ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 4

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,091
bullet.png Najnowszy użytkownik: Karolinaaa

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
MEN odpowiada
 


MEN odpowiada


Moi drodzy, nie tak znów dawno wystosowałem do Was następujący apel:

poproszono mnie o próbę zebrania informacji na temat zjawiska (jego powszechności) przydzielania zastępstw pedagogowi szkolnemu i to nie tych nagłych ale zaplanowanych i to w dodatku bezpłatnych oraz realizowanych w czasie jego pracy.
Zdarza się podobno, iż zastępstwa realizowane przez pedagoga szkolnego często nie są odnotowywane przez niego w dziennikach lekcyjnych. Pojawiają się później wpisy osób "właściwych", tzn. tych, którzy zajęcia te mieli prowadzić. Piszcie proszę, jak to jest u Was. Poza tym bardzo proszę pedagogów z małopolski borykających się z tym problemem o kontakt na PW.
"Uruchomię" również ankietę na ten temat (po lewej stronie) - wypowiedzcie się proszę.



Na podstawie – między innymi – zebranego materiału i z inicjatywy Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" (Agatko - dzięki) Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przedstawiła stanowisko następującej treści:

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec licznych przypadków łamania prawa w stosunku do pedagogów szkolnych, nauczycieli-bibliotekarzy bibliotek szkolnych i nauczycieli świetlic realizujących nieodpłatnie doraźne zastępstwa.
Za niedopuszczalne uznajemy sytuacje, w których pedagog, bibliotekarz lub nauczyciel świetlicy nie może realizować zadań wynikających z jego obowiązków, ponieważ w tym czasie prowadzi nieodpłatnie zajęcia w ramach godzin doraźnych zastępstw. Powoduje to dezorganizację pracy oraz konieczność jej wykonania poza godzinami wynikającymi z pensum.
Napływające z terenu całej Polski liczne sygnały o uchylaniu się dyrektorów szkół od obowiązku wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 1 KP). Zaniepokojenie budzi fakt, iż w wielu szkołach realizacja bezpłatnych, doraźnych zastępstw jest procederem, który trwa od lat.
W takiej sytuacji możemy mówić o uporczywym niewypłacaniu wynagrodzenia, które prawnie jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. zgodnie z art. 218 § 1 KK.
Przypominamy, że art. 35 ust. 2 ustawy KN wyraźnie stanowi, iż doraźne zastępstwa są to godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej obowiązującego nauczyciela wymiaru pensum, za które zgodnie z art. 35 ust. 2a ustawy KN należy się odpowiednie wynagrodzenie.
Rada KSOiW NSZZ „Solidarność” zwraca także uwagę na powszechność zjawiska polegającego na podpisywaniu realizacji zastępstw przez inną osobę niż osoba realizująca.
Tego typu przypadki są przykładem fałszowania dokumentacji szkolnej oraz w ocenie prawnej podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej. Mogą także być odbierane jako działania mobbingujące w stosunku do nauczyciela.
Powyższe zjawiska stanowią przykłady rażącego łamania prawa oświatowego, prawa pracy i prawa karnego. Są również przykładem oszczędnościowej polityki samorządów wykorzystujących pedagogów szkolnych, nauczycieli-bibliotekarzy bibliotek szkolnych i nauczycieli świetlic jako darmowej siły roboczej.

Ryszard Proksa
Przewodniczący KSOiW NSZZ „S”


Dzisiaj mogę Wam już przedstawić stanowisko MEN w powyższej sprawie:




Wykorzystywani Koledzy i Koleżanki, stanowisko MEN jest jednoznaczne. Walczcie o swoje.

Teraz będziemy "drążyć" kwestię wykonywania zadań logopedy, terapeuty pedagogicznego, socjoterapeuty, oligofrenopedagoga itd., itp., w ramach etatu szkolnego pedagoga.




Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Tomek dnia 22. grudnia 2014
Hmm.. swego czasu będąc psychologiem szkolnym też miałem takie zastępstwa. Teraz psychologów w szkołach jak na lekarstwo, więc NSZZ (wprost) się nie ujęło.

