Wystarczy wykupić ubezpieczenie zdrowotne w PZU! Będzie tanio, bez kolejek, bez stresu (cytaty pochodzą ze str. 12 nr 1 pisma edukacyjnego dla najmłodszych "Planeta Filipka" firmowaneg"o logotypem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz unijnymi logotypami).
Do Zarządu Głównego ZNP pismo "Planeta Filipka" dostarczyli oburzeni nauczyciele, którzy zostali zobowiązani do jego dystrybucji wśród dzieci i rodziców.
Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie ocenia takie zachowanie beneficjentów projektu systemowego "Ogólnopolskie kampanie upowszechniające model uczenia się przez całe życie", czyli MEN. Naszym zdaniem, niedopuszczalne jest reklamowanie wśród dzieci i ich rodziców prywatnej usługi w ramach projektu systemowego, na którego realizację MEN otrzymał pieniądze z funduszy europejskich i którego celem jest promocja edukacji przedszkolnej wśród rodziców. Podkreślamy: promocja edukacji przedszkolnej a nie reklama komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych jednej z firm!
Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową, kiedy resort edukacji w ramach unijnych pieniędzy na promocję edukacji przedszkolnej reklamuje prywatne firmy. Czy tak mają być wydatkowane unijne środki przez publiczną instytucję?
Takie zachowanie budzi szereg wątpliwości i pytań:
- dlaczego w materiałach edukacyjnych opatrzonych logotypem MEN i finansowanych z unijnych środków na edukację, pojawia się nieoznakowana reklama firmy ubezpieczeniowej?
- dlaczego reklamowanie usług niepublicznych, do których dostęp mają tylko nieliczni ze względu na barierę finansową, znalazło się w obszarze działań MEN? Czy do zadań MEN należy promocja usług dostępnych tylko dla najbogatszych? Czy nie mamy do czynienia z nierównym traktowaniem?
- czy MEN w ten sposób nie wspiera jednej z firm, a jeśli tak, to z jakich powodów? Zatem, czy sprawą nie powinna zainteresować się Julia Pitera Pełnomocnik ds. Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów?
- kto i w jaki sposób kontroluje wydatkowanie unijnych środków na edukację?
- czy resort edukacji nie powinien promować zdrowego trybu życia wśród dzieci i rodziców, starać się o zapewnienie uczniom opieki pielęgniarki i lekarza na terenie szkoły, a nawet stomatologa, do czego od lat namawia m.in. Rzecznik Praw Dziecka?
- czy reklamowanie usług komercyjnych przez MEN nie jest przykładem ideologii bliskiej kierownictwu tego resortu, polegającej na zastępowaniu publicznych usług społecznych usługami świadczonymi przez inne podmioty, firmy i stowarzyszenia. Takiego zadania nie ma z pewnością w "Planie działalności Ministra Edukacji Narodowej na rok 2011 dla działu administracji rządowej oświata i wychowanie".
Związek podziela oburzenie nauczycieli i nauczycielek, którzy nie chcą uczestniczyć w komercyjnych działaniach realizowanych pod płaszczykiem promocji edukacji przedszkolnej, obawiając się utraty wiarygodności w oczach rodziców. Dlatego ZNP domaga się wyjaśnień od MEN, a także interwencji w wyżej opisanej sprawie Pełnomocnika ds. Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych.

Sławomir Broniarz
ZNP


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | reszta dnia 18. kwietnia 2011
takie nasze "aps"???
#2 | Kazimierz dnia 18. kwietnia 2011
Dlaczego mnie to nie dziwi??? Skąd ja to znam???
#3 | Rafal dnia 18. kwietnia 2011
W normalnym kraju pani minister już by całowała stołeczek na pożegnanie, ale u nas ogłosi się, że to wina złego Kaczora i tyle.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png poszukuję pracy - s...
bullet.png specjaliści od 1 wr...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png warsztaty dla grona [47]