Pełnoletnia matka ubiegająca się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego na siebie oraz na dziecko powinna podać dwa różne składy rodziny.
Od grudnia ubiegłego roku zwiększyła się grupa osób, które mogą się ubiegać o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Takie prawo, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2010 r. (sygn. akt K 5/10) otrzymały osoby uprawnione do alimentów, które skończyły 18 lat, uczą się i mają dziecko. Świadczenia przysługują im na czas nauki w szkole lub w szkole wyższej, ale nie dłużej niż do 25. roku życia. Przed tym wyrokiem urodzenie dziecka powodowało, że gmina uchylała decyzję przyznającą świadczenie.
Wywiad z ministrem edukacji narodowej Katarzyną Hall
Wywiad z ministrem edukacji narodowej Katarzyną Hall
- Przygotowała Pani bardzo obszerną nowelizację prawa oświatowego, która dotyczy każdej szkoły, każdego samorządu i każdego nauczyciela. Projekt pojawił się na kilka miesięcy przed wyborami. Czy to dobry moment?
- Zawsze jesteśmy albo przed, albo po jakichś wyborach, a nauczyciele i uczniowie czekają na nowe możliwości, które ta ustawa ma im dać. Przedstawiamy tę nowelizację teraz, bo teraz daliśmy radę ją przygotować. Są w niej m.in. zmiany dotyczące tzw. dwóch nóg, na których ma stać system jakości edukacji: stawiania wymagań szkole i wspomagania szkoły. Żeby dobrze przygotować koncepcję wymagania i wspomagania, musieliśmy poświęcić wiele miesięcy na pracę, analizy, spotkania, dyskusje, konsultacje.
W amerykańskich szkołach wciąż bije się dzieci. Kary cielesne dozwolone są nadal w 20 stanach, głównie na południu. W kilku toczy się o nie gorący spór.
Przypadek Tylera Anastopoulosa, jednego z pobitych w szkole nastolatków, opisał właśnie dziennik "New York Times". Ten uczeń przedostatniej klasy szkoły średniej w Wichita Falls w Teksasie otrzymał trzy razy, bo nie został po lekcjach w szkole, jak mu nakazano. Ciosy były tak mocne, że trafił do szpitala. Rodzina opowiedziała o tym członkom lokalnego parlamentu, którzy rozważają właśnie zakazanie kar cielesnych. Oburzona matka chłopca mówiła, że w teksaskich szkołach można zrobić uczniowi wszystko, "byle tylko go nie zabić".
Posłowie Lewicy zgłoszą do ustawy oświatowej poprawkę, która miałaby utrudnić zamykanie placówek.
Chcemy przywrócić w ustawie oświatowej zapis, który mówi, że na likwidację szkoły musi się zgodzić kurator oświaty – mówi poseł Artur Ostrowski (SLD) z Komisji Edukacji. – Teraz zdarza się, że samorządy zbyt łatwo podejmują decyzję o zamknięciu placówki i nie ma kontroli nad tym procesem – wyjaśnia i podaje przykład Łodzi, gdzie do likwidacji zgłoszono kilkanaście placówek.
Na wywiadówkach nauczyciele będą ostrzegać rodziców przed oddawaniem szkół stowarzyszeniom.
Do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Woli Mokrzeskiej (gmina Przyrów, Śląskie) chodzi 39 uczniów. Są klasy, w których uczy się pięć, sześć osób. Przy szkole działa przedszkole dla 18 dzieci. Sześć lat temu publiczną wówczas podstawówkę od samorządu przejęło Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przyrów. Co się zmieniło?
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,606,570 unikalne wizyty