Kazimierz - dziękuję za inicjatywę i informację!
#2 | reszta dnia 22. grudnia 2014
nooo, wiadomość 1 klasa!
#3 | reszta dnia 24. grudnia 2014
czy ja dobrze widzę, tzn. nie widzę 1 wpisu, w którym "proponuje" się Kaziowi umieszczenie stanowiska na oskko?? tym, gdzie kol. chciała, żeby zobczył to jej dyrektor? tym, który zniknął po zamieszczeniu stanowiska na oskko?
#4 | Kazimierz dnia 24. grudnia 2014
To przypadek i moja wina. Chciałem edytować swój komentarz, a niechcący usunąłem sąsiedni. Zainteresowanych bardzo przepraszam.
A przy okazji, zobaczcie ile już jest "czytań" tego newsa. Zapewne dużą rolę odegrało tu umieszczenie przez jedną z naszych koleżanek linka na OSKKO. Dzięki.
#5 | reszta dnia 24. grudnia 2014
aaa... jakaś teoria spiskowa kołatała mi w łepetynie....

Kaziu, nie bardzo się wypowiadają, tak jak nie bardzo płacą... pamiętasz ostatni ich wątek na ten temat?
#6 | Kazimierz dnia 24. grudnia 2014
Pewnie po świętach dyskusja się ożywi.
Tak, był taki wątek na OSSKO w 2008 roku. Różne tam były głosy (nie poprawiam pisowni):
Karol 88 26-09-2008 10:14:49 [#01]
Czy pedagog szkolny w godzinach dyżurów które pełni w szkole, może mieć (powinien mieć) płatne zastępstwa za nieobecnego nauczyciela?


AnJa 26-09-2008 12:14:55 [#04]
nie płacić
idzie w ramach obowiazków- w nich są też zajęcia dla uczniów


ale były i takie

Jacek 26-09-2008 10:41:03 [#02]
pedagog ma swoją robotę do wykonania a jesli przydziele mu się zastępstwo doraźne to trzeba płacić. Swoje godziny odrobi


DYREK 26-09-2008 10:52:28 [#03]
zapłacić i przesunąć godziny dyżuru


i tych ostatnich była jednak większość.

Wpis, który ukazał się teraz pod linkiem do naszej strony:
http://oskko.edu....hp?w=54277
DYREK 24-12-2014 13:30:13 [#03]

to co napisano to oczywista oczywistość

tylko kasy brak na zastępstwa doraźne


Przeglądając wpisy z 2008 na OSKKO (nie mówiąc już o wpisach pedagogów na naszej stronie), to dla niektórych dyrektorów jednak nie była taka "oczywista oczywistość" - niestety. Niektórzy byli nawet "święcie oburzeni" na stwierdzenie jednego z dyrektorów :
Jacek 26-09-2008 22:47:15 [#43]
no.. a pedagog ma 20 godz. i swoje planowane zajęcia a ty mu się wcinasz z zastepstwem wiec musisz zpałcić


Do wpisów typu:

AnJa 26-09-2008 12:14:55 [#04]
nie płacić
idzie w ramach obowiazków- w nich są też zajęcia dla uczniów


nawet mi się nie chce ustosunkowywać.
Pani dyrektor powinna wiedzieć, że na zastępstwie z matematyki powinna być realizowana matematyka, na zastępstwie z historii - historia itd.
Realizacja zajęć z tych i innych przedmiotów nie leży "w ramach obowiązków" pedagoga. Nie będę tematu rozwijał (np. czy pedagog, historyk, polonista może realizować matematykę, przyrodę, informatykę w ramach zastępstwa - moim zdaniem może, w określonym zakresie i w określonej formie).

