Uczniowie szkół zawodowych, zanim je ukończą, powinni, poza wymaganymi w ich zawodach umiejętnościami, poznać prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Wymagana też jest znajomość udzielania pierwszej pomocy i prowadzenia działalności gospodarczej.
Nauczyciele w Krakowie masowo ruszyli na zorganizowane przez kuratorium szkolenie o bezpieczeństwie - informuje "Dziennik Polski". Coraz częściej spotykają się z agresją uczniów i rodziców.
Tylko od stycznia do czerwca tego roku na terenie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych doszło do ponad 18 tys. różnych przestępstw i wykroczeń. Dla porównania w całym 2004 r. było ich 17 tys., a rok temu 21 tys. W tym roku, jak zauważają policjanci, spadła liczba kradzieży na terenie szkół, więcej jest jednak bójek czy pobić.
Szkoły mają wybrać zadania, które uczniowie obowiązkowo rozwiążą w grupach. Ich tematy znajdą się na świadectwach.
W Gimnazjum nr 14 w Kielcach odbyła się wczoraj burzliwa dyskusja nauczycieli, jakie tematy pracy zespołowej zaproponować uczniom.
Do końca listopada nauczyciele wszystkich gimnazjów mają bowiem podać gimnazjalistom i ich rodzicom zestaw problemów, które mają być rozwiązane przez uczniów do czasu zakończenia gimnazjum.
Drastycznie wzrosła liczba nauczycieli karanych dyscyplinarnie. Bywa, że zamiast uczyć - biją, molestują i wyśmiewają uczniów, nie stronią też od alkoholu, a nawet narkotyków - alarmuje dziennik Polski. Są tacy, którzy w stanie nietrzeźwym próbują prowadzić lekcje.
Małopolskie kuratorium oświaty prowadzi coraz więcej postępowań dyscyplinarnych przeciwko nauczycielom. "Czegoś takiego jeszcze nie było. W porównaniu z wcześniejszymi latami liczba spraw, które do nas trafiają wielokrotnie wzrosła" - mówi Janusz Szklarczyk, rzecznik dyscyplinarny w małopolskim kuratorium oświaty.
Wychowawcy w domu dziecka nie skorzystają z Karty nauczyciela
Wychowawcy w domu dziecka nie skorzystają z Karty nauczyciela
Do końca 2012 roku pracownicy domów dziecka będą mogli być zatrudnieni na podstawie Karty nauczyciela. Po tym czasie staną się pracownikami samorządowymi.
Rządowy projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nad dzieckiem, nad którym pracuje specjalna podkomisja, zawiera zmiany dotyczące funkcjonowania placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zakładają one m.in., że zmieni się sposób zatrudniania w nich wychowawców i innych osób zajmujących się opieką nad dziećmi, którzy obecnie pracują na podstawie Karty nauczyciela (KN).
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,525,482 unikalne wizyty