A tak na marginesie, to bardzo mnie razi - mówiłem już gdzieś o tym - jakaś taka nonszalancja i lekceważący ton w pisaniu o istotnych sprawach dotyczących podwładnych prezentowane na OSKKO przez niektórych ( z mocnym podkreśleniem słowa "niektórych" ) dyrektorów. Nie najlepiej to o nich świadczy. Cóż, to kwestia kultury i klasy i jest to tak na prawdę problem tychże dyrektorów.
#7 | reszta dnia 25. grudnia 2014
chodziło mi (chyba) bardziej o ten wątek http://oskko.edu....hp?w=54100, po tych wpisach nawet nam http://pedagogszk...post_32132 zrobiło się niefajnie

Kaziu
z tym co piszesz nie sposób się nie zgodzić, w wieeeeeelu przypadkach, często piszesz o myśleniu! i dyplomacji (kulturze) jako "rzeczach" ważnych w pracy człowieka, ba! w życiu człowieka - z tym też nie sposób się nie zgadzać. W paru wypowiedziach - wybacz nie będę szukać - pisałeś, że jakie cechy osobowości, jaki sosób bycia prezentuje pedagog, jak pokazuje "swoją" osobą, że jest na czasie, z wiadomościamy i wiedzą na bieżąco to...tak go będą odbierać - pedagoga - wszyscy, przez dzieci, rodziców, nauczycieli i dyrektorów. Nie dosłownie, ale w ten deseń. Zgadzam się i z tym, choć nie do końca, bo wielu z nas takimi jest...tyle, że z przodu zawsze...beton.

Zastanawiam się tylko, dlaczego dyrków tak bardzo zabolał list Kluzik, skoro w wielu przypadkach tak samo traktują swoich pedagogów?
#8 | Kazimierz dnia 25. grudnia 2014
Na szczęście nie wszyscy, co już podkreślałem.
Na OSKKO jeden z dyrektorów - zdecydowanie optujący w sporze za płaceniem pedagogom za doraźne godziny zastępstw (zanim jeszcze pojawiły się interpretacje MEN) - tak ładnie pisał o swojej pani pedagog:
w mojej szkole to dziewczyna zasuwa aż jej kosmyki włosów podskakują nawet nie splecione w warkoczyki.. biedny byłbym bez niej dyrek.
I tu jest chyba klucz do relacji na linii dyrektor - pedagog (zapewne łącznie ze stosunkiem do płacenia za doraźne zastępstwa).
Oczywiście są dyrektorzy, którzy mają generalnie paskudny stosunek do swoich podwładnych (widać to jak na dłoni po niektórych wpisach na OSKKO) i nawet "podskakujące kosmyki włosów" pewnie tu nie pomagają. Taki mają charakter (brak charakteru) i już.

Czasem jednak trzeba się uderzyć i we własne piersi, o tym też pisałem, a Ty do tych wpisów się odwołałaś:
Jeżeli pedagog, nie wyróżnia się wśród nauczycieli charyzmą, wiedzą na temat wychowania, aktywnością w pracy z dziećmi i rodzicami, oryginalnymi pomysłami, zaangażowaniem, to będzie traktowany jak piąte koło u wozu ( bo też i takim będzie ), którym można zapchać każdą dziurę.
Ale też zaraz dodałem:
oczywiście może być i tak, że pedagog będzie miał te wszystkie walory i właśnie dlatego będzie do bólu wykorzystywany.

To tylko takie luźne dygresje. Clou sprawy, o której zaczęliśmy dyskusję jest następujące:
jeśli pedagog szkolny w godzinach dyżurów, które pełni w szkole ma zastępstwa za nieobecnego nauczyciela musi mieć za nie zapłacone (oczywiście jego dyżur odpowiednio się wydłuża). I kwita.
#9 | frass123 dnia 28. sierpnia 2019
Witam,

czy jest aktualna podstawa prawna mówiąca, że pedagog szkolny w ramach swoich godzin nie może mieć zastępstw?
#10 | Kazimierz dnia 29. sierpnia 2019
Obszernie opisałem tą sprawę w zakładce "Warunki zatrudnienia".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png egz.-mianowanie od s...
bullet.png prawnik - prawo ośw...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
Najciekawsze tematy
bullet.png egz.-mianowanie o... [223]
bullet.png egzamin ósmoklas... [176]
bullet.png prawnik - prawo o... [2]